EUR 25.215

USD 24.487

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 3.0 %

EUR 25.215

USD 24.487

Inflace v Česku zamířila vzhůru, táhnou ji hlavně náklady na bydlení a potraviny

 

Inflace v Česku po dvouměsíční stagnaci na dvouprocentní hranici v dubnu opět zamířila vzhůru. Spotřebitelské ceny ve čtvrtém měsíci letošního roku meziročně vzrostly o 2,9 procenta, což je 0,9 procentního bodu více než v březnu. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle statistiků dubnové zrychlení meziročního růstu cen způsobil hlavně růst cen potravin, alkoholických nápojů a pohonných hmot. Ceny zboží úhrnem podle ČSÚ v dubnu meziročně vzrostly o rovné jedno procento a ceny služeb na úrovni měsíce března.

Loading



 

Na meziroční růst cenové hladiny mají podle ČSÚ největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde náklady vlastnického bydlení v dubnu meziročně vzrostly o jedno procento. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 7,2 procenta), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+ 4,6 procenta), vodného (+ 10,9 procenta), stočného (+ 10,5 procenta), elektřiny (+ 12,0 procenta) a tepla a teplé vody (+ 2,8 procenta). Naopak ceny zemního plynu klesly o 5,8 procenta a tuhých paliv o 4,8 procenta. Náklady na bydlení i energie tak stále z rodinných rozpočtů ukrajují více než před rokem.

Hned po nákladech na bydlení měly v dubnu na inflaci vliv ceny alkoholických nápojů a tabáku, kde lihoviny zdražily o 10,4 procenta, víno o 5,5 procenta, pivo o 6,5 procenta a tabákové výrobky o 7,1 procenta. Ceny pohonných hmot a olejů vzrostly o 8,4 procenta. Stravování v restauracích je dražší o 7,9 procenta a ubytování o 9,2 procenta.

Inflace tak sice mírně vzrostla, nicméně stále zůstává v cílovém pásmu nastaveném Českou národní bankou. Zároveň je také pod úrovní základních úrokových sazeb, centrální banka tak má stále prostor pro jejich snižování. Jakékoliv jejich snížení přitom pozitivně ovlivní hypoteční sazby, které také mohou klesnout. A čím levnější hypotéky, tím dostupnější bydlení. Bylo by proto vhodné, aby centrální banka a následně i banky komerční ve snižování sazeb pokračovaly i nadále.

Autor: Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva, EKOSPOL

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.13 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%
Historie vývoje

 

 


Související články

Data za poslední měsíce loňského roku potvrdila výrazné zdražení starších bytů

Lidé, kteří v posledních měsících loňského roku koupili místo novostavby starší byt, si oproti roku před tím připlatili. Osm zkoumaných měst ukázalo na zahrnutém vzorku starších bytů meziroční zdražení mezi 10 procenty v případě Brna a 20 procenty v případech Ostravy a Ústí nad Labem. Pohyb cen mezi čtvrtletím pak ukázal na zpomalení zdražování, které může být i […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 01. 2025

Stále se nedaří rozhýbat výstavbu rodinných domů

Soukromá výstavba rodinných domů je i nadále zhruba o 40 % nižší než před covidovou pandémií. I pro rok 2025 budou hlavní výzvou úrokové sazby u hypoték. Pokud banky během následujícího období nesníží sazby, budou tím nadále brzdit poptávku po hypotékách na výstavbu rodinných domů a rok 2025 bude dalším rokem stagnace.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *