EUR 25.255

USD 23.195

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.255

USD 23.195

16. 03. 2022

0 komentářů

Čas dostupných hypoték končí. Central Group nabízí řešení

 

Loňský rok byl na rezidenčním trhu rokem rekordů, kdy se v Praze a regionech prodalo celkem přes 17 tisíc nových bytů. A není se co divit – koupě bytu představovala (a stále představuje) jeden z nejlepších a nejbezpečnějších způsobů ochrany úspor. Prodejní tempo ale v druhé polovině roku pokleslo vlivem rekordně nízké nabídky a také rostoucích úrokových sazeb, které zdražily hypotéky. Možnost pořídit si nový byt na úvěr se pro část lidí ještě ztenčí v souvislosti s nařízeními České národní banky, která začnou platit od 1. dubna.

Loading 

Z nových požadavků na žadatele o hypotéku je nejvíce omezující poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek dluhu žadatele o úvěr a jeho čistým měsíčním příjmem (tzv. ukazatel DSTI). Ten nesmí překročit 45 % (pro žadatele do 36 let jsou limity o něco mírnější). Podle údajů Fincentrum Hypoindex je průměrná úroková sazba nyní 4,62 % p. a. a průměrná výše hypotéky 3,5 milionu korun. Pokud uvažujeme splácení po dobu 30 let, bude měsíční splátka necelých 18 tisíc korun a žadatel bude muset brát měsíčně minimálně 40 tisíc čistého (necelých 51 tisíc hrubého) měsíčně. V průběhu roku se navíc očekává další zvyšování sazeb, které by mohly vyšplhat až k 6 % p. a. V takovém případě by na výše uvažovanou hypotéku byl potřeba měsíční plat už téměř 60 tisíc hrubého, tedy o 9 tisíc více. Pro představu, průměrná pražská mzda je nyní 46.152 Kč, průměrnou hypotéku si tedy běžný Pražan nemůže dovolit dokonce ani nyní.

Dobrou zprávou ale je, že i sama ČNB ve svých prognózách očekává, že by sazby mohly začít v příštím roce klesat. V Central Group jsme se jako jediní na trhu rozhodli umožnit klientům si byt zarezervovat už nyní s možností si hypotéku vyřídit kdykoli až do termínu dokončení bytu. Do té doby už je velká pravděpodobnost, že úrokové sazby budou nižší. Klienti si navíc cenu bytu, která bude téměř jistě ještě stoupat, zafixují na současné výši, a vydělají tak vlastně dvakrát. A pokud by se situace vyvíjela přece jen jinak, klienti mohou až do dokončení bytu využít náš program Garance vrácení peněz, ukončit smlouvu a my jim vrátíme všechny uhrazené peníze.

Michaela Tomášková
výkonná ředitelka
CENTRAL GROUP a.s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024

Brněnské byty jsou nejdražší v historii

Průměrná nabídková cena brněnských novostaveb přesáhla ve druhém čtvrtletí roku 2024 úroveň 129 400 Kč za metr čtvereční. Pokořila tím dosavadní rekord z roku 2022. Prudce vzrostla i poptávka. Jak ukazují data společnosti Trikaya, oproti prvním třem měsícům letošního roku se ve druhém kvartálu prodalo o polovinu více nových bytů. V meziročním srovnání se jedná dokonce o rekordní […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024

Banky v červnu poskytly nejvíce hypoték v letošním roce

Objem poskytnutých hypotečních úvěru dosáhl v červnu 24,2 miliardy Kč, z toho skutečně nové úvěry činily 20,2 miliardy Kč. Červnový objem nově poskytnutých hypoték je tak nejvyšší v letošním roce a společně s květnem se poprvé po více než dvou letech nachází nad hranicí 20 miliard Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *