Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Růst cen bytů v krajských městech zpomalil

Ceny bytů v Praze a krajských městech na konci loňského roku vzrostly meziročně o 6,5 procenta na 57 200 korun za metr čtvereční. Jde o nejnižší tempo růst cen za poslední dva roky, od kdy poradenská společnost Deloitte údaje zpracovává.   

Ze studie poradenské společnosti Deloitte, která prostřednictvím portálu cenovamapa.org zpracovává informace o skutečných prodejních cenách na základě kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí, také vyplývá, že nejdražší byly byty v Praze a nejlevnější v Ústí nad Labem.

Ústí nad Labem je s cenou 16 300 korun za metr čtvereční nejlevnějším krajským městem, a to i přes meziroční růst ceny o 18,1 procenta.  Ceny pražských bytů v průměru vzrostly o 9,3 procenta na 77 400 korun za metr čtvereční.

„Nejvíce byty zdražily v Ústí nad Labem. To bylo způsobeno především obecným tlakem na růst cen nemovitostí s tím, že cenová hladina v tomto městě roste z nízkého základu a i malá změna se následně výrazně projeví. Nejméně se ceny bytů meziročně změnily v Olomouci,“ uvedl odborník na nemovitosti Deloitte Petr Hána.

Největší růst zaznamenaly cen bytů v panelových domech, a to o 7,9 procenta na 41 700 korun za metr čtvereční. „Za tímto růstem jsou dva faktory. Jednak efekt táhnutí cen všech nemovitostí vzhůru kvůli růstu cen novostaveb v Praze, Brně a jejich nejbližším okolí. Dále proto, že je jejich cena významně nižší a kvůli regulacím hypoték řada lidí na nové byty nedosáhne. Jako variantu pak volí levnější starší byty,“ doplnil Hána.

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *