EUR 25.110

USD 23.724

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.110

USD 23.724

Text: Tomáš Prčík

22. 09. 2014

3 komentáře

Jak rekonstruuje byt k pronájmu šéf realitky

 


 

Vyplatí se rekonstrukce před prodejem?

Naši klienti se nás často ptají, jestli má smysl byt před prodejem nebo před pronájmem rekonstruovat. Případně, co se vyplatí rekonstruovat nebo opravovat, aby kupující nebo nájemci zaplatili víc.

Před třemi lety jsme dali 700 000 Kč za rekonstrukci. Chceme to zpátky!

Druhou situaci, kdy lidé cenu rekonstrukce hodně „řeší“, je, když před prodejem za velké peníze byt zrekonstruovali a očekávají, že by se o ně měla navýšit prodejní cena.

Jak to tedy je s návratností rekonstrukce nemovitostí?

Co jsem rekonstruoval já a proč

Jak vidíte sami z fotek, nebylo v případě mého bytu řeč o tom, jestli byt rekonstrukci potřeboval, nebo ne. Stará kuchyňská linka (nízká pro většinu lidí), ucpané odpady, na podlahách staré parkety pod odřeným linoleem, rozbitá skla ve dveřích. Do takto připraveného bytu by šli bydlet nejspíše jedině lidé, které já bych jako nájemníky nechtěl.
rekonstrukce-01

Nusle, herny, přízemí

Než se do rekonstrukce pustíte, je dobré si určit cílovou skupinu lidí, kterým budete chtít byt po rekonstrukci nabídnout. Pomůže vám to při rozhodování, do čeho investovat a do čeho ne.

REKLAMA

Můj byt se nachází v Nuslích, na místě plném heren, bez zeleně, ale blízko centra města. Dalším omezením bylo uspořádání bytu – „dispozice“. Jedná se o uspořádání, které je pro dnešní dobu už nevyhovující, ale jsou ho dodnes česká a moravská města plná. A je velice zrádné. Dávejte si a něj pozor.
rekonstrukce-02

Jedná se o dvě místnosti s chodbou, z nichž jedna byla původně kuchyní, tedy byla menší a obvykle měla menší okno nebo malý balkón. Kuchyň se tehdy vnímala jako „špinavý provoz“ plný pachů. Byla snaha ho „omezit“ a oddělit od obytných prostor, které měly být čisté, teplé, světlé, s velkými okny.

Potíž je, že z takové dispozice dnešní „dvakákáčko“ neuděláte, protože když posunete příčku mezi místnostmi, abyste z kuchyně udělali hezký velký obytný prostor, narazíte na problém s prosvětlením, na které původní menší kuchyňské okno nestačí. Tento problém já ovšem neměl – obě místnosti mají okna stejně velká.

Když už jsme u posunování příček ve starších domech. Dávejte pozor, že i tzv. „ne-nosné“ příčky nesou tíhu stejně umístěných příček „nad sebou“. Když je odstraníte, dřevěný strop nad nimi se pohne. Takový zásah je už určitě na konzultaci s odborníkem.

REKLAMA

Celou věc lidé v takto uspořádaných bytech pak řešili tak, že „vymístili“ kuchyňskou linku do chodby, aby získali jednu „plnohodnotnou“ místnost navíc. A k tomu jednu tmavou kuchyň.

Já jsem se rozhodl s příčkou mezi místnostmi nehýbat. Žádný bombastický luxus bych tím z mého bytu v přízemí beztak neudělal. Cílovou skupinou nájemníků, pro kterou jsem se nakonec já rozhodl, byli studenti „na spolubydlení“. Ti by mohli ocenit polohu blízko centra a nemuselo by jim vadit přízemí, herny a absence parku v blízkosti.

Pravidla, která se vyplatí

Několik pravidel, podle kterých jsem rekonstrukci vedl a která se podle mě vyplatí:

  • Když něco vyměňujete, volte světlou barvu. Tmavých prostor se lidé bojí. Světlé prostory vypadají naopak prostorněji, čistě nebo hygienicky (když to potřebujete).
  • Volte vzhled, „aby tam mohl bydlet každý“. Čím tmavší, výraznější, extravagantnější barvy a vzhled věcí volíte, tím více lidí odradíte. Světlé běžné barvy a vzhled nikoho neurazí, zájemců bude více a to je to, co potřebujete.
  • Dělejte co možná nejmenší, nezbytné, zásahy. Velké, rozsáhlé zásahy stojí peníze.

