Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Růst cen nových bytů v Brně se zastavil

Poprvé od roku 2016 se zastavil růst cen nových bytů v Brně a došlo dokonce i k mírnému poklesu. Ve druhém čtvrtletí letošního roku činila průměrná cena za metr čtvereční 71 500 korun, což je oproti předchozímu čtvrtletí o 1 500 korun méně. Přesto se prodalo pouze 141 nových bytů.

Zájem o nové byty přesto v Brně stále neochabuje, novou výstavbu brzdí problémy s územním plánováním. Aktuálně je v nabídkách developerů více než 700 nových bytů. Vyplývá to z analýzy společnosti Trikaya.

Pokles cen nových bytů v Brně ovlivnilo především spuštění prodeje velkých bytových projektů,jako jsou například Kamechy. „Zatímco v uplynulých třech měsících byla průměrná cena za metr čtvereční 73 tisíc korun, nyní je to díky výstavbě nových levných bytů necelých 71,5 tisíce korun. Pokles ceny dokládá, že Brno nutně potřebuje velké projekty sídlištního typu, které by uspokojily požadavky lidí po levném bydleníTo v Brně chybí,“ vysvětluje Alexej Veselý, ředitel společnosti Trikaya.

„Jak se ukázalo v uplynulém čtvrtletí, necelých dvě stě nových dostupných bytů v nabídce projektu Kamechy dokázalo reálně ovlivnit pokles průměrných cen bytů v Brně. Jedná se ovšem o dlouholetý projekt a žádné další obdobné projekty v Brně aktuálně nejsou. Na brněnském trhu tak zůstávají pouze projekty ve vyšším standardu i vyšších cenách. Právě možnost stavět větší projekty v různých lokalitách v Brně by vedla k postupnému tlaku na nižší ceny nabízených bytů. Pro pokles ceny je nutné rozšiřovat nabídku. Ta je dnes velmi omezená zejména v nižším segmentu dostupného bydlení. I proto lze očekávat, že jak se budou byty v novém projektu vyprodávat, průměrné ceny volných bytů zase porostou,“ uvedla Asociaci brněnských architektů a stavitelů.

Přesto by ani v dalším čtvrtletí ceny růst neměly.  „Ceny rostou, protože není kde stavět. Jakmile se objeví nové byty, brzy je lidé rozeberou. To ale neustále tlačí na růst cen. Teď se permanentní zdražování průměrných cen na chvíli zastavilo, ale je důležité si uvědomit, že průměr ovlivnilo několik málo konkrétních projektů. Cenový pokles zatím nenaznačuje trend. Byty na trhu za pár měsíců zase dojdou a ceny se opět zvednou. Pokud se pro zlepšení bytové výstavby neudělají patřičné změny, situace jiná nebude. V Brně je několik větších projektů připraveno, pouze se jejich stavba už roky odkládá. I to investorům zvyšuje náklady, které se pak do ceny bytů bohužel promítají,“ doplňuje Veselý.

Asociace neočekává, že by se hodnota nemovitostí propadla. „Jedna věc je průměrná cena, která kolísá podle aktuálně nabízených projektů, druhá věc je ovšem reálná hodnota nemovitostí. Průměrná cena je dnes vysoká, protože se nabízejí luxusnější nemovitosti. Průměr může, poklesnout vlivem nového levnějšího projektu, ale hodnota stávajících nemovitostí neklesá, protože se stále jedná o vyšší standard na trhu,“ uvedla asociace.

Zdroj: Tisková zpráva Trikaya

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *