EUR 23.660

USD 21.748

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.660

USD 21.748

Text: Veronika Hejná

16. 02. 2023

0 komentářů

Odborníci varují před alternativními způsoby vytápění. Pojišťovny nemusí vzniklé škody uhradit celé

 

Jak vyplývá z průzkumu agentury STEM/MARK, zdražování elektřiny a plynu vedlo 42 procent českých domácností ke snížení spotřeby a hledání jiných zdrojů energie. Ne všechny alternativní metody vytápění jsou ale bezpečné.

Loading 

„Už je vám večer trochu chladno, ale s topením chcete zatím počkat? Můžete si zatopit v květináči! Právě z něj lze snadno vyrobit malá, přenosná a docela výhřevná kamínka.“ Takto začíná jeden z návodů na alternativní topení v domácnostech, před kterým ovšem odborníci důrazně varují. „Návody na podomácku vyrobená topení, která se na internetu šíří, mohou být nebezpečné. Přestože jsme požár od alternativního topidla zatím nezaznamenali, rozhodně nedoporučujeme nic takového riskovat,“ říká vrchní komisař a mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Před podobnými experimenty varují i zástupci pojišťoven. „U podomácky vyrobených a posléze instalovaných topidel je vyšší riziko požárů. Takové pojistné případy jsme sice zatím nezaznamenali, před kutilskými či neodbornými pokusy o vytápění domácností ale důrazně varujeme,“ říká mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová. „Samotný požár pojištění kryje, v případě porušení bezpečnostních povinností ale může dojít ke krácení pojistného,“ varuje.

Ne vždy se musí jednat o vysloveně „kutilské“ aktivity. Řada lidí například začala využívat k vytápění domácnosti více zdrojů tepla. Typickým příkladem je rodinný dům s kombinací plynového kotle a krbu. I zde je ale třeba opatrnost. „Základní chybou je začít topit v krbových kamnech bez kontroly komína. Ten pak špatně táhne a může dojít ke vznícení sazí. Takových případů se i v Praze objevuje každý měsíc několik,“ upozorňuje Martin Kavka.

„Před samotným použitím kamen je potřeba důkladně vyčistit nejen topeniště, ale také všechna zákoutí, kudy proudí spaliny. Kontrola je na místě i v případě samotné těsnosti kamen. Je třeba prověřit, zda nejsou nikde narušené sváry,“ vysvětluje Pavel Ulrich, obchodní ředitel společnosti Almeva, která se zabývá výrobou a prodejem komínových a spalinových systémů. Varuje také před tekutými podpalovači. Mnoho lidí podle něj ani netuší, že jsou určené pouze pro venkovní ohniště nebo zahradní grily.

Nebezpečná mohou být i některá topná tělesa, pokud je člověk nepoužívá správně. Například ve chvíli, kdy je dáte do blízkosti postele nebo je nevhodně přikryjete. Každý přístroj, který nebyl dlouho používán, je také dobré předem zkontrolovat. I sebemenší náznak toho, že něco není v pořádku, by měl uživatele varovat. Dá se tak předejít případným požárům – stačí dodržovat pravidla používání a trochu přemýšlet.

REKLAMA

Různé alternativy vytápění pochopitelně neřeší pouze Češi. Zástupci německé asociace pojišťoven (GDV) už v prosinci varovali před zneužíváním některých zařízení, například kamen z čajových svíček nebo ohřívačů pro použití ve venkovních prostorách uvnitř budov. „Před nebezpečnými experimenty důrazně varujeme a doporučujeme, aby se jim všichni vyhnuli,“ prohlásil šéf GDV Jörg Asmussen.

BOX:

Jaká jsou úskalí alternativního vytápění?

  • Od otevřeného plamene může vzniknout požár.
  • Nebezpečné mohou být i obyčejné svíčky.
  • Chybou je začít topit v krbových kamnech bez kontroly komína.
  • Není dobré nechávat palivo v blízkosti kamen.
  • Tekuté podpalovače jsou určené pouze pro venkovní ohniště.
  • Dlouho nepoužívaný přímotop je dobré nechat prověřit.
  • Každý špatně používaný spotřebič je rizikový.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *