EUR 24.380

USD 23.706

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.380

USD 23.706

13. 07. 2021

0 komentářů

45 procent Čechů vyhodí rozbitou elektroniku a koupí novou, často by přitom mohla dále sloužit

 

Význam ekologie a udržitelnosti roste ve všech oblastech lidské činnosti. Energetické štítky, které známe nejčastěji z elektroniky, tak najdeme už i u nemovitostí a automobilů. V případě nákupu elektroniky jsou údaje o energetické šetrnosti výrobku jedním ze dvou klíčových parametrů výběru pro 19 procent dotázaných Čechů. Podle výzkumu, který pro ESSOX provedla agentura IPSOS, zůstává stále nejvýznamnějším kritériem při výběru elektroniky cena (uvedlo to 69 procent dotázaných) a pak následuje kvalita (66 procent dotázaných). 


Zejména finanční dostupnost elektroniky je zřejmě důvodem, proč téměř polovina (45 procent) oslovených při poslední poruše elektrospotřebiče rovnou zakoupila nový, aniž by se ho pokusila nechat opravit. Nefunkční přístroj nechalo opravit 28 %. Významné části (20 procent) spotřebitelů se sice přístroj z důvodu vysokých nákladů opravit nepodařilo, ale alespoň se o to pokusila.
Dát starším či rozbitým výrobkům druhou šanci je pro udržitelnost životního prostředí nesmírně důležité a smysluplné. V ESSOXu jsme si to sami vyzkoušeli při sbírce starých kol, které jsme po repasi darovali dětem z Ghany, a tím jim umožnili navštěvovat vzdálené školy. Nedávno jsme také věnovali zánovní kancelářský nábytek České federaci potravinových bank, která ho použila na vybavení svých poboček po celé republice. Jsem ráda, že tento přístup k cirkulární ekonomice ctí čím dál více českých společností,“ říká Jana Hanušová, generální ředitelka společnosti ESSOX.
Její slova potvrzují i výsledky výzkumu, podle kterých téměř 25 procent oslovených daruje nepotřebnou elektroniku v rámci širší rodiny. Přibližně stejný podíl dotázaných ponechává funkční, ale nepotřebnou elektroniku odloženou „v šuplíku“ pro případ dalšího možného využití. Pouhých 6,5 procent respondentů nepoužívanou elektroniku poskytne na charitativní účely.
Přestože jsou při výběru spotřební elektroniky nejdůležitějšími parametry kvalita a cena, téměř 24 procent spotřebitelů by bylo ochotno zaplatit za ní vyšší kupní cenu, pokud by byl díky tomu spotřebič šetrnější k životnímu prostředí. 30 procent respondentů by bylo ochotných „připlatit si za ekologii“ při nákupu potravin. Naopak, nejméně ochotní byli spotřebitelé podpořit životní prostředí vyšší cenou za jízdenku v MHD (12 procent) nebo za odvoz komunálního odpadu (20 procent dotázaných).

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Vysoké úroky a refinancování

Lidé chtějí fixovat hypotéky dopředu, největší zájem je stále o pětileté fixace

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů rostou, a ještě určitě porostou. Těm, kterým letos končí fixace a měli by své hypotéky refinancovat, se vyplatí začít řešit změnu fixace nebo i banky co nejdříve. Podle bank je u klientů stále nejoblíbenější pětiletá fixace, ale šlapou ji na patu i nabídky na fixování hypotéky na sedm a 10 […]

Text: František Veselý

20. 04. 2022

Fincentrum Hypoindex prosinec 2021: Sazby rostly nejrychleji v historii

Průměrná úroková sazba hypoték rostla v prosinci nejrychleji v celé historii ukazatele Fincentrum Hypoindex, který sleduje hypoteční trh již od roku 2003. Přestože zájem o hypotéky pozvolna opadal, objem poskytnutých hypoték se za celý rok 2021 přiblížil hranici 430 miliard korun. Letos se ale objemy propadnou minimálně o pětinu.

Text: Jana Zámečníková

Foto: Fincentrum Hypoindex

19. 01. 2022

Ve čtvrtek nejspíš přijde přiškrcení hypoték

Už v polovině letošního roku ČNB varovala, že úvěrová aktivita přinejmenším některých českých bank je na hranici únosnosti. Nebylo by proto žádným překvapením, pokud by jednání bankovní rady ČNB na téma finanční stability (koná se tento čtvrtek) vedlo ke zpřísnění nástrojů ČNB – konkrétně zejména ke znovuzavedení loni na jaře zrušených limitů pro poskytování hypoték […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.