Středa 03. června. Svátek má Tamara.

Katastr nemovitostí odtajní ceny realit

Oficiální zdroj o cenách nemovitostí v České republice chyběl. Nově by tuto díru na trhu měl zalepit katast nemovitostí, který se rozhodl na základě zájmu ministerstva financí, ale i veřejnosti, předávat údaje o prodejních cenách nemovitostí Českému statistickému úřadu. 

Podle předsedy Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního Karla Večeře se nyní hodně změnil přístup ministerstva financí. Data o realitním trhu využijí mimo jiné i banky. Momentálně je čtvrtletně zveřejňován index nabídkových cen bytů, který se opírá o údaje z inzerce a  indexy realizovaných cen bytů. Ale například data u novostaveb jsou omezena pouze na Prahu a některé údaje vycházejí jen z informací od realitních kanceláří.

Spolupráce katastrálního úřadu a statistiků neponese ovoce okamžitě. „S odstupem pěti deseti let, až budeme mít vývojovou řadu, z toho budeme moci něco usuzovat o vývoji trhu s nemovitostmi,“ dodal Večeře. Data navíc budou muset statistici složitě očišťovat.

Jak budou data zpracovávána, zatím není jasné. „Kolegové z cen mají postupně tato data analyzovat a zjišťovat, jak by vylepšili naše současné statistiky cen nemovitostí. O výraznějším rozšiřování statistik teď neuvažujeme,“ sdělil Tomáš Chrámecký z tiskového oddělení statistického úřadu.

Zdroj: e15.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

2 komentářů k článku “Katastr nemovitostí odtajní ceny realit”

 1. Jan Cieslar napsal:

  Chyba v článku!

  Karel Večeře je předsedou Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního, zatímco předsedkyní Českého statistického úřadu je Iva Ritschelová.

  1. hypoindex.cz napsal:

   Re: Chyba v článku!

   Děkujeme za upozornění, chybu jsme napravili.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *