EUR 25.200

USD 23.143

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.200

USD 23.143

Text: Jiří Havelka

16. 04. 2015

0 komentářů

Máte bydliště na radnici? Stát chystá novelu zákona

 


 

Největší změnou bude, že skončí hra na schovávanou se státem. Lidé budou muset mít v dokladech uvedené místo, kde skutečně přespávají. A to se dotkne nejen těch, kteří mají bydliště hlášené na úřadě. Stačí, abyste žili na koleji, na chalupě, pobývali v léčebně dlouhodobě nemocných, v ubytovně zaměstnavatele, ale trvalé bydliště měli pořád někde daleko v jiném městě. Trvalé bydliště bude navíc povinné – dnes totiž existují lidé, kteří ho nemají nikde, protože si ho zrušili.

Změní se také situace nájemníků, kterým majitel bytu prostě zakázal zapsat si u něj trvalý pobyt. Stejně tak skončí boom přihlašování trvalého bydliště na radnici. Takových lidí je dnes v Česku 375 tisíc, přičemž za posledních pět let jich přibylo 100 tisíc. Jen desetinu z nich však tvoří skuteční bezdomovci. Zbytek se třeba schovává na radniční adrese před exekutory nebo prostě neměl možnost zapsat si trvalé bydliště jinam. Úředníci na radnici však musí všem přihlášeným například hlídat došlou poštu.

Nová právní úprava umožní všem občanům, kteří mají nemovitost v užívání, aby na její adrese měli trvalý pobyt. Vlastníkovi stanoví povinnost umožnit přihlášení do nemovitosti,“ přibližuje náměstek ministra vnitra Jiří Nováček. Dnes není úplně jasné, jestli se nájemník domůže trvalého bydliště, když s tím majitel bytu nesouhlasí.

Lidem, kteří se stěhují často, stát ještě nabídne institut takzvaného přechodného bydliště, který už před lety existoval. Bude mít smysl – například kvůli doručování úředních obsílek – když se někam stěhujete na víc než tři měsíce.

Zákon stanoví poměrně přísné lhůty. Budete mít 15 dní, abyste se po přestěhování nahlásili na úřadě. Každý úřad, který narazí na nějakou nesrovnalost v bydlišti občana, bude mít povinnost ho „udat“. Kdo bude mít doklady v nepořádku, tomu bude hrozit pokuta až 15 tisíc korun.
Zdroj : Idnes.cz

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

zakázat v nájemní smlouvě

Co vám může majitel bytu zakázat v nájemní smlouvě?

I když může mít majitel spoustu požadavků, jak by měl nájemník používat nebo naopak nepoužívat jeho nemovitost, tak dle občanského zákoníku nemá právo řadu věcí zakázat. Například nemůže ovlivnit, jestli bydliště v dané nemovitosti nahlásíte jako trvalé bydliště nebo vám nemůže zakázat chovat v bytě zvířata. A je něco, co vám majitel může zakázat v […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

02. 11. 2022

Předávací protokol

K čemu je předávací protokol při pronájmu bytu

Při nastěhování a přejímání nemovitosti je vhodné zaznamenat stav energií a také stav bytu, který se začíná pronajímat. Stejně tak je dobré zaznamenat stav energií a stav předávaného bytu při odstěhování nájemníka. Předejdete tak sporům při vyúčtování a také sporům o rozbité vybavení bytu či jiné škody.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shuttestock

21. 09. 2022

Co zařídit při konci pronájmu

Co zařídit při stěhování z pronájmu

Nájemní vztah se řídí nájemní smlouvou a také občanským zákoníkem, který upravuje základní podmínky pro nájemní vztah. Tento vztah končí ukončením smlouvy, která byla uzavřena na dobu určitou, nebo podáním výpovědi. Přičemž výpověď může být ze strany majitele nemovitosti i ze strany nájemníka.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

07. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *