EUR 24.350

USD 22.389

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.350

USD 22.389

Text: Veronika Hejná

16. 02. 2023

0 komentářů

Odborníci varují před alternativními způsoby vytápění. Pojišťovny nemusí vzniklé škody uhradit celé

 

Jak vyplývá z průzkumu agentury STEM/MARK, zdražování elektřiny a plynu vedlo 42 procent českých domácností ke snížení spotřeby a hledání jiných zdrojů energie. Ne všechny alternativní metody vytápění jsou ale bezpečné.

Loading 

„Už je vám večer trochu chladno, ale s topením chcete zatím počkat? Můžete si zatopit v květináči! Právě z něj lze snadno vyrobit malá, přenosná a docela výhřevná kamínka.“ Takto začíná jeden z návodů na alternativní topení v domácnostech, před kterým ovšem odborníci důrazně varují. „Návody na podomácku vyrobená topení, která se na internetu šíří, mohou být nebezpečné. Přestože jsme požár od alternativního topidla zatím nezaznamenali, rozhodně nedoporučujeme nic takového riskovat,“ říká vrchní komisař a mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Před podobnými experimenty varují i zástupci pojišťoven. „U podomácky vyrobených a posléze instalovaných topidel je vyšší riziko požárů. Takové pojistné případy jsme sice zatím nezaznamenali, před kutilskými či neodbornými pokusy o vytápění domácností ale důrazně varujeme,“ říká mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová. „Samotný požár pojištění kryje, v případě porušení bezpečnostních povinností ale může dojít ke krácení pojistného,“ varuje.

Ne vždy se musí jednat o vysloveně „kutilské“ aktivity. Řada lidí například začala využívat k vytápění domácnosti více zdrojů tepla. Typickým příkladem je rodinný dům s kombinací plynového kotle a krbu. I zde je ale třeba opatrnost. „Základní chybou je začít topit v krbových kamnech bez kontroly komína. Ten pak špatně táhne a může dojít ke vznícení sazí. Takových případů se i v Praze objevuje každý měsíc několik,“ upozorňuje Martin Kavka.

„Před samotným použitím kamen je potřeba důkladně vyčistit nejen topeniště, ale také všechna zákoutí, kudy proudí spaliny. Kontrola je na místě i v případě samotné těsnosti kamen. Je třeba prověřit, zda nejsou nikde narušené sváry,“ vysvětluje Pavel Ulrich, obchodní ředitel společnosti Almeva, která se zabývá výrobou a prodejem komínových a spalinových systémů. Varuje také před tekutými podpalovači. Mnoho lidí podle něj ani netuší, že jsou určené pouze pro venkovní ohniště nebo zahradní grily.

Nebezpečná mohou být i některá topná tělesa, pokud je člověk nepoužívá správně. Například ve chvíli, kdy je dáte do blízkosti postele nebo je nevhodně přikryjete. Každý přístroj, který nebyl dlouho používán, je také dobré předem zkontrolovat. I sebemenší náznak toho, že něco není v pořádku, by měl uživatele varovat. Dá se tak předejít případným požárům – stačí dodržovat pravidla používání a trochu přemýšlet.

REKLAMA

Různé alternativy vytápění pochopitelně neřeší pouze Češi. Zástupci německé asociace pojišťoven (GDV) už v prosinci varovali před zneužíváním některých zařízení, například kamen z čajových svíček nebo ohřívačů pro použití ve venkovních prostorách uvnitř budov. „Před nebezpečnými experimenty důrazně varujeme a doporučujeme, aby se jim všichni vyhnuli,“ prohlásil šéf GDV Jörg Asmussen.

BOX:

Jaká jsou úskalí alternativního vytápění?

  • Od otevřeného plamene může vzniknout požár.
  • Nebezpečné mohou být i obyčejné svíčky.
  • Chybou je začít topit v krbových kamnech bez kontroly komína.
  • Není dobré nechávat palivo v blízkosti kamen.
  • Tekuté podpalovače jsou určené pouze pro venkovní ohniště.
  • Dlouho nepoužívaný přímotop je dobré nechat prověřit.
  • Každý špatně používaný spotřebič je rizikový.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Komentář: Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *