Neděle 16. května. Svátek má Přemysl.

Podaří se centrální bance prosadit po volbách novelu zákona o ČNB?

O novela zákona o ČNB bude rozhodovat až příští sněmovna. Kromě ODS se proti novele staví i ostatní strany. Šance centrální banky prosadit novelu po volbách proto nejsou příliš velké.

Kompetence ČNB jsou v této oblasti dostatečné a není důvod je rozšiřovat,“ uvedl kandidát hnutí ANO Patrik Nacher.

Podobný názor má i ČSSD. „Podmínky dostupnosti bydlení a pravidla poskytování hypoték ve vazbě na analýzu trhu by ji neměly podléhat. Bytová a sociální politika musí zůstat v rukou občany volených orgánů,“ říká předseda Poslanecké sněmovny a lídr ČSSD Jan Hamáček.

„Už dnes ČNB nástroje k regulaci hypotéčního trhu má. Nejsme tedy v bodě nula, jak by se mohlo zdát. Mělo by být hlavně na komerčních bankách, na jejich odpovědnosti a zvážení rizik, komu hypotéku poskytnou a komu nikoliv. ČNB se navíc diví, že na její uvolněnou měnovou politiku, politiku nízkých úrokových sazeb, reagují lidé větším zájmem o hypotéky. To je ale přeci predikovatelná reakce. ČNB škrtá sirkami a zároveň chce dělat hasiče. Zvláštní,“vysvětluje poslanec Jan Skopeček (ODS).

Pro regulaci hypotečních je bank je naopak KSČM. „Původní návrh ČNB byl příliš tvrdý, ale regulace hypotéčních institucí je potřebná,“ myslí si místopředseda KSČM a místopředseda stínové vlády KSČM pro hospodářskou politiku Jiří Dolejš, který kandiduje v hlavním městě. „Role státu je v aktivnějším řešení cenově dostupného bydlení, včetně bydlení nájemního,“ dodává.

Zdroj: Ekonomický-deník.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *