EUR 23.685

USD 22.154

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.685

USD 22.154

Text: Veronika Hejná

04. 08. 2022

0 komentářů

Nájmy prudce zdražují a budou dohánět splátky hypoték

 

Raketový růst úrokových sazeb za poslední rok má za následek ohromný propad na hypotečním trhu. Zatímco ještě loni v červnu byla základní úroková sazba ČNB na úrovni 0,25 % p.a., nyní je to již 7 %. Podle ČBA Hypomonitoru za první pololetí meziročně poklesly objemy i počty nových hypoték o více než třetinu, v červnu to ale již bylo okolo 60 %. Zítra nás čeká první měnověpolitické zasedání ČNB v novém složení v čele s novým guvernérem Alešem Michlem. Zda a o kolik se bude měnit základní sazba, není v tuto chvíli jisté. Odhady analytiků se pohybují nejčastěji mezi zachováním současné výše sazeb a zvýšením o půl procentního bodu. I kdyby ale sazby zůstaly na současných hodnotách, stále půjde o nejvyšší úroveň od roku 1999.

Loading



 

Vysoké úrokové sazby v součtu s přísnějšími pravidly pro poskytování hypoték a obecnou nejistotou z budoucího vývoje odrazují část potenciálních kupců nových bytů. Ti tak raději volí pronájem, který v současné době často vychází levněji než splátky hypoték. Přitom ale i tady číhá riziko. Například v Praze průměrné nájemné meziročně vzrostlo zhruba o pětinu. Poptávka je navíc extrémní a po skončení prázdnin ji ještě posílí studenti, kteří se budou vracet do velkých měst. Nabídka je ale podobně jako u bytů ke koupi velmi omezená, a to vyvolá tlak na další rychlý růst nájmů. K tomu bude přispívat i fakt, že nájmy dlouhodobě rostly mnohem pomalejším tempem než prodejní ceny bytů.

Vyhráno ale nemají ani lidé, kteří si byt již pronajali za výhodnějších podmínek dříve. Nájemní smlouvy velmi často obsahují inflační doložku, což by při aktuální inflaci znamenalo roční nárůst nájemného o 17,2 %. Nájmy tedy čeká výrazný růst, zatímco u nových bytů bude naopak docházet ke zpomalení tempa růstu cen a postupně, i když ne hned, ke snižování úrokových sazeb. Splátky hypoték a nájmy se proto budou opět přibližovat. S tím rozdílem, že u hypoték vám zaplacené peníze zůstávají v podobě vašeho bytu, který navíc bude nadále získávat na hodnotě, zatímco u nájmu zhodnocujete investici někoho jiného.

Michaela Tomášková
výkonná ředitelka
CENTRAL GROUP a.s

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%
Historie vývoje


Související články

Nájemní bydlení je investičně zajímavé

Účastníci konference Nájemní bydlení budoucnosti pořádané společnostmi BTR Consulting a Real Estate Academy se jednoznačně shodli, že rezidenční trh se proměňuje. Jasným trendem je nájemní bydlení jako aktuálně cenově dostupnější alternativa oproti vlastnickému bydlení a jako možnost zajímavá i z investičního pohledu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 06. 2023

Jak se může nájemce bránit nesprávnému vyúčtování energií?

Pronajímatel má povinnost zajistit služby související s užíváním bytu, na nichž se s nájemcem dohodne v nájemní smlouvě, jinak služby nezbytné. Tyto služby jsou zpravidla hrazeny ve formě záloh a následně vyúčtovány. Pokud vyúčtování nesplňuje stanovené požadavky, má nájemce několik možností, jak se bránit.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 06. 2023

I přes pokles jsou ceny nemovitostí v ČR stále na relativně vysoké úrovni

Trh s nemovitostmi v České republice prochází v posledních měsících významnými změnami. Po dlouhém období růstu cen dochází k určité stabilizaci a mírnému poklesu. Z  aktuálních dat vyplývá, že ceny nemovitostí se za poslední tři měsíce vyvíjely různými směry.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *