Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

Regulace hypoték startuje. V září byl zájem o hypoteční úvěry enormní

Ode dneška platí zpřísnění hypotečních úvěrů, které nastolila Česká národní banka. Zájemců o hypotéky za starých podmínek bylo mnoho. Podle odborníků v srpnu a v září stoupl počet smluv o hypotečním úvěru zhruba o třetinu.

Během září byl podle Raiffeisenbank zájem o hypotéky vyšší o 20 až 30 procent. „Potvrzuje se, že si lidé chtěli vyřídit hypotéku ještě před platností nových pravidel, neboť celý tento rok trh v meziročním srovnání klesal řádově 10 až 15 procent. Pouze v červenci a srpnu se, po ohlášení regulace, začal zvedat. Lze tedy tvrdit, že vliv nové regulace zvedl v meziročním srovnání zájem o hypotéky řádově o 15 procent, “ uvedla mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.

Zájem bude nejspíš krátkodobý

Počet nových hypoték byl v srpnu a v září ve srovnání s červencem o třetinu vyšší,“ řekl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Za vyšší zájem o hypotéky mohou přísnějších pravidla, která dnes začala platit. Na hypotéku už nemusí dosáhnout až čtvrtina stávajících zájemců, a to zejména obyvatel Prahy, Brna a Olomouce.

Zájem byl jen skokový. Vlivem přísnější regulace, rostoucích cen nemovitostí a nedostatku nových bytů pravděpodobně klesne počet nových hypoték ve čtvrtém čtvrtletí až o třetinu.

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *