EUR 25.270

USD 24.542

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 3.0 %

EUR 25.270

USD 24.542

Text: Veronika Hejná

20. 03. 2024

0 komentářů

Snižování sazeb je pro trh s nemovitostmi živá voda. Role kupců a prodávajících se na jaře obrátí

 

Na trhu s nemovitostmi se po dvou letech začínají misky vah naklánět opět na stranu prodávajících. Zásadním způsobem jim hraje do karet snižování úrokových sazeb ze strany ČNB. Na trh míří investoři hledající stabilní výnos a snižování sazeb se postupně propíše i do cen a dostupnosti hypotečních úvěrů. Nemovitostí je na trhu relativně málo a s rostoucí poptávkou kupců budou mít prodávající výrazně silnější pozici než dříve.

Loading



 

Česká národní banka snížila svou základní úrokovou o 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Ke snížení jí dává prostor vývoj inflace, která se oproti předchozím očekáváním přiblížila rychleji k hranici dvou procent, na kterou ČNB dlouhodobě cílí.

Co se teď bude dít? Komerční banky velmi rychle toto snížení propíší do úročení vkladů svých klientů. Češi mají na účtech rekordních 3,7 bilionu korun, z toho na netermínovaných vkladech, kde se pokles projeví prakticky okamžitě, přes 2,6 bilionu korun. Samozřejmě, že ne pro všechny, ale pro část těchto peněz budou někteří majitelé hledat výhodnější zhodnocení na nemovitostním trhu ve formě nákupu investičních bytů či domů za účelem pronájmu.

Hypotéky nabírají na rychlosti

I když se komerční banky do snižování úrokových sazeb hypoték (na rozdíl od spořicích účtů) příliš nehrnou, chtě nechtě budou muset v rámci konkurenčního boje jít dolů i se sazbami těchto úvěrů. Je reálné, že se v nabídce hypoték u tuzemských bank ve větší míře podíváme již brzy pod hranici 5 procent. V kombinaci s deaktivovanými limity DTI a DSTI budou hypoték o poznání dostupnější než v předchozích dvou letech, kdy na ně řada žadatelů tabulkově prostě nedosáhla. Stále zde bude značná část klientů, kteří hypotéku nyní v bance z různých důvodů nedostanou, ale že hypoteční trh ožívá, je vidět už nyní.

REKLAMA

Na konec „zimního spánku“ poukazují i únorová data. Jen v tomto měsíci banky a stavební spořitelny v ČR poskytly hypoteční úvěry za 15,8 miliardy korun, což je pětinový nárůst oproti lednu, a meziročně dokonce dvojnásobek. Průměrná úroková sazba nových hypoték byla 5,36 procenta oproti lednovým 5,54 procenta. A při spolupráci se zkušenými finančními poradci se už dnes mohou klienti se sazbou dostat pod hranici pěti procent.

Na trh tedy ve větší míře zamíří dvě skupiny kupujících – investoři a lidé hledající vlastní bydlení s pomocí hypotéky. Poptávka po nemovitostech vzroste. A kde roste poptávka, tam se zvedá i cena.

Končí období výrazných slev 

Prodávající se tak mohou s vysokou pravděpodobností těšit na lepší rok, než byl ten loňský, kdy tahali za kratší konec provazu. Podle dat portálu Valuo si loni kupující dokázali vyjednat velmi slušné slevy. V některých krajích to bylo v průměru i více jak deset procent (Liberecký a Ústecký kraj), v Moravskoslezském kraji přesáhla průměrná sleva 8,4 procenta, v hlavním městě byl pak rozdíl mezi nabídkovou a prodejní cenou téměř 8 procent. Letos lze očekávat, že slevy z nabídkových cen budou menší, než v minulých letech, a zejména to bude platit u nemovitostí v dobré lokalitě, kde pravděpodobně ceny porostou rychleji.

Co si z toho odnést? Pokud máte vyhlédnutou nemovitost, ať už pro sebe, nebo jako investici, neváhejte. Okno příležitosti, kdy ještě na trhu není příliš mnoho kupujících, se pomalu uzavírá.

Máte-li nemovitost k prodeji, s jejímž umístěním na trh jste vyčkávali v uplynulých letech, nyní nastává čas, kdy se o vaši nemovitost mohou začít kupci zase přetahovat. Při vhodně zvolené prodejní strategii můžete za vaši nemovitost dostat zaplaceno podstatně více než v minulých dvou letech.

Marek Macura, jednatel společnosti BO! holding

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.13 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%
Historie vývoje

 

 


Související články

Evropská unie „výrazně zaostává“ za Českem v rychlosti růstu cen nemovitostí

Ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie rostly ceny nemovitostí v České republice v posledních letech výrazně rychleji. Podle údajů Eurostatu dosáhl meziroční nárůst cen nemovitostí v ČR v roce 2022 téměř 26 %, což bylo nejvíce v celé EU. Pro srovnání, průměrný růst cen v EU ve stejném období činil přibližně 10 %. Tento trend pokračoval […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 01. 2025

Loni se objem hypoték téměř zdvojnásobil

Za celý rok 2024 poskytly banky nové hypoteční úvěry v hodnotě 228 miliard Kč, což představuje meziroční nárůst o 83 %. Spolu s refinancovanými úvěry za 47 miliard Kč dosáhl celkový objem hypotečního trhu 275 miliard Kč, což je výrazný růst oproti 150 miliardám v roce 2023. Vyplývá to z aktuálních statistik ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 01. 2025

Úpravy u daně z nemovitosti – změny v koeficientech i osvobození od daně

Kdo si pořídil nemovitost v průběhu roku 2024, musí do konce ledna 2025 odevzdat daňové přiznání k dani z nemovitosti. Naopak ti, kteří již nemovitost vlastní delší dobu a neprovedli na ní výrazné rekonstrukce, obdrží v květnu složenku s informacemi o výši platby, buď do datové schránky, nebo klasickou poštou.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *