EUR 25.235

USD 23.713

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.713

Text: Veronika Hejná

26. 03. 2024

0 komentářů

Zájem o nájmy od začátku roku stoupá. V Praze se o panelákový byt na Jižním Městě ucházelo 330 lidí

 

Od začátku roku je na českém nájemním trhu nezvykle živo. O nájmy se uchází více lidí než loni touto dobou a v mnoha městech se „fronta“ pod nájemním inzerátem počítá na desítky zájemců. Do trendu nadále promlouvají hypotéky, které jsou i přes postupný pokles úrokových sazeb pro řadu domácností stále nedostupné, ale stále častěji také sociální a demografické faktory.

Loading 

Bez překvapení se největší „fronty“ tvoří v Praze. Na jeden inzerát zde momentálně reaguje průměrně 43 zájemců. V Brně a okolí se pak jedná zhruba o 18 zájemců. A překvapivě podobně vysoké množství lidí se o nájemní bydlení uchází lidí také v Plzni, která s průměrným počtem 17 reakcí na jeden inzerát obsadila třetí příčku. Na čtvrtém místě se pak umístila města Středočeského kraje, kde počet zájemců překvapivě mírně klesl – a to na 10.

Největší zájem byl napříč Českem o byty s dispozicí 2+kk a plochou mezi 45–50 metry čtverečními, následovaných byty 1+kk nebo 1+1 s plochou kolem 35–40 metrů čtverečních. Postupně však roste zájem také o „rodinné“ byty s větší plochou i dispozicí. Zde se však poptávka zatím nepotkává s cenou nabídky. O to většímu zájmu se těší velké byty, kde majitel vyjde s cenou vstříc. Důkazem je ostatně rekordman uplynulých tří měsíců – jím se stal s 330 reakcemi byt v panelovém domě na pražském Jižním Městě. Za dispozici 3+1 a 75 metrů čtverečních požadoval majitel 17,5 tisíc korun s poplatkem 3,5 tisíce korun za energie.

Největší zájem je o 2+kk, zmizí i do několika hodin

Tempo, s jakým nabídka najde zájemce a majitel zajistí pronájem, nezpomaluje. Například v Praze se více než polovina zájemců ozve již za 48 hodin, v Brně do pěti dnů. V obou městech nové inzeráty zpravidla mizí kolem deseti dnů až dvou týdnů od zveřejnění. Podobná je situace u těch nejpoptávanějších bytů také v ostatních krajských městech. A není výjimkou, že dobrá nabídka se ohřeje v inzerci jen necelý den.

Historicky býval první kvartál spíše klidnější a nejvíce zájemců se zpravidla objevovalo od konce března do května. To se však podle Marina Ponzera, šéfa digitální realitní služby Bezrealitky, již loni změnilo. Větší počet zájemců totiž pravděpodobně nesouvisí jen s cenou bydlení: tisícovky Čechů vzdaly sen na pořízení vlastního domu nebo bytu a roli může hrát také demografie, která do domácností přinesla celou řadu změn.

„Mnoho domácností sice žilo v posledních letech v nájmu, ale považovalo to za provizorní řešení. Teď zjišťují, že ani přes pokles úrokových sazeb na vlastní bydlení nedosáhnou a proto se teď poohlíží po ‚definitivním‘ nájmu, kde zůstanou několik dalších let,“ domnívá se Martin Ponzer. „Určitou roli může hrát i demografie. Silným ročníkům z druhé poloviny ‚nultých‘ let je dnes mezi 15–20 roky. Část rodin tedy může hledat větší bydlení kvůli tomu, že má nově doma puberťáka, část zase může plochu redukovat, protože jejich dítě je například na vysoké škole anebo se chystá vylétnout z hnízda. A do trendů se také promítá rostoucí počet single domácností, zejména u lidí nad čtyřicet let.“

Ceny se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší počet celkem realizovaných transakcí v průběhu loňského roku. To se však letos mění.

Převedeno na ceny: pražské nájmy se v na začátku roku pohybovaly pod hranicí 370 korun za metr čtvereční nájemní plochy při 9% meziročním růstu, města středočeského kraje se pak dostaly k hranici 260 korun při podobném růstu jako u metropole. V Brně se nájmy zastavily pár korun na 277 korunách při dvouprocentním růstu. Stejným tempem se meziročně zvýšily nájmy v Ostravě a severomoravských městech, kde se průměrně pohybují v hladině lehce přes 180 korun.

„Ceny se dají pravděpodobně opět do pohybu. Minimálně bude platit, že segment lepších bytů v centrech měst nebo novostaveb se může cenově vzdalovat od zbytku. Nezapomeňme, že i letos doběhne řadě lidí fixace jejich hypoték v novostavbách kupovaných ještě za ‚starých podmínek‘ a pokud mají v bytě nájemníky, náklady budou chtít přenést právě na ně. A týkat se to nemusí jen Prahy nebo Brna, ale i dalších krajských měst,“ zakončuje Martin Ponzer.

Průměrný počet zájemců na inzerát v jednotlivých městech

město průměr *
Praha a okolí 42,9
Brno a okolí 17,9
Plzeň a okolí 17,0
Středočeský kraj 9,7
Pardubice a okolí 7,9
Liberec a okolí 6,9
Olomouc a okolí 5,8
České Budějovice a okolí 5,7
Hradec Králové a okolí 4,3
Ostrava a okolí 3,4
Karlovy Vary a okolí 3,0
Ústí nad Labem a okolí 2,9
Jihlava a okolí 2,4
Zlín a okolí 2,3

* Zdroj: Bezrealitky, průměr započítává reakce na všechny nabídky za poslední 3 měsíce

Ceny nájmů v jednotlivých městech se začátkem letošního roku

Nájem za m2 bytů   meziroční změna
Praha a okolí 367 Kč 9%
Středočeský kraj 260 Kč 8%
České Budějovice a okolí 200 Kč -3%
Plzeň a okolí 216 Kč 2%
Karlovy Vary a okolí 194 Kč 11%
Ústí na Labem a okolí 178 Kč 5%
Liberec a okolí 215 Kč 6%
Hradec Králové a okolí 211 Kč -2%
Pardubice a okolí 224 Kč 9%
Olomouc a okolí 214 Kč 9%
Brno a okolí 277 Kč 2%
Zlín a okolí 195 Kč -9%
Jihlava a okolí 188 Kč -3%
Ostrava a okolí 182 Kč 2%
Celá ČR 300 Kč 5%

* Zdroj: EHS, monitor realitního trhu

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Během prvního čtvrtletí se v Brně prodalo nejvíce bytů za dva roky

Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2024

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Hypoteční trh oživuje, meziročně stoupnul v březnu o polovinu

Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v březnu vyšší téměř o 50 %, zatímco v únoru rostl trh meziročně ještě o dvojnásobek. Nižší meziroční dynamika souvisí s vyšší srovnávací základnou z loňského roku, kdy začala hypoteční aktivita od března oživovat. Byplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *