EUR 25.235

USD 23.713

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.713

16. 03. 2022

0 komentářů

Čas dostupných hypoték končí. Central Group nabízí řešení

 

Loňský rok byl na rezidenčním trhu rokem rekordů, kdy se v Praze a regionech prodalo celkem přes 17 tisíc nových bytů. A není se co divit – koupě bytu představovala (a stále představuje) jeden z nejlepších a nejbezpečnějších způsobů ochrany úspor. Prodejní tempo ale v druhé polovině roku pokleslo vlivem rekordně nízké nabídky a také rostoucích úrokových sazeb, které zdražily hypotéky. Možnost pořídit si nový byt na úvěr se pro část lidí ještě ztenčí v souvislosti s nařízeními České národní banky, která začnou platit od 1. dubna.

Loading



 

Z nových požadavků na žadatele o hypotéku je nejvíce omezující poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek dluhu žadatele o úvěr a jeho čistým měsíčním příjmem (tzv. ukazatel DSTI). Ten nesmí překročit 45 % (pro žadatele do 36 let jsou limity o něco mírnější). Podle údajů Fincentrum Hypoindex je průměrná úroková sazba nyní 4,62 % p. a. a průměrná výše hypotéky 3,5 milionu korun. Pokud uvažujeme splácení po dobu 30 let, bude měsíční splátka necelých 18 tisíc korun a žadatel bude muset brát měsíčně minimálně 40 tisíc čistého (necelých 51 tisíc hrubého) měsíčně. V průběhu roku se navíc očekává další zvyšování sazeb, které by mohly vyšplhat až k 6 % p. a. V takovém případě by na výše uvažovanou hypotéku byl potřeba měsíční plat už téměř 60 tisíc hrubého, tedy o 9 tisíc více. Pro představu, průměrná pražská mzda je nyní 46.152 Kč, průměrnou hypotéku si tedy běžný Pražan nemůže dovolit dokonce ani nyní.

Dobrou zprávou ale je, že i sama ČNB ve svých prognózách očekává, že by sazby mohly začít v příštím roce klesat. V Central Group jsme se jako jediní na trhu rozhodli umožnit klientům si byt zarezervovat už nyní s možností si hypotéku vyřídit kdykoli až do termínu dokončení bytu. Do té doby už je velká pravděpodobnost, že úrokové sazby budou nižší. Klienti si navíc cenu bytu, která bude téměř jistě ještě stoupat, zafixují na současné výši, a vydělají tak vlastně dvakrát. A pokud by se situace vyvíjela přece jen jinak, klienti mohou až do dokončení bytu využít náš program Garance vrácení peněz, ukončit smlouvu a my jim vrátíme všechny uhrazené peníze.

Michaela Tomášková
výkonná ředitelka
CENTRAL GROUP a.s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Hypoteční trh oživuje, meziročně stoupnul v březnu o polovinu

Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v březnu vyšší téměř o 50 %, zatímco v únoru rostl trh meziročně ještě o dvojnásobek. Nižší meziroční dynamika souvisí s vyšší srovnávací základnou z loňského roku, kdy začala hypoteční aktivita od března oživovat. Byplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *