EUR 25.365

USD 23.376

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.365

USD 23.376

Text: Veronika Hejná

10. 01. 2024

0 komentářů

Pokles cen bytů se ve třetím čtvrtletí už zastavil

 

Podle dnes zveřejněných dat Eurostatu, přestaly byty v ČR ve třetím čtvrtletí zlevňovat. Jejich ceny dokonce oproti předchozímu kvartálu symbolicky vzrostly o 0,3 %. Mírně se přitom zvýšila cena nejenom nových bytů a rodinných domů, ale i těch starších.

Loading 

Meziročně byly ceny samozřejmě nižší. Oproti třetímu čtvrtletí roku 2022, kdy už zamrzal hypoteční trh se ceny nemovitostí v ČR snížily o 3,5 %, což je nesrovnatelné s téměř desetiprocentním zlevněním v Německu. Dolů s cenami šli především prodejci starších bytů, v případě nových bylo zlevnění v podstatě jen symbolické. Vzhledem k obvyklé nutnosti rekonstrukcí to snad není ani překvapivé. Asi nejvíce utrpěly energeticky náročné nemovitosti, které vyžadují velké investice.

Jde samozřejmě o průměrná data za celou ČR, která zakrývají jednotlivé regionální trendy. Dá se nicméně říct, že loňské zlevnění je jen velmi malou korekcí dlouhodobého růstového trendu. Ceny se v podstatě jen vrací na úroveň začátku roku 2022 a předchozí dramatické nárůsty vlastně nijak viditelně neumazaly. 

Český realitní trh se začíná stabilizovat, a to především díky opětovnému rozjezdu hypoték. Nejde zatím o boom, který jsme tu viděli ještě před třemi lety, avšak je to jasný signál, že naděje některých kupujících na výrazné zlevňování se nejspíš už pomalu rozplývají. Pomáhá k tomu i stále menší nabídka nových bytů v důsledku výrazného omezení jejich výstavby.

Co čekat dál? V letošním roce nejspíš ceny nemovitostí opět začnou pomalu narůstat. Na straně nabídky budou chybět nové byty, na straně poptávky velkou roli sehrají úrokové sazby na hypotékách. Říkat, o kolik přesně ceny bytů letos vzrostou, je však zatím velmi předčasné. Na to je ve hře až příliš mnoho neznámých.

Petr Dufek, hlavní ekonom CREDITAS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *