Sobota 08. května. Je Statní Svátek - Den vítězství.

Praha letos chystá privatizaci 2 400 bytů

Hlavní město Praha a jeho jednotlivé městské části hodlají privatizovat v letošním roce 2 400 bytů a v roce příštím 2 000 bytů. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti KPMG mezi 57 pražskými městskými částmi.  

Po roce 1991 vlastnila Praha 194 tisíc bytů. Kvůli postupné privatizaci a prodejům se jejich počet snížil v roce 2003 až na 100 tisíc. Ke konci května 2016 byla Praha majitelem 35 000 městských bytů, což představuje přibližně 18 % původního bytového fondu, z toho 26 000 bytů spravují jednotlivé městské části a 9 000 bytů Magistrát hl. m. Prahy.

Největší počet privatizací je plánován na Praze 2, 3 a 9.  „Praha 2 v současné době prodává bytové domy a bytové jednotky podle seznamu schváleného zastupitelstvem v roce 2012, a to za cenu v místě a čase obvyklou,“ potvrdila Michaela Mazancová, zástupkyně starostky pro bytovou politiku a prodej majetku.

Na jeden městský byt připadá 36 obyvatel Prahy, v Ústí nad Labem to je dokonce 167 obyvatel a v Brně 13. „Praha není nucena intenzivně řešit potřebu získání nových obecních bytů pro sociální účely jako Ústí nad Labem nebo Liberec, data nám ale dávají širší pohled na situaci nejen sociálního bydlení,“ říká Pavel Dolák, Senior Manager KPMG Česká republilka a dodává: „Studie uvádí i srovnání s metropolemi v okolních zemích, i když zde je nutné brát v potaz rozdílnou situaci v nájemním bydlení a historický vývoj. Za pozornost stojí Bratislava, kde v posledních letech roste výstavba sociálních obecních bytů kvůli potřebě navýšit jejich nedostatečnou kapacitu.“

Zdroj: Tisková zpráva KPMG, iHNed.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *