EUR 25.375

USD 23.368

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.375

USD 23.368

Podvedené rodiny z kauzy H-System se podle soudu vystěhovat nemusí

 


 

Z noční můry by se tedy podvedené rodiny mohly pomalu probouzet. Spor trvá v podstatě už od roku 1993, kdy se někteří nechali nalákat na levné a pěkné bydlení. Tehdy nikdo nemohl tušit, do jaké jámy lvové se lidé dostali. Ve čtvrtek ale svitla naděje, že spor by se mohl blížit ke konci a podvedení v klidu žít ve svých domech.

Pražský městský soud v kauze rozhodl již předloni, když bytovému družstvu nařídil vyklizení bytů a jejich předání Monsportovi. Vrchní soud v Praze však později rozsudek zrušil a nařídil věc znovu projednat. Teď soud tedy rozhodl, že byty se nestanou součástí konkurzní podstaty a lidé se tedy vystěhovat nemusí. Rozsudek zatím není pravomocný.

Monsportův předchůdce Karel Kudláček při jednom z předchozích soudních jednání uvedl, že dal klientům firmy v roce 1999 souhlas k tomu, aby si byty dostavěli z vlastních prostředků. Důvodem podle něj bylo to, že nemovitosti byly ve špatném stavu. „Pokud by zůstaly domy rozestavěné ještě jednu zimu, hrozilo jejich zřícení,“ řekl Kudláček během soudního líčení.

Kdyby se rodiny musely vystěhovat, nezískaly by své vynaložené peníze zpět. Z prodeje by jim přistálo na účtech maximálně několik tisíc korun. Přitom podvedení lidé za své domy zaplatili v průběhu let miliony. „Posudky na hodnotu klienty dostavěných nemovitostí v Horoměřicích se různí, některé uvádějí 122 milionů korun, jeden i 160 milionů. V krajním případě, kdy by skutečně došlo k vystěhování rodin a prodeji domů, byly by finanční prostředky z více než poloviny vyplaceny firmě s pohledávkou po Komerční bance a dále věřitelům podle výše pohledávek. Vystěhované rodiny by dostaly z tohoto prodeje řádově tisíce korun, odhadujeme kolem šesti procent původní investice,“ vysvětlil Martin Junek, zástupce Stavebního bytového družstva Svatopluk, které sdružuje většinu klientů H-Systemu, a zároveň jeden z podvedených.

Jak to všechno začalo?

REKLAMA

V roce 1993 bylo poškozeno skoro 1 100 lidí a vzniklá škoda dosahovala miliardy korun. Problém byl v tom, že museli složit peníze ještě předtím, než společnost zahájila stavbu. Z většiny rodinných domků ovšem zbyly jen základové desky – a společnost v roce 1997 zkrachovala. Odškodnění se dovolávaly jen čtyři stovky z nich.

 Ke konci roku 2011 dostali poškození v porovnání s milionovou ztrátou jen drobné. Z konkurzu H-Systemu tehdy byly vyplaceny desítky tisíc korun.   „Při vyhlášení konkurzu nebyly v majetku H-Systemu žádné peníze, ale hodnota nemovitostí i s pozemky činila až 1,5 miliardy korun. V současné době je v konkurzu kolem 30 milionů korun, přičemž poškozeným bylo vyplaceno kolem 220 milionů, z toho více než 52 procent firmě, která koupila pohledávku Komerční banky,“ popsal Martin Junek.

Hlavní akcionář H-Systemu Petr Smetka byl za vytunelování společnosti pravomocně odsouzen na 12 let vězení, ale ostatní manažeři byli kvůli amnestii propuštěni. Amnestie Václava Klause totiž zahrnovala všechny případy, které ležely soudcům na stolech déle jak osm let.

 

REKLAMA

 

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší byt nyní koupíte o desetinu dráž než loni

Na trhu s nemovitostmi panuje výrazný růstový trend, minimálně to platí pro starší byty. Zkoumaná města zaznamenala meziročně růst od čtyř procent v Ústí nad Labem do 16 procent v Ostravě. Kvartální srovnání trend potvrdilo a ukázalo dokonce jeho akceleraci. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 07. 2024

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024

Brněnské byty jsou nejdražší v historii

Průměrná nabídková cena brněnských novostaveb přesáhla ve druhém čtvrtletí roku 2024 úroveň 129 400 Kč za metr čtvereční. Pokořila tím dosavadní rekord z roku 2022. Prudce vzrostla i poptávka. Jak ukazují data společnosti Trikaya, oproti prvním třem měsícům letošního roku se ve druhém kvartálu prodalo o polovinu více nových bytů. V meziročním srovnání se jedná dokonce o rekordní […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *