EUR 23.570

USD 22.049

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.570

USD 22.049

Nákupní horečka u nemovitostí ještě nekončí

 

Úrokové sazby hypotečních úvěrů atakují 4 %. Na trhu hypotékami je cítit nejistota, která se přelévá na nemovitostní trh. „Z našich dat vyplývá, že poptávka je stále velmi silná. Bohužel klesá počet lidí, kteří jsou schopni na hypoteční úvěr dosáhnout. Klesá tedy tzv. konverzní poměr mezi počtem prohlídek a počtem prodaných nemovitostí. Ze zpětných vazeb, kterými disponujeme se v měsíci říjnu na stejný počet prohlídek snížil počet zájemců, kteří jsou opravdu schopni nemovitost koupit s výjimkou těch, kteří disponují hotovostí,“ vysvětluje Jakub Veverka z Videobydleni.cz.

Loading



 

Pokud by se na trhu ustálilo číslo 20 zájemců o jednu kvalitní nemovitost, určitě se dá říci, že zájem malinko klesnul k číslu 15 poptávek v průměru u jedné nemovitosti.

Vyhlížíme další jednání České národní banky v listopadu, na kterém může rada přistoupit i ke zpřísnění podmínek získání hypotéky u ukazatele LTV z 90 % na 80 %. ČNB má v rukou ještě nástroj DTI, tedy poměr celkového zadlužení žadatele proti čistému ročnímu příjmu a tzv. DSTI, tedy poměr měsíčních výdajů žadatele k jeho měsíčním příjmům. Pokud tedy ČNB přistoupí ke zvýšení základní sazby o 50 bazických bodů a k tomu přidá další kritéria pro získání, může klesnout zájem o hypoteční úvěry až o 50 % v následujících měsících,“ podotýká Jakub Veverka.

Inflace roste…

Proti trendu ochlazování trhu s nemovitostmi stojí sílící inflace, která tlačí obyvatele s volnou likviditou k investování právě do nemovitostí. Tento proti-trend může poptávku následující týdny udržet stále silnou. Stále se také staví méně bytů, než je trh schopný vstřebat.

Dle našich dat ohledně prodaných nemovitostí na trhu můžeme čekat maximálně stagnaci cen v některých regionech republiky. Pokles cen nemovitostí by mohl nastat v okamžiku, kdy díky zvýšeným úrokovým sazbám by se na trhu objevilo množství nemovitostí, u kterých banky začaly realizovat zástavu. U tohoto trendu je ale na trhu stále mnoho silných „dravců“, kteří jsou připraveni tyto nemovitosti v rychlosti vykupovat,“ uzavírá Veverka.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%
Historie vývoje


Související články

Kvůli vysoké inflaci se rozmáhá takový nešvar – podpojištěni

Dopady inflace se promítají rovněž do majetkového pojištění. Rostoucí ceny totiž vyžadují navýšení pojistných částek. Tím sice zdražuje pojištění, odborníci přesto doporučují pojistné smlouvy pravidelně aktualizovat. V opačném případě hrozí podpojištění, což při potenciální pojistné události znamená krácení náhrady vzniklých škod a ztrátu klidně ve výši statisíců korun. Jak nastavit správnou pojistnou částku u pojištění […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 06. 2023

Nájemní bydlení je investičně zajímavé

Účastníci konference Nájemní bydlení budoucnosti pořádané společnostmi BTR Consulting a Real Estate Academy se jednoznačně shodli, že rezidenční trh se proměňuje. Jasným trendem je nájemní bydlení jako aktuálně cenově dostupnější alternativa oproti vlastnickému bydlení a jako možnost zajímavá i z investičního pohledu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 06. 2023

Aktuální sazby hypoték: Jarní akce letos hypotéky prodražují

Hypoteční banky se ani v květnu do žádných slevových akcí nepustily. Dvě banky naopak úrokové sazby hypotečních úvěrů opět zvýšily. ČNB navíc možná neřekla své poslední slovo. Kdy se zdražování hypoték konečně zastaví?

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

31. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *