EUR 24.885

USD 23.151

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.885

USD 23.151

Text: Veronika Hejná

16. 02. 2023

0 komentářů

Odborníci varují před alternativními způsoby vytápění. Pojišťovny nemusí vzniklé škody uhradit celé

 

Jak vyplývá z průzkumu agentury STEM/MARK, zdražování elektřiny a plynu vedlo 42 procent českých domácností ke snížení spotřeby a hledání jiných zdrojů energie. Ne všechny alternativní metody vytápění jsou ale bezpečné.

Loading 

„Už je vám večer trochu chladno, ale s topením chcete zatím počkat? Můžete si zatopit v květináči! Právě z něj lze snadno vyrobit malá, přenosná a docela výhřevná kamínka.“ Takto začíná jeden z návodů na alternativní topení v domácnostech, před kterým ovšem odborníci důrazně varují. „Návody na podomácku vyrobená topení, která se na internetu šíří, mohou být nebezpečné. Přestože jsme požár od alternativního topidla zatím nezaznamenali, rozhodně nedoporučujeme nic takového riskovat,“ říká vrchní komisař a mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Před podobnými experimenty varují i zástupci pojišťoven. „U podomácky vyrobených a posléze instalovaných topidel je vyšší riziko požárů. Takové pojistné případy jsme sice zatím nezaznamenali, před kutilskými či neodbornými pokusy o vytápění domácností ale důrazně varujeme,“ říká mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová. „Samotný požár pojištění kryje, v případě porušení bezpečnostních povinností ale může dojít ke krácení pojistného,“ varuje.

Ne vždy se musí jednat o vysloveně „kutilské“ aktivity. Řada lidí například začala využívat k vytápění domácnosti více zdrojů tepla. Typickým příkladem je rodinný dům s kombinací plynového kotle a krbu. I zde je ale třeba opatrnost. „Základní chybou je začít topit v krbových kamnech bez kontroly komína. Ten pak špatně táhne a může dojít ke vznícení sazí. Takových případů se i v Praze objevuje každý měsíc několik,“ upozorňuje Martin Kavka.

„Před samotným použitím kamen je potřeba důkladně vyčistit nejen topeniště, ale také všechna zákoutí, kudy proudí spaliny. Kontrola je na místě i v případě samotné těsnosti kamen. Je třeba prověřit, zda nejsou nikde narušené sváry,“ vysvětluje Pavel Ulrich, obchodní ředitel společnosti Almeva, která se zabývá výrobou a prodejem komínových a spalinových systémů. Varuje také před tekutými podpalovači. Mnoho lidí podle něj ani netuší, že jsou určené pouze pro venkovní ohniště nebo zahradní grily.

REKLAMA

Nebezpečná mohou být i některá topná tělesa, pokud je člověk nepoužívá správně. Například ve chvíli, kdy je dáte do blízkosti postele nebo je nevhodně přikryjete. Každý přístroj, který nebyl dlouho používán, je také dobré předem zkontrolovat. I sebemenší náznak toho, že něco není v pořádku, by měl uživatele varovat. Dá se tak předejít případným požárům – stačí dodržovat pravidla používání a trochu přemýšlet.

Různé alternativy vytápění pochopitelně neřeší pouze Češi. Zástupci německé asociace pojišťoven (GDV) už v prosinci varovali před zneužíváním některých zařízení, například kamen z čajových svíček nebo ohřívačů pro použití ve venkovních prostorách uvnitř budov. „Před nebezpečnými experimenty důrazně varujeme a doporučujeme, aby se jim všichni vyhnuli,“ prohlásil šéf GDV Jörg Asmussen.

BOX:

Jaká jsou úskalí alternativního vytápění?

  • Od otevřeného plamene může vzniknout požár.
  • Nebezpečné mohou být i obyčejné svíčky.
  • Chybou je začít topit v krbových kamnech bez kontroly komína.
  • Není dobré nechávat palivo v blízkosti kamen.
  • Tekuté podpalovače jsou určené pouze pro venkovní ohniště.
  • Dlouho nepoužívaný přímotop je dobré nechat prověřit.
  • Každý špatně používaný spotřebič je rizikový.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Dostupnost bytů se opět zhoršila a blíží se novému rekordu

Podle dnes zveřejněného indexu dostupnosti bydlení (CG-Index) se dostupnost bydlení v Praze opět zhoršila. Na průměrný nový byt o výměře 70 m2 je nyní v hlavním městě potřeba 15,4 ročních mezd (maximum bylo v prvním čtvrtletí 2022 – 17,3), což je nejvíce ze všech okolních metropolí. Praha je v regionu nejméně dostupná i co se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024

Objem nových hypoték byl v květnu nejvyšší od března 2022

Objem poskytnutých hypoték se v květnu dostal na nejvyšší úroveň od března roku 2022. Meziročně vzrostl o 92 % na 23,7 miliardy Kč. Po zohlednění tradiční sezónnosti meziměsíčně podstatě stagnoval. Květnový objem zůstává příznivý a oživování hypoteční aktivity v letošním roce pokračuje. Údaje vyplývají z aktuálních statistik ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *