EUR 24.725

USD 22.775

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.725

USD 22.775

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

02. 11. 2022

1 komentář

Co vám může majitel bytu zakázat v nájemní smlouvě?

 

I když může mít majitel spoustu požadavků, jak by měl nájemník používat nebo naopak nepoužívat jeho nemovitost, tak dle občanského zákoníku nemá právo řadu věcí zakázat. Například nemůže ovlivnit, jestli bydliště v dané nemovitosti nahlásíte jako trvalé bydliště nebo vám nemůže zakázat chovat v bytě zvířata. A je něco, co vám majitel může zakázat v nájemní smlouvě?

Loading 

V zájmu nového nájemníka je samozřejmě to, že bude používat nemovitost tak, jak on uzná za vhodné. A za to majiteli zaplatí odpovídající nájem. Přičemž majitel může mít oprávněné obavy, že nájemník užíváním nemovitost nějak zničí nebo poškodí. Za tímto účelem může žádat vratnou kauci. Může ale majitel také nějak ovlivnit to, co bude nebo nebude nájemce v nemovitosti dělat?

Trvalé bydliště bez omezení

Jednou z obav majitelů nemovitosti bývá to, že si tam nájemník dá trvalé bydliště, přičemž je na něj například uvalena exekuce nebo je trestně stíhán. Do nemovitosti tak může pravidelně docházet policie nebo exekutoři. Bohužel majitel nemá právo zakazovat nájemníkovi nahlásit svůj trvalý pobyt právě v pronajímané nemovitosti.

Nájemník navíc takové povolení ani nepotřebuje ukazovat na úřadě při přihlašování trvalého bydliště. Pouze prokazuje právo užívat danou nemovitost, což může prokázat podepsanou nájemní smlouvou. Úřad dále opravdu nezkoumá, jaké podmínky, ať už zákonné nebo nezákonné, jsou uvedeny v nájemní smlouvě.

Jaká práva má tedy majitel, pokud s trvalým bydlištěm nesouhlasí? Během trvání nájemní smlouvy vlastně žádná. Poté, co ale nájemní smlouva skončí, tak majitel může trvalé bydliště bývalým nájemníkům odhlásit. Ti pak získávají místo toho trvalé bydliště na úřadu. Nebo si musí trvalé bydliště přenést na novou adresu.

REKLAMA

Chovat zvířata můžete, pokud to není nepřiměřené

Nájemníci v bytě můžou běžně chovat domácí zvířata a majitel nemovitosti jim to nemůže v nájemní smlouvě zakazovat. A to tak dlouho, dokud užívá byt přiměřeně. A nezačne třeba chovat prase nebo psa, který bude byt a společné prostory v domě demolovat. Chov domácího zvířete totiž musí být přiměřený stávajícím poměrům. Paradoxně se majitel psa může například dostat do problémů, pokud jeho pes celý den štěká, přitom v daném bytě a také v bytovém domě byl dosud klid a ticho.

I tak se ale majitel nemovitosti může bát, že mu i malý pes nebo aktivní kočka poškodí vnitřní vybavení bytu. V takovém případě má nárok žádat zvýšenou kauci při začátku pronájmu. Ta může být až ve výši trojnásobku nájmu.

Kouřit, nebo nekouřit

Podobně jako nevychovaný pes je strašákem majitelů i nepřetržité kouření. Kouř cigaret může být totiž velmi těžké vyvětrat a často se v místnostech drží, i když už se tam delší dobu nekouří. Špatnou zprávou pro majitele je ovšem to, že kouření nemůže nájemníkům zakázat. Může je o to pouze požádat, ovšem nejsou žádné donucovací prostředky, jak toto vymáhat.

Pokud se majitel bojí, že se jeho byt kouřením znehodnotí, tak jedinou jeho ochrannou je stanovení vyšší kauce. Ta může být až v trojnásobku smluveného nájemného.

Párty a návštěvy dle libosti

Majitel nemovitosti může ve smlouvě stanovit, kolik osob může nemovitost užívat. Počet osob by měl být přiměřený hygienickým podmínkám a velikosti bytu. Už ale není možné ovlivnit, jaké návštěvy a v jak velkém počtu si bude nájemník k sobě pravidelně či nepravidelně zvát.

Jak se může majitel bránit?

Jak je vidět, tak řadu problematického chování majitel nemůže nájemníkovi nijak zakázat, může tak maximálně požádat o dodržování například nekouření. Takovou žádost ale nemá jak vymáhat a také při jejím porušení není možné zrušit nájemní smlouvu.

Ochranu majiteli, který se bojí o svou nemovitost, nabízí zvýšení vratné kauce. Která může činit až trojnásobek nájemného. Pokud dojde ke zničení bytu či při ukončení nájmu bude zjištěné nějaké poškození, tak právě vratná kauce může být použita na úhradu oprav a na úhradu nákladů pro uvedení do původního stavu.

Další ochranu majiteli umožňuje také důkladné vypracování předávacího protokolu bytu. Ten byl měl řádně dokumentovat stav bytu na začátku pronájmu, jeho součástí můžou být i fotografie nebo video. Pokud při skončení pronájmu nebude stav bytu odpovídat tomu z předávacího protokolu, může majitel požadovat uvedení do původního stavu na náklady nájemníka.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Předávací protokol

K čemu je předávací protokol při pronájmu bytu

Při nastěhování a přejímání nemovitosti je vhodné zaznamenat stav energií a také stav bytu, který se začíná pronajímat. Stejně tak je dobré zaznamenat stav energií a stav předávaného bytu při odstěhování nájemníka. Předejdete tak sporům při vyúčtování a také sporům o rozbité vybavení bytu či jiné škody.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shuttestock

21. 09. 2022

Notářský zápis vyklizení

Notářský zápis k vystěhování neplatiče v bytě: Jaká jsou pravidla?

Pokud chce pronajímatel nechat vystěhovat neplatícího nájemníka, musí nejprve disponovat tzv. exekučním titulem. Tím může být vykonatelné rozhodnutí soudu, ale variantou je také sepsání notářského zápisu se svolením k přímé vykonatelnosti. Nejvyšší soud ČR vydal v květnu 2020 rozhodnutí, v němž ohledně notářského zápisu k vyklizení nemovitosti upřesnil pravidla.

Text: Veronika Hejná

12. 08. 2022

Co zařídit při konci pronájmu

Co zařídit při stěhování z pronájmu

Nájemní vztah se řídí nájemní smlouvou a také občanským zákoníkem, který upravuje základní podmínky pro nájemní vztah. Tento vztah končí ukončením smlouvy, která byla uzavřena na dobu určitou, nebo podáním výpovědi. Přičemž výpověď může být ze strany majitele nemovitosti i ze strany nájemníka.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

07. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Anna Pavlasová

    5 února, 2023

    Pro mladé lidi ,je kolikrát neúnosné sehnat peníze ,když majitel požaduje zaplatit dvě kauce dopředu+nájem +realitku. Vypadá to,že nájemcům se nemá věřit, ale majitelům ano? Proto platíme nehorázné peníze i realitce,kterou si objednal majitel bytu.

    Odpovědět