EUR 25.665

USD 22.733

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.665

USD 22.733

03. 06. 2021

Barometr obliby spoření: Češi hledají, kam „ukrýt“ peníze před inflací

 

Stavební spoření, které je dlouhodobě nejoblíbenějším produktem pro ukládání peněz, se ve druhém čtvrtletí letošního roku umístilo v Barometru obliby spoření na druhém místě. O tři procentní body ho přeskočily drahé kovy. Zdá se, že možný růst inflace vede Čechy k této zdánlivě bezpečné formě ukládání peněz. 


„Signály růstu inflace a diskuse o zdražování pohonných hmot, potravin a spotřebního zboží se projevily v růstu oblíbenosti drahých kovů. Teprve podruhé v historii Barometru předstihly v oblíbenosti – byť těsně – stavebko,“ řekl Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.
Drahé kovy – zejména zlato – tak hrají v očích některých Čechů stále roli „jistoty“. Přitom nejde o úplně racionální postoj. Zlato, jehož likvidita je omezená, neznamená jednoznačnou ochranu úspor před inflací. Jeho cena není garantována, ale je ovlivněna poptávkou a nabídkou, které s vývojem inflace nebo úrokových sazeb souvisejí jen nepřímo.
Stavebko, které je podle Barometru dlouhodobě nejoblíbenějším produktem pro spoření, se ve druhém čtvrtletí umístilo na druhém místě s 55 %. „V rámci dlouhodobého sledování se popularita stavebka pohybuje v rozmezí 55–62 %. Je to logické – stavebko vychází ve všech parametrech jako ideální varianta bezpečného spoření, a to díky optimálnímu mixu doby spoření, výši úročení, státní podpoře či obchodním akcím jednotlivých stavebních spořitelen. Podstatné je, že stavebko dlouhodobě překonává inflaci,“ uvedl Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.
Tradičně vysoko se v Barometru drží také další konzervativní formy spoření – „penzijko“ a spořicí účty. Obě však, stejně jako stavebko, zaznamenaly ve druhém čtvrtletí pokles. Obliba penzijního spoření poklesla o pět procentních bodů na 48 % a spořicích kont o tři procentní body na 39 %. Akcie a podílové fondy naopak rostly. Druhé čtvrtletí roku 2021 je tak ve znamení drobného posílení preferencí rizikovějších instrumentů.
Poprvé byly do Barometru zařazeny i kryptoměny. Nicméně Češi potvrdili, že spoléhají spíše na tradiční formy spoření a ke kryptoměnám, jakožto značně rizikové formě uložení peněz, mají zdravě rezervovaný postoj. Jak k názoru respondentů přispěl celosvětový pokles hodnoty kryptoměn, ukáže až čas. S 32% oblíbeností se kryptoměny umístily až na chvostu Barometru. Hůře jsou na tom již jen termínované vklady a spoření doma – „do slamníku“.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Co je v dnešní době luxusní bydlení? Pro někoho smart home, pro jiného vlastní byt

Dříve bylo považováno za luxus zděné jádro v panelákovém bytě nebo dokonce barevná televize.  Doba se změnila a zděné jádro už nikoho nezaujme. Za luxus je momentálně považujeme třeba chytrou domácnost ovládanou přes mobil, kuchyňskou deska z černého mramoru, exkluzivní zimní zahradu, saunu nebo vlastní bazén.

Text: František Veselý

Foto: freeimages.com

19. 11. 2021

Budou přibývat rekonstrukce a opravy nemovitostí

Foto: Shutterstock Hlad po investicích do vlastního bydlení na jedné straně a hledání bezpečného přístavu pro úspory na straně druhé – to jsou důvody růstu zájmu o úvěry od stavebních spořitelen i o samotné stavební spoření. Shodují se na tom generální ředitelé stavebních spořitelen. A objevuje se i další výrazný fenomén – rekonstrukce.

Text: Milan Vodička

01. 06. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.