Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Zájem o rychlé půjčky roste

Na první pohled výhodná mikropůjčka může pomoci překlenout finanční potíže. Nicméně pouze pokud klient půjčku velmi rychle splatí. V opačném případě roste riziko návykovosti a člověk se dostane do kruhu, ze kterého se lze jen velmi těžko vymotat.

Výhodnost mikropůjček pro firmy spočívá ve vysokých sankcích, proto jejich cíloví zákazníci jsou již lidé, kteří mají problémy úvěry splácet. Čím nižší je půjčka a kratší čas splacení, tím vyšší je roční procentní sazba nákladů (RPSN). Nezřídka dosahuje RPSN astronomických částek v řádech tisíců až desetitisíců. Může se zdát, že astronomická výše RPSN se dá srovnávat s lichvou. Samotnou RPSN ale Česká obchodní inspekce (ČOI) nesleduje, protože její výše není nijak omezená tuzemskou legislativou. 

ČOI neposuzuje výši RPSN, ale splnění povinností stanovených zákonem o spotřebitelském úvěru. ‚Neúměrně vysoká sazba RPSN‘ není důvodem k uložení sankce,“ říká mluvčí ČOI Miloslava Fléglová. Pokud si chceme vzít rychlou půjčku, pak je zapotřebí zvážit velmi pečlivě, zda-li je cena kterou zaplatíme navíc pro nás přijatelná, anebo ne. „Každý by měl využít práva volby a hledat výhodnější nabídku úvěru. Pokud je však spotřebitel s ‚cenou‘ půjčených peněz náležitě seznámen a srozuměn, jeho rozhodnutí půjčit si nemůže orgán dozoru zabránit,“ dodává Fléglová.

Firmy nabízející krátkodobé půjčky se však chovají ke svým klientům férově a na svých webových stránkách nabízejí i kalkulačku, která klientovi ukáče výši RPSN a částku kterou přeplatí.

Zdroj: Aktualne.cz

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *