Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Řešení v kauze H-Systemu existuje

Nejvyšší soud včera rozhodl v kauze společnosti H-System ve prospěch insolvenčního správce. Lidé z domů bytového družstva Svatopluk se musí do měsíce vystěhovat. Řešení hledá středočeská hejtmanka i Andrej Babiš.

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová nechala vypracovat materiál pro zastupitelstvo, který by 60 rodinám z osmi domů v Horoměřicích u Prahy mohl přinést zásadní finanční pomoc. „Chápu, že se jedná o zcela nestandardní krok a dost možná, že v rámci naší legislativy nemožný. Ale neumím si představit, že těmto lidem teď seberou domovy po všem, co si prožili. Prostě neumím. Je to ponižující a absolutně nespravedlivé. Udělám vše pro to, aby lidem v Horoměřicích jejich domovy zůstaly,“ uvedla Jermanová.

Do případu se již vložil i premiér Andrej Babiš, který bude zprostředkovatelem jednání mezi bytovým družstvem a konkurzním správcem H-Systemu Josefem Monsportem. První jednání by se mělo uskutečnit v pondělí.

Právní zástupkyně části poškozených klientů H-Systemu Hana Marvanová navrhuje, aby věřitele zkrachovalé společnosti odškodnilo ministerstvo spravedlnosti. „To se dodnes nestalo. Částečné odškodné za průtahy uznalo a vyplatilo věřitelům nějakých 2300 korun na hlavu. Další odškodné ale musejí lidé žádat u soudů, u nichž se Ministerstvo spravedlnosti brání. Přitom existuje judikatura opřená o Evropský soud pro lidská práva, kdy náleží lidem za průtahy 15 tisíc za každý rok. Některým se to vysoudit podařilo a další se soudí a může to trvat roky. A ne všichni to chtěli podstupovat,“ popisuje Marvanová.

Podvedení klienti by se nemuseli stěhovat, ale určitou část za původní hrubou stavbu by museli do konkursní podstaty doplatit. Nevycházelo by se ovšem z tržní ceny, ale původní hodnoty. Státem přiznané odškodné by se pak od celkové částky odečetlo.

„S tím by byli určitě ochotni souhlasit všichni věřitelé a je k tomu svolná i doktorka Ištvánková (z kanceláře konkursního správce Josefa Monsporta – pozn.red.), protože by to situaci vyřešilo. Chce to jen politickou vůli, která tu po léta chyběla. Navíc by to nezbavovalo viníky, tedy především Petra Smetku, povinnosti zaplatit soudem vyměřené odškodné,“ dodala Marvanová.

Zdroj: ČTK, Seznam.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *