EUR 24.540

USD 24.224

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.540

USD 24.224

Text: Jiří Havelka

25. 05. 2015

0 komentářů

Za nové energetické průkazy si připlatíte

 


 

V tuto chvíli ministerstvo nemá přesně propočteno, kolik budou nové průkazy stát. Předpokládá však nárůst zhruba o desetinu ceny. Podle expertů však bude zdražení mnohem vyšší. Obyvatelé menších nemovitostí, jako jsou například rodinné domy, zaplatí řádově o stovky až tisíce korun navíc. Avšak majitelé bytových domů zaplatí v nákladech někde až desetitisíce korun navíc. To se samozřejmě projeví i v nájmech jednotlivých nájemníků. Průkazy budou muset nově obsahovat i doporučení jak konkrétně na energiích ušetřit.

Pokud bude u domu kvalifikovaný návod na to, jak v něm snížit spotřebu tepla, je desetiprocentní odhad zdražení nízký,“ řekl Evžen Korec ze společnosti Ekospol.

Podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu se zatím stávající majitelé průkazů nemusí obávat jejich výměny. Průkazy mají platnost po dobu deseti let od vydání, nebo do provedení rozsáhlejších stavebních úprav, kupříkladu zateplení budov.

Průkaz energetické náročnosti musejí mít od ledna majitelé budov s plochou nad 1500 metrů čtverečních. Vlastníci bytových domů, administrativních budov, stavebníci a společenství vlastníků si budou muset takzvané energetické štítky nechat zpracovat podle nedávné novely pouze v případě prodeje nebo pronájmu těchto staveb.

Zdroj: ČTK

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

regulováno Airbnb

Bude Airbnb stále více regulováno?

Airbnb, sdílená platforma pro pronájem bytů v rámci cestovního ruchu, zažilo menší zemětřesení před dvěma lety začátkem koronavirové pandemie. Turisté skokově ubyli, poptávka po krátkodobém ubytování se limitně blížila k nule a majitelé bytů z Airbnb raději nabídli své byty k běžným pronájmům. Jen aby realizovali alespoň nějaké zisky.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

20. 05. 2022

Hypotéky jsou drahé a budou ještě dražší

Zájemci o hypotéku i ti, kterým letos končí fixace, se musí připravit na horší časy. Je velmi pravděpodobné, že hypotéky budou i nadále zdražovat a už brzy překročí pětiprocentní hranici. Výraznou roli v tom opět sehraje Česká národní banka (ČNB), která bude znovu rozhodovat o základních úrokových sazbách. Vzhledem k aktuálnímu vývoji ekonomiky a hlavně […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

24. 03. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.