EUR 24.750

USD 22.855

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.750

USD 22.855

30. 04. 2024

0 komentářů

108 REAL ESTATE dále expanduje v zemích střední a východní Evropy

 

Po Slovensku, Maďarsku a vzdálenější Indii je Rumunsko dalším místem expanze realitně-konzultantské společnosti 108 REAL ESTATE, která letos slaví 15. výročí svého úspěšného působení na trhu nemovitostí. Rumunsko je racionálním pokračováním expanze 108 sledující především pohyb developerů, investorů a nájemců v oblasti průmyslových nemovitostí – výroby i logistiky. Rumunský realitní trh nabízí množství pozemků pro výstavbu, generuje velkou poptávku mezi nájemci a v důsledku znamená i vyšší výnos pro investory: tamní ekonomika s letošním predikovaným 3,5% růstem HDP nabízí stabilní hospodářské prostředí. 19 milionů obyvatel s rostoucími příjmy je pro mnohé společnosti zajímavou skupinou zákazníků.

Loading 

Rumunsko během posledních let urazilo ohromný kus cesty. Výrazná pro-evropská orientace je znát v infrastruktuře i běžném provozu. Stavební povolovací procesy se nevymykají standardům a je znát důraz na kvalitu, šetrnost a trvanlivost. Myslím, že právě oblast realitního prostředí vypovídá mnohé o úspěšné proměně této země, která láká stále více nemovitostních hráčů,“ říká Jakub Holec, ředitel 108 REAL ESTATE. Ten do čela rumunské pobočky vybral Victora Rachitu, jenž se na tamním trhu nemovitostí pohybuje již 23 let.

108 REAL ESTATE tímto svým krokem posiluje své aktivity v rámci střední a východní Evropy. V zemích, kde nemá vlastní kancelář, působí prostřednictvím aliančního partnerství s BNP Paribas Real Estate. S nadsázkou řečeno tak může své klienty například z USA nebo Kanady zasvěceně provést trh od Atlantického oceánu až po Černé moře.

Opět to budou hlavně industriální nemovitosti, na které se bukurešťská filiálka 108 REAL ESTATE zaměří. „Rumunský trh skýtá řadu příležitostí růstu co do nabídky nových, moderních logistických nebo výrobních prostor. V posledních třech čtyřech letech se pronajímá mnohem více ploch, než kolik jich je dokončováno,“ říká Victor Rachita, partner 108 v Rumunsku. Roční čistá realizovaná poptávka osciluje kolem 1 milionu čtverečných metrů, neobsazenost klesla vloni pod 5 %. Zvýšilo se však nejvyšší nájemné kolem velkých měst jako zmíněná Bukurešť, Kluž, Temešvár, přístav Constanta a rovněž oblíbený Brašov, které překročilo 4,5 EUR/měsíc/m2.

Aktuální kapacita moderních průmyslových ploch v Rumunsku se pohybuje přes 7 mil. čtverečných metrů. Jen pro srovnání: v ČR je to přes 12 mil. m2. I s ohledem na značné investice do sítě dálnic nebo železnice proto bude potřeba moderních industriálních prostor stoupat – Rumunsko disponuje řadou brownfieldů, takže revitalizace nebo výstavba je možná i na velmi atraktivních místech uvnitř nebo kolem velkých aglomerací.

REKLAMA

Pro developery může být stimulem také aktuální výnos (yield), který se u distribučních center od roku 2018 pohybuje nejvýše ze zemí střední a východní Evropy – blízko 8 %. Je však třeba zmínit, že stejně jako v dalších evropských zemích se investiční trh v Rumunsku vloni propadl o více než polovinu na objem kolem 500 milionů EUR uzavřených transakcí. I zde byly důvodem vysoké ceny nemovitostí, inflace a složitější podmínky bankovního financování…

Na rumunském trhu jsou aktivní mezinárodní developeři (CTP, WDP, P3, VGP, Logicor a další), lokální developeři i vlivné domácí společnosti (Element, Olympian). Mezi nájemci je možné vidět renomované firmy a značky, jako jsou Ericsson, Pirelli, Michelin, Siemens, Packeta, Lidl, Leoni či 3PL evropské společnosti – DB Schenker, DSV, Yusen Logistics, Kuhne Nagel, Gebruder Weiss a Raben.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Dostupné bydlení – za 60 tisíc Kč za metr čtverečný mohou stavět družstva, města i obce

Nový byt v ceně od 51 000 Kč do 59 000 Kč za čtverečný metr, tedy třípokojový byt 70 m2 již od 3,6 milionu korun? Nejde o početní chybu, podvod ani návrat do roku 2015, kdy se za tuto cenu prodávaly byty i v Praze. V tomto cenovém rozpětí vycházejí přepočtem objemových cenových ukazatelů, který pro potřeby měst a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *