EUR 24.710

USD 22.791

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.710

USD 22.791

Text: Veronika Hejná

27. 04. 2023

0 komentářů

Modrá pyramida: Češi chtějí investovat do úspor energií i letos

 

Investice Čechů do úspory energií v domácnosti budou pokračovat i letos, nejvíce prostředků bude zřejmě směřovat do systémů na vytápění. Podle průzkumu společnosti Ipsos pro Modrou pyramidu se téměř polovina oslovených domácností chystá aktivně snížit náklady na energetický provoz domu, nebo bytu, ve kterém žijí. Pouze malá část z nich však uvažuje o úspoře energií v nějakém komplexním řešení, zbytek připravuje jen dílčí úpravy.

Loading 

Financovat svou investici na úsporu energií čistě z vlastní kapsy se chystá 59 % respondentů, zbytek chce využít dotaci (24 %) a úvěr (17 %). Nejčastěji zvažovanou výší investice je částka do 500.000 Kč. Hlavním motivem je cílené snížení nákladů na provoz domácností, pouze jedna čtvrtina těchto projektů probíhá v rámci již naplánované rekonstrukce domu nebo bytu, ukázal průzkum.

Na seznamu záměrů dominují plány na řešení pro snížení spotřeby elektřiny či plynu v domácnosti (30 %). Následuje požadavek na levnější vytápění (19 %) a úvahy o komplexním energetickém řešení (17 %). Zvažované jsou nadále i zateplení budovy či výměna oken (15 %) a investice do úspornějšího ohřevu vody (15 %).

Obliba úsporných řešení provozu domů a bytových jednotek roste, což dokazují data o poskytnutých úvěrech na udržitelné bydlení. Například stavební spořitelna Modrá pyramida poskytla od začátku letošního roku půjčky s tímto účelem v hodnotě přes 72 mil. Kč, což představuje zhruba 20 % celkové produkce jejích úvěrů.

„Většina domácností se zaměřuje spíše na jednu konkrétní oblast a pouze necelá pětina chce řešit úsporu energií komplexně. Z naší zkušenosti však víme, že investice například jen do zdroje vytápění bez návazných opatření, jako je výměna oken nebo zateplení, nemusí vést k dostatečným úsporám, které by byly k vynaložené investici adekvátní. Kombinace vlastních zdrojů s dotacemi a případně levným úvěrem ze stavebního spoření s dlouhou splatností umožní investovat do úsporných opatření komplexně a návratnost takové investice je zpravidla rychlejší,“ uvedl Ondřej Šuchman, manažer produktů na bydlení skupiny Komerční banky.

REKLAMA

Financování energetických řešení pro domácnost přitom nemusí být tak drahé, jak se zpočátku může investorovi zdát. Stavební spořitelny jako finanční instituce mohou na energetické úspory nebo rekonstrukce poskytovat úvěry se splatností až 25 let, které mají nižší úrokové sazby než běžné spotřebitelské úvěry, a přitom nevyžadují zástavu nemovitostí nebo ručitele.

Stavební spořitelna Modrá pyramida pro tyto účely nabízí svým klientům Rychloúvěr na udržitelné bydlení, který poskytuje kombinaci nízkého úroku (6,49 % proti průměrné sazbě úvěrů ze stavebního spoření na trhu 6,68 %) a možnost nastavit si dobu splácení až na 20 let. Tento úvěr lze použít například na pořízení fotovoltaických elektráren, tepelných čerpadel, ekologických systémů ohřevů vody nebo například zateplení budov.

Investice do úsporného bydlení lidé často odkládají kvůli vysokým nákladům a dalším překážkám, ukázal dále průzkum. Přibližně polovina respondentů se kromě pořizovací ceny obává dlouhé doby dodání zařízení. I toto riziko lze obejít, protože zmíněný úvěr nabízí lhůtu na čerpání finančních prostředků až jeden rok od schválení pro případy odkládání realizace projektu.

Graf 1 – Účel investic

Graf 2 – Způsob financování investice

Pozn.: Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos v dubnu 2023

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Proč jsou územní plány klíčem k definování stavebních pozemků pro účely DPH?

Nejvyšší správní soud (NSS) České republiky nedávno řešil otázku, zda nezastavěný pozemek zahrnutý v územním plánu jako zastavitelný podléhá dani z přidané hodnoty (DPH). Toto rozhodnutí představuje zásadní precedens pro všechny, kteří se podílejí na obchodování s pozemky, ať už jako prodávající, kupující, nebo daňový poradci.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 05. 2024

Objem poskytnutých hypoték se v dubnu meziročně zdvojnásobil, trh ožívá

Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v dubnu vyšší o více než 100 %, zatímco v březnu činil meziroční růst 45 %. Celkem banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu letošního roku hypoteční úvěry bezmála za 22 mld. Kč. Meziměsíčně tak jejich objem oproti březnu vzrostl o 20 %. Průměrná velikost hypotéky se zvýšila na 3,6 mil. Kč […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2024

Změna trendu potvrzena, ceny starších domů už rostou

Ceny starších domů pokračují v mírném růstu. Trend, který naznačovaly již zprávy z loňského roku, potvrdila i čísla za první letošní kvartál. Zatímco v meziročním pohledu ještě 6 z 8 zkoumaných měst zaznamenalo mírný cenový pokles, v kvartální pohledu již naopak převládal cenový růst, a to od jednoho procenta v Ostravě až do pět procent v Brně. Vyplývá z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *