Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Realitní trh v Praze: Největší zájem je o malé byty a 2+kk

Pražené si stále častěji pořizují menší byty. Největší zájem je v Praze o 2+kk a garsoniéry. Nejrychleji roste zájem ale o 1+kk byty, těch se prodalo 30 procent ze všech bytů prodaných v Praze. Vyplývá to ze společné analýzy trhu firem Central Grou, Trigema  a Skanska Reality. 

Pražané mají největší zájem o menší byty a garsoniéry. Aktuální situace a poptávka se podílí na ovlivňování projektů samotných. „S ohledem na to, že každý metr čtvereční bytu dnes v Praze stojí v průměru přes 100 tisíc korun, je logické, že kupující kladou velký důraz na efektivitu dispozic. To nahrává firmám, které mají dlouholeté zkušenosti s navrhováním uživatelsky příjemných, a především efektivních dispozic bytů,“ sdělila výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Průměrná velikost nových bytů je kvůli jejich vysoké ceně menší. Podle analýzy Central Group měly byty 1+kk před čtyřmi lety průměrně o 5 metrů čtverečních více, než teď (30 m2). Stejně tak tomu je i u bytů 2+kk, kde mají byty průměrně 54 metrů čtverečních a před 4 lety měly o 6 více. „Lidé, kteří kupují nové bydlení, požadují určitý standard a ten se u bytů 1+kk pohybuje od 25 až 30 m2,“ dodala Tomášková.

Malé byty jsou vnímány často jako ideální investice, protože v Praze je vysoká poptávka po bytech. „Po nájemním bydlení je aktuálně v Praze velká poptávka. Byty koupené na investici z trhu nemizí, ale posilují právě nabídku v nájemním sektoru,“ vysvětlila Tomášková.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *