Pondělí 23. října. Svátek má Teodor.

Stavební spořitelny by chtěly rozšířit pole své působnosti

Stavební spořitelny mají dostatečné množství naspořených peněz a potřebovaly by je rozpůjčovat. Asociace stavebních spořitelen usiluje o změnu podmínek stavebního spoření. Do budoucna by mohlo být možné poskytovat úvěry nejen na nákup bytu a rekonstrukci, ale také například na nábytek či bazén.

„Jednáme neformálně s ministerstvem financí o rozšíření účelovosti úvěrů,“ potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny a zároveň šéf Asociace stavebních spořitelen, a dodává: „Jde o výklad zákona – panuje nejistota, jestli smíme dnes financovat volně stojící lednice, samostatně stojící garáže nebo solární panely na střechách.“

S financováním bazénu nechtějí stavební spořitelny dráždit ministerstvo financí. „Je to luxus, ne základní potřeba, nechceme provokovat a neprosazujeme to,“ říká Vladimír Staňura.

Spořitelny by chtěly umožnit i poskytování úvěrů na rekonstrukci rekreačních nemovitostí. „Na stole neleží žádný konkrétní návrh. Pokud s tím spořitelny přijdou, jsme připraveni o tom diskutovat,“ uvedl Dušan Hradil, ředitel odboru finanční trhy ministerstva financí.

Ve hře je také možnost vyplácení části úspor před koncem šestileté vázací lhůty. „Muselo by se ale jednat o částku, které už se netýká státní podpora, tedy pokud někdo spoří víc než 20 tisíc ročně,“ uvažuje Vladimír Staňura.

Zdroj: iDnes.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *