EUR 25.235

USD 23.616

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.616

Text: Veronika Hejná

07. 01. 2020

3 komentáře

Inflace vyšší než se čekalo? Nevadí!

 

Píšeme na Investujeme.cz: Česká republika patří mezi premianty. V zaměstnanosti. V devizových rezervách. V úrokových sazbách. V inflaci. Ceny v Česku rostly nejrychleji za posledních sedm let. Růst spotřebitelských cen nejen že zrychluje, ale je i výrazně nad dvouprocentním inflačním cílem.

Loading



 


Více se dočtete v článku „Inflace vyšší než se čekalo? Nevadí!“ na serveru Investujeme.cz.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Hypoteční trh oživuje, meziročně stoupnul v březnu o polovinu

Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v březnu vyšší téměř o 50 %, zatímco v únoru rostl trh meziročně ještě o dvojnásobek. Nižší meziroční dynamika souvisí s vyšší srovnávací základnou z loňského roku, kdy začala hypoteční aktivita od března oživovat. Byplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024

Hypoteční sazby

Míří hypoteční sazby zpátky ke 2 %?

ČNB letos pokračuje v postupném snižování úrokových sazeb, které začala na konci loňského roku. Ze sedmi procent se tak 2T repo sazba snížila během tří měsíců na 5,75 %. Bankovní rada je zatím poměrně opatrná a snižuje úrokové sazby postupně. Dá se ale čekat, že úrokové sazby budou dále klesat. Inflace se zdá pod kontrolou […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

08. 04. 2024

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Jan Rampa

    12 ledna, 2020

    Oficiální údaje o inflaci nejsou pravdivé. skladba spotřebního koše, podle kterého se inflace vypočítává, je naprosto nevyhovující. Nedostatečně jsou v něm zahrnuty náklady na bydlení. Cena pořízení bytu je uměle marginalizována, aby inflce vyšla nízko.
    Vysvětlím: byty celorepublikově zdražily od roku 2013 do roku 2018 o 80 – 100%. To platí pro celou republiku. Rok 2019 k tomu většinou přidal ještě nějaká procenta. Vodné + stočné + plyn + elektřina zdražily také. Těmto nákladům tedy neunikne téměř nidko v ČR. I když si třeba žádný byt nebo dům dlouhá léta nepořídil. Je však iluzorní si myslet, že když nemovitosti stoupnou řádově o 100% za 5 let, tak že oficiální inflace za stejné období může být jen cca 10%. To způsobují nesprávně nastavené váhy ve spotřebním koši.
    Lžou nám, všechna ministerstva, banky, vláda i příslušné instituce to vědí, ale protože by pravdivá vysoká inflace zaktivizovala nespokojené lidi, kamufluje se to a drží se to pod pokličkou.

    Odpovědět

  • Hana Bartušková

    12 ledna, 2020

    dobrý den, máte pravdu, že spotřební koš nezahrnuje ceny nemovitostí. ale zvýšení nájemného, stejně tak vodné a stočné a ceny energií v koši zahrnuté jsou. oficiální informace ke složení koše najdete na stránkách ČSÚ

    Odpovědět

  • Josef

    12 ledna, 2020

    Je to hra ,kterou vede vláda s ČNB a zkreslují s údaje o skutečné inflaci.Je těžké odhadnout cíle a výsledky které s tím získávají.Jenm namátkou cena brambor je vyšší jak cena banánů,nebo jablek.Obyvatelsvo reaguje správně neberou si půjčky,protože jsou vysokým úrokem nevýhodné..Cena pěnez v bankách pro střadatele nulová,poplatky sestanfdartní účetní operace absolutně předražené a tak získávají banky zisky.To přece nejsou finanční obchody,ale pouze účetní koélonky.Nikdo nic nerosporuje a tato situace trvá již několik let. zarážející je růst cen nemovitostí hlavně v Praze. To je hra na slepou bábu..

    Odpovědět