Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Realitní makléř podvedl zájemce o byt. Doplatil na to u soudu

Majitel prodával svůj byt bez realitní kanceláře. Nepoctivý realitní makléř přebral inzerát a požadoval po zájemci provizi ve výši 30 tisíc korun. Soud rozhodl, že šlo o podvod. Makléř musí vrátit provizi, zaplatiti úroky z prodlení i náklady řízení.

Pan Jaroslav pomáhal koupit byt své neteři. Velký realitní server nabízel zajímavý byt v Hradci Králové. Kontaktoval proto realitního makléře uvedeného v inzerátu. Makléř sjednal schůzku s majitelem bytu, který byl přesvědčen, že makléř patří k panu Jaroslavovi a jeho neteři.

Byt se neteři pana Jaroslava líbil, a tak neváhala podepsat s makléřem rezervační smlouvu a zaplatit zálohu ve výši 30 tisíc korun. Záloha měla být podle makléře odečtena z kupní ceny. To se ale nestalo. „Žádnou smlouvu jsem s makléřem neuzavřel, na ničem jsem se s ním nedomluvil, neposkytl ani žádné právní a jiné služby, vše ohledně prodeje bylo zajištěno ze strany mé advokátky,“ uvedl majitel bytu.

Pan Jaroslav se proto obrátil na soud. „Bez jeho vědomí zveřejnil vlastní inzerát s kontaktem na sebe, aby vytvořil dojem, že prodej bytu zprostředkovává. Z důvěřivých spotřebitelů tak chtěl vylákat finanční plnění, na které neexistuje žádný nárok. Podle ustanovení §6 občanského zákoníku má každý povinnost jednat v právním styku poctivě a nikdo nesmí těžit ze svého nepoctivého činu,“ argumentoval u soudu právník poškozeného Petr Novák.

Soud nakonec rozhodl ve prospěch pana Jaroslava. „Makléř byl nakonec povinen zaplatit panu Jaroslavovi částku ve výši 30 tisíc korun spolu se zákonným úrokem z prodlení ve výši 8,5 % a 21 830,50 korun jako náklady řízení,“ vyčísluje Petr Novák.

Zdroj: iDnes.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Realitní makléř podvedl zájemce o byt. Doplatil na to u soudu”

  1. Blanka napsal:

    Dobrý den,mám ten samý problém.Zaplacená rezervační poplatek a nemám ani byt ani ty peníze.Taky podvod a to mi sdělil abych to šla taky dělat.M
    Dobrý den,mám ten samý problém.Zaplatila jsem rezervační poplatek,dostala jsem hypotéku a byt mi neprodal a poplatek sebral.A to mi ještě sdělil,že si mohu takto přivydělat taky.Je to strašný co se to děje.V tý době jsme byly s dcerou bez bydlení.M

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *