Odborníci varují před alternativními způsoby vytápění. Pojišťovny nemusí vzniklé škody uhradit celé
„Už je vám večer trochu chladno, ale s topením chcete zatím počkat? Můžete si zatopit v květináči! Právě z něj lze snadno vyrobit malá, přenosná a docela výhřevná kamínka.“ Takto začíná jeden z návodů na alternativní topení v domácnostech, před kterým ovšem odborníci důrazně varují. „Návody na podomácku vyrobená topení, která se na internetu šíří, mohou být nebezpečné. Přestože jsme požár od alternativního topidla zatím nezaznamenali, rozhodně nedoporučujeme nic takového riskovat,“ říká vrchní komisař a mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.
Před podobnými experimenty varují i zástupci pojišťoven. „U podomácky vyrobených a posléze instalovaných topidel je vyšší riziko požárů. Takové pojistné případy jsme sice zatím nezaznamenali, před kutilskými či neodbornými pokusy o vytápění domácností ale důrazně varujeme,“ říká mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová. „Samotný požár pojištění kryje, v případě porušení bezpečnostních povinností ale může dojít ke krácení pojistného,“ varuje.
Ne vždy se musí jednat o vysloveně „kutilské“ aktivity. Řada lidí například začala využívat k vytápění domácnosti více zdrojů tepla. Typickým příkladem je rodinný dům s kombinací plynového kotle a krbu. I zde je ale třeba opatrnost. „Základní chybou je začít topit v krbových kamnech bez kontroly komína. Ten pak špatně táhne a může dojít ke vznícení sazí. Takových případů se i v Praze objevuje každý měsíc několik,“ upozorňuje Martin Kavka.
„Před samotným použitím kamen je potřeba důkladně vyčistit nejen topeniště, ale také všechna zákoutí, kudy proudí spaliny. Kontrola je na místě i v případě samotné těsnosti kamen. Je třeba prověřit, zda nejsou nikde narušené sváry,“ vysvětluje Pavel Ulrich, obchodní ředitel společnosti Almeva, která se zabývá výrobou a prodejem komínových a spalinových systémů. Varuje také před tekutými podpalovači. Mnoho lidí podle něj ani netuší, že jsou určené pouze pro venkovní ohniště nebo zahradní grily.
REKLAMA
Nebezpečná mohou být i některá topná tělesa, pokud je člověk nepoužívá správně. Například ve chvíli, kdy je dáte do blízkosti postele nebo je nevhodně přikryjete. Každý přístroj, který nebyl dlouho používán, je také dobré předem zkontrolovat. I sebemenší náznak toho, že něco není v pořádku, by měl uživatele varovat. Dá se tak předejít případným požárům – stačí dodržovat pravidla používání a trochu přemýšlet.
Různé alternativy vytápění pochopitelně neřeší pouze Češi. Zástupci německé asociace pojišťoven (GDV) už v prosinci varovali před zneužíváním některých zařízení, například kamen z čajových svíček nebo ohřívačů pro použití ve venkovních prostorách uvnitř budov. „Před nebezpečnými experimenty důrazně varujeme a doporučujeme, aby se jim všichni vyhnuli,“ prohlásil šéf GDV Jörg Asmussen.
BOX:
Jaká jsou úskalí alternativního vytápění?
- Od otevřeného plamene může vzniknout požár.
- Nebezpečné mohou být i obyčejné svíčky.
- Chybou je začít topit v krbových kamnech bez kontroly komína.
- Není dobré nechávat palivo v blízkosti kamen.
- Tekuté podpalovače jsou určené pouze pro venkovní ohniště.
- Dlouho nepoužívaný přímotop je dobré nechat prověřit.
- Každý špatně používaný spotřebič je rizikový.