Jak jsem pravidla uplatnil já

S mou nemovitostí jsem realizoval následující opravy:

REKLAMA

  • Vyměnil jsem odřená lina za podlahu. Levnou. Bukovou. Buk nikoho neurazí a podlaha se beztak vždycky časem poškrábe. Nemá smysl kupovat a ničit drahou podlahu.
  • Do oknem jsem dal bezpečností skla místo mříží. Dělá to více světla a lepší dojem.
  • Chybějící dveře jsem nechal udělat jako repliku dveří, které v bytě už byly. Tím si byt zachoval atmosféru.
  • Vyměnil jsem WC a umyvadlo kvůli hygieně. Naopak zůstaly dvě barvy původních obkladů v koupelně, protože podle mého názoru studentům nevadí a jejich výměna by si vyžádala rozbití celé koupelny a náklady navíc.
  • Vše ostatní se jen nově natřelo a neměnilo.
  • Přidala se bílá kuchyňská linka, obyčejná s myčkou na nádobí, aby byl nějaký luxus navíc.
  • Vyměnila se svítidla a daly dva lustry do „kuchyně“ – chodby, aby se temný prostor uprostřed bytu „zalil“ světlem a dělal příjemný dojem.
  • Byt se vymaloval na bílo.

Rekonstrukce se povedla  

Myslím, že se celkově vzato rekonstrukce povedla. Byt se prosvětlil, vyčistil, cokoliv, co by se bylo neudělalo, by chybělo. Domnívám se, že díky rekonstrukci cena bytu stoupla o 200 000 Kč až 300 000 Kč, tj. zvýšila se téměř o celkovou cenu rekonstrukce 266 000 Kč. Byt si nyní jistě „přitáhne“ lepší nájemníky, než kdyby rekonstrukce byla nebyla provedena. Co myslíte?
rekonstrukce-03

Vyplatí se rekonstrukce?

Ještě nám chybí zodpovědět otázky, zde se rekonstrukce vůbec vyplatí, když prodáváte nebo pronajímáte byt a rekonstrukce není nezbytná. Když už jste rekonstrukci provedli, platí zhruba pravidlo, že o 50 % nákladů na rekonstrukci vzrostla cena nemovitostí a zbylých 50 % je cena vaší obliby, „cena vkusu“.

Čím výraznější vzhled byt díky rekonstrukci má, tím větší je cena obliby a menší část nákladů je možné přičíst k ceně při prodeji.

Naopak, pokud jste rekonstruovali jen to nezbytné, ne za ceny nejlevnější, ale za obvyklé ceny, vzrostla cena nemovitosti téměř o celou cenu rekonstrukce.

U pronájmů platí, že díky rekonstrukci nedostanete vyšší nájem, ale „lepší“ nájemníky – lépe ekonomicky postavené!

Přes 25 zájemců za první dva dny

Měsíční nájemné jsem nastavil na 7 500 Kč + poplatky. V lokalitě se totiž ve stejný den nabízely dva další hezké byty – jeden za nájemné 7 100 Kč a druhý za nájemné 7 500 Kč. Jen za první dva dny reagovalo jen na inzerát z Sreality 14 zájemců, další přibližně dvě desítky pak z Facebooku. Takže jsme po dvou dnech inzerci zastavili. Rekonstrukce tedy splnila svůj účel.

Autor je majitelem společnosti Callido Reality.
     

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nájmy rostou rychleji než inflace. Co řeší inflační doložka ve smlouvě?

Míra inflace od 2. čtvrtletí 2023 obecně klesá, ale z pohledu nájemného bydlení je situace trochu jiná. Ceny za nájem bytu podle Českého statistického úřadu celorepublikově meziročně vzrostly o 6,2 % a trend posledních let potvrzují i data UlovDomov.cz. I proto se v nájemních smlouvách stále častěji objevuje inflační doložka, která majitelům nemovitostí přidává na […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 12. 2024

Zájem o nájmy je velký a pronajímá se rychle, ceny rostou

Zájem o pronájmy nemovitostí v posledních letech setrvale roste. Meziroční nárůst cen ve třetím čtvrtletí je necelých 6 %. Přestože cena pronájmů za poslední roky vzrostla, mají majitelé své nemovitosti poměrně rychle pronajaté. Průměrná inzertní doba u malých bytů byla v období do července do září tohoto roku 34 dní. Vyplývá to z analýzy realitního portálu […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 11. 2024

Novela má zatočit s problémovými nájemci. Má to ale háček

V polovině roku 2025 by měla vejít v účinnost novela občanského soudního řádu, která po dlouhé době přinese pozitivní změnu pro pronajímatele bytů. Návrh novely obsahuje nový institut rozkazu k vyklizení, který bude možné využít v civilním řízení místo žaloby na vyklizení bytu. V praxi by zavedení této možnosti mělo znamenat snazší cestu k vystěhování nespolehlivého […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • orangee

    22 září, 2014

    Jestli rekontrukce stála 266 tisíc, tak mi to přijde drahé, zase těch změn bylo tolik. Svépomocí se lze vejít do 100 tisíc, vč. ceny linky a spotřebičů.

    Odpovědět

  • Tomáš Prčík

    22 září, 2014

    To máte asi pravdu. Já moc na manuální práci nejsem:-). A vzalo by mi to víc času, než bych do toho byl ochotný investovat. Ale děkuju za reakci. Tomáš Prčík

    Odpovědět

  • jendaaa

    26 ledna, 2015

    Do rekonstrukce by se mi nechtělo, takže raději jsem zvolil výměnu bytu. Tady na http://www.re­alitnirevoluce­.cz/inzerce jsem našel pár hezkých a bez poplatků

    Odpovědět