EUR 24.460

USD 23.227

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.460

USD 23.227

Text: Veronika Hejná

22. 01. 2020

0 komentářů

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Sazby hypoték dosedly na dno. Lidé si půjčují čím dál vyšší částky

 

V prosinci bylo podle dnes zveřejněných dat serveru hypoindex.cz* poskytnuto 7 074 hypotečních úvěrů, což znamená meziroční nárůst o 7,8 %. Celkový objem sjednaných hypotečních úvěrů meziročně vzrostl o 20,5 % na 17,996 mld. Kč, což je druhý nejlepší výsledek za poslední 4 roky.

Loading 

„Po dlouhé době vidíme meziroční nárůst jak počtu tak objemu sjednaných hypoték, přičemž průměrná výše hypotéky dosáhla nového rekordu 2,544 milionu Kč. To je 269 000 Kč více než rok před tím. Důvod tohoto posunu je zřejmý – jsou to především rostoucí ceny nemovitostí,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

V součtu za celý rok pak banky podle dat serveru hypoindex.cz poskytly 77 413 hypoték, což je o více než 20 % méně než loni. Objem sjednaných hypoték klesl díky vyšší průměrné půjčované částce o 16,9 % na 181,6 miliard korun. Nutno ještě podotknout a doplnit, že ne všechny banky své výsledky hypoindexu reportují.

Skutečný objem sjednaných hypoték je o něco větší

Mezi nereportující banky patří mBank, Fio banka, Oberbank a Creditas, která začala poskytovat hypotéky v letošním září. Celkově tyto banky podle našeho expertního odhadu sjednaly hypotéky za dalších 6 miliardy Kč. Celková suma loni sjednaných hypoték tedy činí 187,4 mld. Kč. Dlouhodobý vývoj skutečně sjednaných hypoték včetně nereportujících bank ilustruje následující graf, kde je obsažen také dlouhodobý vývoj úvěrové produkce stavebních spořitelen.

REKLAMA

„Loňský výsledek na úrovni 181,6 mld. Kč (resp. 187,4 miliard, když započteme i nereportující banky) vnímáme jako návrat na křivku dlouhodobé udržitelnosti. Rok 2019 byl po delší době bez zásadnějšího zásahu zvenčí (regulace, změna legislativy). V letošním roce očekáváme objem sjednaných hypoték v rozmezí od 170 – 190 mld. Kč,“  říká Libor Ostatek.

Sazby dosedly na dno

Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték klesla dle dat hypoindexu meziměsíčně o 1 setinu procentního bodu na 2,34 %. Náš index GOFI, který mapuje nabídkové sazby hypoték, již v posledních dvou měsících v důsledku zvýšení sazeb Hypoteční banky, WHB, UniCredit Bank, Monety a Komerční banky roste. Nárůst nabídkových sazeb se bohužel začíná postupně propisovat také do sazeb reálně sjednávaných hypoték a následně i  FINCENTRUM HYPOINDEXU.

Výhled úrokových sazeb na 1. čtvrtletí je mírné navýšení oproti konci loňského roku. Nebude se jednat o žádné drama, navýšení odhadujeme v rozsahu 0,1 až 0,2 %. Ve druhém čtvrtletí bude určující vývoj ceny zdrojů a nástup jarní sezóny a silný konkurenční boj, nevylučujeme mírné snížení sazeb, ale situace může být i zcela opačná a sazby můžou mírně růst.
Zdroj : Golem Finance, hypoindex.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Nastane konec dlouhých fixací hypoték?

Devět z deseti lidí s hypotékou preferuje dlouhodobější fixace úrokových sazeb, tedy na pět let a déle. Ty by ale mohly skončit kvůli nevyjasněné situaci u možností předčasného splácení hypoték. S nestabilitou úroků na trhu se totiž riziko pro banky stává neúměrným. Dlouhodobější fixace přitom přinášejí stabilitu do rodinného rozpočtu a chrání klienty před nečekaným zvyšováním měsíčních splátek.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 09. 2023

Hypotéky začínají ožívat, v srpnu byl jejich objem nejvyšší od loňského léta

Srpnový objem poskytnutých hypoték byl nejvyšší v letošním roce a zároveň od loňského léta, kdy trh začal citelně zamrzat. Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem v srpnu letošního roku hypotéky v objemu přes 14 mld. Kč. Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně vzrostl o 2,7 miliardy Kč, což představuje oproti červenci nárůst o čtvrtinu, vyplývá z aktuálních […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Pixabay

18. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *