EUR 24.350

USD 22.389

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.350

USD 22.389

Zabrzděné stavebnictví

 

V srpnu se stavební výroba zvýšila meziměsíčně o 2 %, nicméně v meziročním vyjádření je nižší o 0,2 %. Tento měsíc byl příznivější pro pozemní výstavbu, avšak nelze si nevšimnout nižšího srovnávacího základu za červenec, k němuž se meziměsíční výsledek váže.

Loading 

Ve stavebnictví i nadále platí, že postrádá dodatečný impuls, který by mu pomohl na dráhu růstu. Hlavní brzdou zůstává nedostatek nových zakázek, zejména v případě soukromého sektoru, který se v časech stagnující ekonomiky do nové výstavby nijak nehrne. Je to vidět jak na komerční výstavbě, tak i té bytové. Svoji negativní roli sehrávají i vysoké ceny stavebních materiálů, které přetrvávají navzdory faktu, že jejich výrobci musejí stále omezovat v důsledku nižší poptávky svoji produkci.

Počet nově stavěných bytů tentokrát propadl o 23,1 % a hlavní zásluhu na tom měla Praha a Středočeský kraj. Je vidět, že developeři stále šlapou na brzdu a omezují nové projekty i v regionech, které dlouhodobě strádaly nedostatečnou nabídkou bytů vedoucí k dřívějšímu prudkému růstu cen. Developeři se nicméně chovají naprosto racionálně s ohledem na vývoj úrokových sazeb zdražujících výstavbu i financování nákupu ze strany spotřebitelů.

Omezování bytové výstavby bude dál snižovat nabídku nových bytů a brzdit propad cen nových nemovitostí na českém trhu. Zastavení výstavby komerčních nemovitostí bude působit obdobně.

Hlavní faktorem dalšího vývoje v celém odvětví proto bude mít veřejný sektor se svými zakázkami. Podle průzkumů stavební firmy zůstávají ohledně dalšího vývoje v odvětví spíše pesimistické. Za celý rok vykáže stavebnictví nejspíše pokles o necelá dvě procenta.

Autor: Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Jak správně formulovat inflační doložku v nájemní smlouvě?

Vysoké ceny nemovitostí a nedostupnost hypoték zvyšují zájem o nájemní bydlení a tržní nájemné roste. Pronajímatelé tak často hledají cesty, jak již sjednané nájemné jednostranně navýšit. Mají přitom pouze tři možnosti, které připadají v úvahu – na základě inflační doložky, souhlasu nájemce nebo rozhodnutím soudu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Komentář: Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *