EUR 25.700

USD 22.127

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.700

USD 22.127

Text: Monika Lukešová

01. 10. 2018

Regulace hypoték startuje. V září byl zájem o hypoteční úvěry enormní

 

Ode dneška platí zpřísnění hypotečních úvěrů, které nastolila Česká národní banka. Zájemců o hypotéky za starých podmínek bylo mnoho. Podle odborníků v srpnu a v září stoupl počet smluv o hypotečním úvěru zhruba o třetinu. 

Během září byl podle Raiffeisenbank zájem o hypotéky vyšší o 20 až 30 procent. „Potvrzuje se, že si lidé chtěli vyřídit hypotéku ještě před platností nových pravidel, neboť celý tento rok trh v meziročním srovnání klesal řádově 10 až 15 procent. Pouze v červenci a srpnu se, po ohlášení regulace, začal zvedat. Lze tedy tvrdit, že vliv nové regulace zvedl v meziročním srovnání zájem o hypotéky řádově o 15 procent, “ uvedla mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.

Zájem bude nejspíš krátkodobý

Počet nových hypoték byl v srpnu a v září ve srovnání s červencem o třetinu vyšší,“ řekl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Za vyšší zájem o hypotéky mohou přísnějších pravidla, která dnes začala platit. Na hypotéku už nemusí dosáhnout až čtvrtina stávajících zájemců, a to zejména obyvatel Prahy, Brna a Olomouce.

Zájem byl jen skokový. Vlivem přísnější regulace, rostoucích cen nemovitostí a nedostatku nových bytů pravděpodobně klesne počet nových hypoték ve čtvrtém čtvrtletí až o třetinu.

Zdroj: ČTK

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Stopka - dopravní značka

Aktuální sazby hypoték: ČNB zvýšila sazby. Končí hypotéky s dvojkou na začátku?

Nečekané razantní zvýšení základní sazby ČNB se již začíná promítat do úrokových sazeb hypoték. Na začátku října se jako první v reakci na krok ČNB odhodlala ke zdražení hypoték skupina ČSOB a následně se přidala i Česká spořitelna. Hypotéky s dvojkou na začátku začínají mizet ze sazebníků bank.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

05. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.