EUR 25.235

USD 23.616

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.616

Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

 


 

Průzkum finanční skupiny Wüstenrot ukázal, že změnám holduje pouze 11 procent lidí. Více než čtvrtině lidí stačí ke zpříjemnění bydlení nákup drobností. Více než třetina dotazovaných se do rekonstrukce pouští až ve chvíli, kdy zařízení dosluhuje nebo se jim přestane líbit. Osm procent Čechů zase nemá vůbec potřebu své bydlení vylepšovat.

Změna je život

Pětina lidí většinou ve věku 36 až 44 let rekonstruuje až při změně životní situace, jako je například narození dítěte, jeho dospívání, odchod od rodiny, přistěhování partnera nebo ze zdravotních důvodů. „Je to logické, právě tato generace řeší přibývání dalších potomků či jejich dospívání, ale i nové vztahy.  A takové situace s sebou nesou i nutnost úpravy bydlení,“ komentuje výsledky průzkumu Pavlína Musilová, odpovědná za řízení marketingu a PR finanční skupiny Wüstenrot.

Hotovost vs. úvěr

Z vlastních zdrojů si vylepšuje byt či dům více než polovina lidí (56,2 procent). Třetina Čechů při rekonstrukci kombinuje vlastní hotovost s úvěrem. „K této variantě se nejvíce kloní lidé od 27 do 53 let, nejméně ji využívají ti nejmladší a pak nejstarší generace,“ říká Pavlína Musilová. Na úvěr nespoléhají většinou třicátníci a padesátníci, kteří zakládají rodinu či podporují potomky při studiích, a jejich výdaje jsou proto vyšší.

Úvěr na celou rekonstrukci si berou necelá tři procenta lidí (2,9 procent), především však mladí lidé do 26 let (67,6 procent). „Je chvályhodné, že je jen málo těch, kteří by neměli nic naspořeno a celou částku si chtěli půjčit. Toto odpovědné chování určitě také ovlivnila výuka finanční gramotnosti nejen na školách, ale i v médiích,“ říká Pavlína Musilová.

Když úvěr, tak od stavební spořitelny

Pokud se lidé již rozhodnou pro úvěr, tak je nejčastější volbou půjčka od stavební spořitelny. „Mnoho Čechů má stavební spoření a takto naspořené finanční prostředky pak ve spojení s výhodným úvěrem využívá převážně na rekonstrukce a úpravy bytu a k pořízení nového vybavení domácnosti,“ dodává Pavlína Musilová.

REKLAMA

Výhody využití úvěru od stavební spořitelny vidí i Vladimír Staňura, předseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny: „Náklady na rekonstrukce se zpravidla pohybují v řádu stovek tisíc korun, zhruba do půl milionu. Pro takovou částku je složitější získat výhodnou hypotéku, navíc je nutná zástava nemovitosti. Naopak průměrné výše spotřebitelských úvěrů se pohybují kolem 100 tisíc korun. Proto klienti nejčastěji volí úvěr od stavební spořitelny, kde získají nejnižší úrokové sazby v historii a navíc nemusejí dávat nemovitost do zástavy.“

Stavební spořitelny si výhody stavebního spoření velice dobře uvědomují a klienty na úvěry lákají. Připravili jsme pro naše klienty kompletně novou konstrukci úrokových sazeb u Úvěru od Buřinky. Věřím, že zavedením možnosti fixovat si sazbu na 3 nebo 6 let a snížením sazby pro úvěry do 400 000 Kč oslovíme klienty, kteří pro rekonstrukci potřebují menší objem úvěru. Sazby začínající na 4,55 % se klientům rozhodně vyplatí,” uvedl Jiří Plíšek, předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS). Podzimní akci odstartovala SSČS v polovině srpna. 

Ke konci roku 2015 bylo podle údajů Asociace českých stavebních spořitelen uzavřeno celkem 3 884 222 smluv o stavebním spoření a objem naspořených prostředků překročil 384 miliardy korun. Obliba stavebního spoření vzrostla ve druhém čtvrtletí 2016 až na 59 procent. Stavební spořitelny půjčili lidem na bydlení v loňském roce téměř 46 miliard korun.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

Komentář: Regulační bouře prodražuje ceny bytů

Na pozadí neustálých proměn na realitním a hypotečním trhu se stále cosi děje. Jde o aktuální vývoj, trendy a dění, které ovlivňují jak cenovky nemovitostí, tak dostupnost hypotečního financování. Od nebývalého utažení úvěrových podmínek a jeho uvolnění až po očekávání budoucí inflace a role nemovitostí jako prostředku k ochraně před znehodnocením peněz – to vše […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • jenda1939

    19 srpna, 2016

    Skoro každá životní situace je specifická a vyžaduje i specifické řešení. Doporučuji používat rozum a staré české přísloví : 3× měř a 1× řež. Vyplatí se to.
    Článek je velmi dobrý.

    Odpovědět