EUR 25.330

USD 23.782

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.330

USD 23.782

Text: Veronika Hejná

22. 01. 2020

1 komentář

Komentář výkonné ředitelky Central Group Michaely Tomáškové k vývoji hypotečních sazeb

 


 

Dalo se předpokládat, že se pokles úrokových sazeb na konci roku zastaví. Nasvědčovaly tomu signály z většiny komerčních bank. V dalším období tak lze očekávat zřejmě velmi pozvolný růst, který může brzy sazby vrátit někam na hranici 2,5 procenta, tedy k hodnotám z loňského září. Stagnace a budoucí mírný růst úroků již nyní pociťujeme v rámci prodeje nových bytů v Praze, kdy se v posledních týdnech prodává rychlejším tempem než ke konci minulého roku. Ti, kteří mají zájem o koupi nemovitosti a splňují podmínky pro poskytnutí hypotéky, se totiž logicky obávají, že se jim otálení s koupí může kvůli očekávanému růstu sazeb prodražit.

Vzhledem k tomu, že se v Praze v průběhu minulého roku výrazně zvyšovaly nájmy, pořízení vlastního bydlení dává lidem nyní mnohem větší ekonomický smysl. Napomáhají tomu právě i velmi výhodné sazby hypoték. Lidé si rovněž uvědomují, že vlastní bydlení je zároveň i dobrým způsobem, jak se v době nejasné penzijní politiky státu zajistit na stáří.

Michaela Tomášková

Výkonná ředitelka Central Group

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

V Praze se připravuje 143 tisíc nových bytů, ročně se jich povolí jen asi pět tisíc

Investoři v Praze připravují výstavbu více než 143 tisíc bytů. Problémem je, že se jich dlouhodobě povoluje jen kolem 5 tisíc ročně, přitom každoroční potřeba hlavního města je minimálně dvojnásobná. Dlouhodobá paralýza povolování se negativně promítá i do dostupnosti bydlení. Vyplývá to za aktuální pololetní analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 12. 2023

Prodeje novostaveb v Praze rostou. Prim hrají malometrážní byty

Pražský bytový trh zažívá za poslední půlrok postupné oživování objemu prodejů. To je způsobeno zrušením přísných limitů ČNB pro poskytování hypotečních úvěrů, nabídkou garantovaných hypoték ze strany developerů a rozšířením nabídky projektů, které byly v předchozím roce a půl staženy z prodeje a čekaly na vhodnou příležitost na opětovné nabídnutí na trh.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 11. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Filip

  24 ledna, 2021

  Je opravdu stupidni a tiranisticke vydelavat okradanim lidi,protoze vsichni lide potrebuji strechu nad hlavou!! Ani se nestydite premrstit ceny nemovitosti o 500 000 czk!!??!!
  Takove penize si vetsina lidi neuspori v tyhle zemi ani za 10 let.
  Zil jsem v zahranici 25 let a zlodeji v Cechach uz vladnou moc dlouho!By jste ovsem o stupeñ horsi.Vy jste kvalifikovani zlocinci!

  Odpovědět