EUR 24.730

USD 22.807

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.730

USD 22.807

Text: Veronika Hejná

30. 05. 2023

0 komentářů

Pasivní příjem z pronájmu? Majitele nájemních bytů čekají každý rok desítky hodin práce

 

Pronajímatelé bytů si průměrně každých 18 měsíců musejí hledat nového nájemníka, což znamená desítky hodin práce. Běžné záležitosti spojené s pronajímáním nemovitosti k bydlení dle dat společnosti UlovDomov.cz mohou každý rok zabrat minimálně 62 hodin. Pojďme se podívat, co vše musejí pronajímatelé obstarat a kolik času jim jednotlivé činnosti zaberou. 

Loading 

Ačkoliv se příjem z pronájmu bytu označuje jako pasivní příjem, rozhodně to neznamená, že majitelé pronajímaných nemovitostí nemusejí hnout prstem. Opak někdy bývá pravdou. Poměrně hodně úsilí a času musejí pronajímatelé vynaložit obzvláště ve chvíli, kdy se jejich nájemník stěhuje do nového a oni tak musejí hledat nového. „Z dat, která jsme posbírali, za dobu svého fungování na trhu, jsme spočítali, že pronajímání bytu si každý rok z času majitele ukrojí několik desítek hodin. V roce, kdy si musí shánět nového nájemníka, je to průměrně kolem 62 hodin,“ uvádí Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz, která poskytuje službu Ideální nájemce pro pronajímatele bytů a aktuálně se stará o více než 2 300 bytů napříč Českou republikou. “Pokud si majitel váží svého volného času například na 500 Kč/h, tak ho ročně stojí starost o každý pronajatý byt minimálně 31 000 Kč. K tomu si navíc musí připočíst reálné náklady na opravy, smlouvy atd.,” dodává Michal Hrbatý. A jak dlouho vlastně nájemník v jednom nájmu setrvá? Podle dat společnosti UlovDomov.cz je to průměrně 1,5 roku.

Pronajímatelův rok

Majitelé nemovitostí by tak dopředu měli počítat s tím, že v průměru každých 18 měsíců budou muset projít celým procesem hledání nového nájemníka. Pojďme si ukázat, kolik času v takovém případě musejí svému „pasivnímu příjmu“ obětovat.

27 hodin: Vypořádání bývalého nájemníka a hledání nového

REKLAMA

Ze všeho nejdříve čeká na pronajímatele samotné převzetí bytu a vypořádání s bývalým nájemníkem, což může trvat klidně i 5 hodin. Další 2 hodiny pravděpodobně spolkne úklid bytu. Na ten si je sice možné najmout úklidovou službu, ale to znamená určité finanční náklady. Zdaleka nejnáročnější z hlediska času je pak hledání nového nájemníka. Práce spojená s inzercí bytu, zajištění či vytvoření fotografií a popisu nemovitosti, dále prohlídky, samotný výběr nájemníka a prověření jeho rizikovosti a nakonec předání bytu – na toto všechno počítejte minimálně s 20 hodinami čistého času.

3+ hodiny: Smlouva a kontrola plateb

Dalším krokem bývá vytvoření smlouvy. Novou smlouvu je vhodné řešit přímo s právníkem. „Vyhnete se tak riziku chyb a budete mít jistotu, že smlouva bude obsahovat všechny náležitosti a nebudou v ní požadavky, které jsou nezákonné a mohly by vést až k soudnímu sporu. Tento krok je těžké odhadnout časově, finančně však vyjde nejméně na tisíc korun,“ upozorňuje Michal Hrbatý.

Jakmile je nový nájemník nastěhován, čekají pronajímatele každoroční práce spojené s pronajímáním. Průměrně 3 hodiny ročně zabere kontrola plateb a případné zasílání upomínek a další komunikace ohledně plateb. V případě chronických neplatičů se však připravte na mnohem větší časovou zátěž.

10 hodin: Vyúčtování služeb a další administrativa

Dále se během roku musí pronajímatele popasovat s vyúčtováním služeb. V případě střídání nájemníků bude tato práce o něco těžší a může si vyžádat několik desítek hodin sezení nad papíry. Počítat je nutné také s mimořádnými vyúčtováními, revizemi evidenčního listu, komunikací se SVJ či rozpočítáním služeb v domě. Na vše toto padne minimálně 10 hodin, ale podle situace rozhodně i více.

REKLAMA

22 hodin: Kontroly bytu, opravy, revize plynu a další záležitosti

Každý zodpovědný majitel by měl minimálně dvakrát až třikrát za rok byt zkontrolovat. Pozor na to, že taková kontrola musí být vždy domluvena s nájemcem, jinak se jedná o porušení domovní svobody, což může být trestně stíháno. Na kontrolu bytu počítejte s maximálně 6 hodinami ročně.

Alespoň 12 hodin by si měl majitel bytu každý rok vyčlenit na drobné opravy, o něž se musí postarat – zatékající záchod, nefunkční zásuvka či žaluzie jsou více než běžné. Ze zákona totiž hradí majitel všechno nad limit 100 Kč/m2 ročně v celkových nákladech na drobné opravy. Majitel je rovněž povinen zařídit a hradit veškeré opravy znemožňující běžné bydlení či takové, které mohou způsobit další poškození bytu. Pokud je majitel včas neodstraní, může nájemce vadu odstranit sám a požadovat úhradu či slevu na nájemném.

Důležitou událostí je pak revize plynu, která trvá přibližně 2 hodiny a opět jde na vrub pronajímateli. Další 2 hodiny pak spolknou záležitosti jako komunikace se sousedy, například ohledně celkové opravy domu či společných prostor.

62 hodin ušetřeno se službou Ideální nájemce

„Nabízí se ovšem ještě jedna možnost: využít služby Ideální nájemce. Ta se postará o vše výše uvedené a pronajímatel pouze každý měsíc obdrží nájemné. Ideální nájemce majitelům garantuje stav bytu, pravidelný příjem a kvalitní podnájemníky,“ uzavírá Michal Hrbatý s tím, že služba kromě ušetřených hodin pro majitele navíc kryje veškerá rizika s neobsazeností a neplatícími podnájemníky.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přijdou vám ceny nemovitostí v Praze drahé? Kde stojí metr čtvereční 1,3 milionu Kč?

Podle studie Savills World Cities Prime Residential Index 2023 zůstává Monako nejdražším rezidenčním trhem na světě s cenou za metr čtvereční téměř 1,3 milionu Kč (51 400 eur), což je o 0,9 % více než v roce 2022 a o 1 % méně než rekordní cena 51 900 eur z roku 2021. Nejdražší čtvrtí v knížectví je Larvotto s […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024

Startovací byty jsou ty nájemní. Smiřme se s tím

Ceny bytů pravděpodobně znovu vystřelí vzhůru. Trend poklesu úrokových sazeb pod pět procent na sebe nenechá dlouho čekat a ceny nemovitostí na to budou reagovat. Například mladí lidé by se měli připravit na to, že startovací byty prostě budou ty nájemní. Česká touha po vlastním bydlení pomalu mizí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 05. 2024

Dostupné bydlení – za 60 tisíc Kč za metr čtverečný mohou stavět družstva, města i obce

Nový byt v ceně od 51 000 Kč do 59 000 Kč za čtverečný metr, tedy třípokojový byt 70 m2 již od 3,6 milionu korun? Nejde o početní chybu, podvod ani návrat do roku 2015, kdy se za tuto cenu prodávaly byty i v Praze. V tomto cenovém rozpětí vycházejí přepočtem objemových cenových ukazatelů, který pro potřeby měst a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *