Úterý 09. března. Svátek má Františka.

Zdražují nejen byty, ale i chaty a chalupy

Ceny chat a chalup v Česku vzrostly v loňském roce meziročně o pět až deset procent. Zájem o rekreační nemovitosti roste především v údolí Berounky a Posázaví, Krkonoších či na Šumavě. Vyplývá to z vyjádření realitních kanceláří oslovených ČTK.

Průměrné ceny rostou již několikátý rok po sobě. Od roku 2014 se průměrná cena chalupy v Česku zvýšila o pětinu. V loňském roce byla průměrná cena prodané chalupy přes milion korun. Letošní ceny se pohybují opět o něco výše. Trh rekreačních nemovitostí koresponduje s nemovitostním trhem obecně,“ uvedl mluvčí Re/Max Tomáš Hejda.

Určit průměrnou cenu za metr čtvereční u rekreačních nemovitostí podle něj není možné. „V nabídce jsou malé chatičky za 200.000 korun po luxusní objekty s wellness za miliony korun. Loni se například prodalo několik objektů za více než deset milionů,“ doplnil Tomáš Hejda.

Ceny dřevěných a zděných chat se liší i o milion. „Například v rámci Středočeského kraje se ceny klasických dřevěných chat s půdorysem do 25 metrů čtverečních pohybují okolo 500 až 600 tisíc korun. Zděné chatky pořídíte do 1,5 milionu,“ uvedl ředitel Maxima Reality Goran Andonov.

Mění se i věková struktura zájemců. „Stále více nás oslovují zájemci ve věkové skupině 30 až 40 let, a to jak samostatní jedinci, tak rodiny s dětmi. Stále častěji se setkáváme s mladšími lidmi, kteří koupí chaty v Praze a jejím bezprostředním okolí řeší svoji primární bytovou potřebu,“ dodal Goran Andonov.

Nejdražší jsou rekreační nemovitosti ve Středočeském kraji, na Šumavě či v Krkonoších, především kolem Špindlerova Mlýna a Pece pod Sněžkou. „Tady mohou ceny za hezkou chalupu atakovat astronomické částky,“ říká provozní ředitel společnosti Fincentrum Reality Martin Fojtík.

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *