EUR 25.165

USD 23.481

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.165

USD 23.481

10. 01. 2018

0 komentářů

V Brně je nedostatek nových bytů, jejich ceny nadále rostou

 

V Brně se velmi málo staví, mimo jiné proto, že není schválen nový územní plán.  Co se postaví, se téměř okamžitě prodá. Poptávka po novém bydlení je stále veliká a ceny bytů i v letošním roce porostou. Tak shrnuje situaci v moravské metropoli Jarmila Odehnalová, oblastní manažerka pro Jihomoravský kraj společnosti M&M reality.

Loading



 


„V letošním roce očekáváme mírný růst cen brněnských bytů s ohledem na zatím ne příliš výrazné zvýšení úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Pokud zůstanou na současné úrovni, bude nárůst cen dále pokračovat, a to zhruba o 5 až 7 % za rok,“ předpovídá Jarmila Odehnalová. Mezi faktory, které ovlivňují poptávku po novém bydlení, podle ní obecně patří stoupající životní úroveň, nízká nezaměstnanost a relativně vysoké mzdy.
Ceny bytů v Brně navíc ovlivňuje skutečnost, že se ve městě téměř nestaví, přičemž se sem ale stěhuje stále více lidí za prací a studiem.  „Poptávka po novostavbách značně převyšuje jejich aktuální nabídku. Cokoliv developeři postaví, se téměř okamžitě prodá,“ říká k tomu Odehnalová.
Ceny bytů v Brně přitom v poslední době rychle rostly. Například u dvoupokojových bytů došlo během jednoho roku ke zdražení až o půl milionu korun. Průměrné ceny těchto bytů se tak přehouply přes hranici tří milionů.
Nedostatek novostaveb logicky ovlivňuje také ceny bytů ve starší zástavbě. „Poptávka po starých bytech stoupá, a to především po těch kompletně zrekonstruovaných. Na ceny v tomto segmentu má vliv například také to, zda je v místě možné parkovat. Parkovací místo navýší cenu bytu zhruba o 250 až 300 tisíc korun,“ konstatuje Odehnalová.
Pokles cen nelze očekávat ani u nájmů. „Zmíněný velký příliv lidí do města znamená i zvýšenou poptávku po pronájmech. Nově příchozí se nejprve rozkoukají v pronajatém bytě, následně si pak chtějí koupit vlastní bydlení,“ říká Odehnalová.  Speciální skupinou zájemců o pronájmy jsou studenti původem odjinud, kterých je ve městě okolo 70 tisíc. Velká část z nich preferuje pohodlnější bydlení v privátu před kolejemi.  „Na jeden inzerovaný byt v Brně je v průměru dvanáct poptávajících. Největší poptávku v současné době evidujeme u malých bytů s cenami nájmů do 10 tisíc korun,“ dodává Odehnalová.
Tisková zpráva: M&M reality

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů, ale už i ceny

Prodeje nových bytů v Praze v letošním roce výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1520 nových bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku takřka trojnásobek. První čtvrtletí loňského roku však bylo z pohledu prodejů nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvě desetiletí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *