EUR 24.495

USD 23.384

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.495

USD 23.384

Jsou solární panely budoucnost? Tady jsou jejich výhody a nevýhody

 

Solárních panelů na střechách rodinných domů lavinově přibývá. A přibývalo by ještě rychleji, kdyby je výrobci zvládali rychleji vyrábět a instalační firmy rychleji montovat. Pojďme spolu zjistit, co nás Čechy na fotovoltaice tak láká a jaké jsou naopak její stinné stránky.

Loading 

Když Češi investují do solárních panelů ve velkém, musí na nich asi něco být. Čísla Solární asociace hovoří jasnou řečí. V roce 2022, který se nám zaryl do paměti mimo jiné extrémním růstem cen energií, do sítě přibylo 33 760 solárních elektráren s výkonem celkem 62 MW. Nárůst oproti předchozímu roku: úctyhodných 262 %.

Solární elektrárny už očividně nejsou milionářský výstřelek a libůstka ekologických nadšenců jako ještě před pár lety. Pořizují si je i ostatní. A ne proto, že se jim to líbí, nýbrž jako rozumnou, finančně výhodnou investici. Není divu, že firmy, které fotovoltaické elektrárny dodávají, mívají už teď práci nasmlouvanou na několik let dopředu.

5 největších výhod solárních elektráren

  1. Ušetříte na energiích hned teď – Jakmile solární elektrárnu zprovozníte, už jen šetříte. U menší solární elektrárny pro rodinný dům to může být klidně 20 000 Kč ročně. Kolik to bude u vás, záleží na spoustě faktorů. Na příštím vyúčtování to ale rozhodně poznáte.
  2. Investice si na sebe vydělá – Bude trvat třeba 10 let, než se vám peníze vrátí. Přece jen pořizovací náklady jdou do statisíců, zatímco roční úspory jen do desetitisíců. Potom už vám ale vaše elektrárna šetří, dokud neodejde do křemíkového nebe.
  3. Pomůže vám státní dotace – Čekání na návratnost vaší investice vám dokáže zkrátit program Nová zelená úsporám, a to až na polovinu. U solárních elektráren na rodinných domech vám totiž stát proplatí i 50 % nákladů.
  4. Šetříte přírodu a emise – Energie vyrobená ze slunce na vaší střeše nevypouští žádné škodlivé látky do ovzduší, neprodukuje nebezpečný odpad, ani není potřeba ji táhnout kabely přes lesy a údolí. Jednoduše čistá energie.
  5. Posílíte svou nezávislost – Výpadky dodávek elektřiny se sem tam stávají. Často ve chvíli, kdy se vám to hodí ze všeho nejmíň. To obyvatele domů, které si vyrábějí elektřinu samy, blackouty strašit nemusí.

Ne všechno je zalité sluncem: Nevýhody solárních elektráren

Když jsme řekli „A“, pojďme říct i „B“, tedy nevýhody solárních elektráren. Tou hlavní je určitě pořizovací cena zhruba od 200 do 600 tisíc korun. Pro řadu domácností vysoká částka, kterou by se možná vyplatilo investovat jinam. Když zůstaneme u úspor, tak například do zateplení, výměny oken nebo do nového kotle.

Fotovoltaika má i další stinnou stránku: nehodí se zdaleka na každý rodinný dům. Ideálním kandidátem je nezastíněná střecha orientovaná na jih se sklonem 35 stupňů. Nejlépe někde na jižní Moravě, kde z celé republiky sluníčko svítí nejsilněji. Čím dál k tomuto ideálu máte, tím méně se vám solární dobrodružství vyplatí.

 Co dál, když o fotovoltaice vážně uvažujete

Máte za to, že by fotovoltaické panely vašemu domu opravdu slušely? Pokud už máte v kapse projekt, nezapomeňte také na financování. Státní dotace, pokud na ní máte šanci dosáhnout, sice může pokrýt až polovinu nákladů, ale má jeden háček. A sice, že vám ji stát vyplatí až po dokončení projektu. Je potřeba se tedy poohlédnout po vstupním kapitálu. Dnes ale můžete kromě peněz získat i přidanou hodnotu. Doporučujeme vám proto obrátit se přitom na banku, která vám na ekologickou investici výhodně nejen půjčí, a navíc vám pomůže i s vyřízením státní dotace. Celé to bude ještě jednodušší a nebudete na to sami.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Česko v roce 2033 – v důsledku dominantní věkové skupiny 50 až 59 let bude zájem o menší byty

Není žádnou novinkou, že mnohé evropské země patří k nejrychleji stárnoucím zemím na světě. Za 10 let bude v Česku nejvíce obyvatel ve věku 50 až 59 let. Podobně jsou na tom další státy ve střední a východní Evropě. V Německu, Rakousku, Itálii nebo Francii bude dominantní věková skupina 60 až 69 let. Na druhém konci žebříčku je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023

O nemovitost může na konci roku přijít až 120 tisíc Čechů

Chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí. Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem automaticky přejdou na stát. Je proto nejvyšší čas prověřit, zda jsou všechny údaje správné a aktuální […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *