EUR 23.680

USD 22.037

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.680

USD 22.037

Text: Veronika Hejná

26. 01. 2023

0 komentářů

Žádné realitní drama se nekoná. Investice do nemovitostí se stále vyplatí

 

Se začátkem nového roku se objevila řada odhadů, že celý trh nemovitostí by měl výrazně poklesnout nebo dokonce čelit negativním šokům. Takové odhady jsou ale přehnané a minimálně segmentu komerčních nemovitostí v České republice by se takto nastíněný vývoj týkat neměl. Investice do komerčních nemovitostí, na rozdíl od rezidenčních nemovitostí a bytových developerských projektů, nejsou závislé na růstu hodnoty nemovitosti. Trh navíc úspěšně překonal dopady pandemie koronaviru a lze tak očekávat stabilizaci a pozvolný růst. Vyplývá to z odhadů Tesla investiční společnosti.

Loading 

„Aktuálně je riziko ztrát v případě investic do nemovitostí minimální a pokud, tak jen krátkodobé a pouze v jednotkách procent. Nemovitosti jsou totiž nejlépe odolné proti ekonomickým turbulencím, krizím a nepředvídatelným situacím. Žádné „realitní drama“ ani „šok na trhu nemovitostí“ se tak nekonají,“ uvedl portfolio manažer Tesla investiční společnosti Tomáš Jícha.

Letošní rok sice bude ohledně investic v ekonomice nadále poměrně vířivý a nepřehledný, komerční nemovitosti všakpodle Jíchy přinášejí investorům vyšší výnosy než rezidenční nemovitosti a lze je dlouhodobě držet i pouze pro výnos z pronájmu.

Navíc trh komerčních nemovitostí má již nejhorší období za sebou. Ať již jde o pandemii koronaviru, rychlý růst cen bytů vedoucí k větším investicím v oblasti bytové výstavby, nebo nadprůměrný růst stavebních prací, který vedl k odložení nových projektů a vyčkávání na potřebný růst nájemného. „Investice do nemovitostí by tak měla být součástí každého investičního portfolia,“ uvedl Jícha.

Pro konzervativní investory jsou v případě víceletého investičního horizontu vhodné především realitní fondy. Ty totiž mají velmi dobrou šanci ke slušnému růstu. „V portfoliu těchto fondů bývají většinou výnosové nemovitosti, tedy nemovitosti pronajaté nájemcům. A je zcela obvyklé, že nájemné je hodnotově zajištěno tzv. inflační doložkou. Aplikací inflační doložky dojde k navýšení výnosu z nájemného a tím samozřejmě k vyššímu výnosu pro investory fondu. Ale i v jejich případě by měl investor počítat s investičním horizontem alespoň 3 roky,“ upozornil Jícha.

Nemovitostní fond Tesla investiční společnosti Fond Realita přitom za loňský rok přinesl investorům zhodnocení 5,88 %. Nejvyšší mírou se na zhodnocení podílel výnos z pronájmu nemovitostí a restrukturalizace ve správě portfolia. Výsledek pozitivně ovlivnilo také snížení poplatku za správu z původních 2,5 % na současných 1,6 %.

REKLAMA

„Mezi aspekty, které se v dobrém slova smyslu podepsaly na kvalitním výsledku, patří také výnos z prodeje nemovitosti v Liberci a výhodná akvizice v nemovitostní společnosti ARE Ruzyně, a. s., kde fond získal výhodný podíl o velikosti 33 % na výnosových akciích a současně podíl o velikosti 67 % na hlasovacích akciích společnosti,“ vysvětlil Jícha a dodal, že touto akvizicí, která byla dokončena v listopadu loňského roku, získal do svého portfolia soubor objektů DELTA, jež jsou centrem obchodu a služeb pro sídliště Na Dědině v západní části Prahy 6.

V letošním roce má Fond Realita v plánu ještě více diverzifikovat stávající portfolio a rozšířit je o další atraktivní projekty a perspektivní nemovitosti s cílem zajistit dobrou a dlouhodobě udržitelnou výnosnost s pozitivním dopadem na investice klientů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Nemovitosti a daně – jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání. Standardně byste coby fyzická osoba měli daňové přiznání podat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže se chystáte na elektronické podání, máte čas až do 2. května 2023 a s daňovým […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 03. 2023

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *