EUR 24.765

USD 23.115

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.765

USD 23.115

22. 03. 2022

0 komentářů

Central Group poskytuje budovy a financuje největší asistenční centrum v Česku pro uprchlíky z Ukrajiny

 

Společnost Central Group poskytla pro potřeby lidí prchajících před válkou na Ukrajině svůj rozsáhlý komplex budov v Praze 9. Do tří komerčních objektů ve Vysočanech přímo u stanice metra se přestěhuje největší a nejvytíženější české asistenční centrum pomoci Ukrajině. To nyní funguje v Kongresovém centru Praha, kde poskytlo pomoc už přes 50 tisícům běženců. Největší český rezidenční stavitel se zavázal kromě bezplatného poskytnutí budov také k financování provozu tohoto komplexu.

Loading 

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině provozuje hlavní město Praha společně se Středočeským krajem. Aktuálně jím denně prochází přes 2 tisíce válečných uprchlíků, kteří si na jednom místě vyřídí potřebné doklady, zdravotní pojištění, ubytování a jsou také zařazováni do systému vyhledávání pracovních míst. K dispozici mají také duchovní a psychologickou podporu, zdravotní pomoc a dětský koutek. Krajské asistenční centrum aktuálně dočasně sídlí v pražském Kongresovém centru, odkud se však na začátku dubna bude stěhovat do budov v Praze 9 bezplatně poskytnutých Central Group. Tyto budovy nabízí prostory o velikosti zhruba 12 tisíc metrů čtverečních rozdělených do mnoha sálů i menších místností pro různorodé využití pro pomoc uprchlíkům. Výhodou tohoto komplexu budov je výborná dopravní dostupnost přímo u stanice metra.

Pomoc uprchlíkům je nyní důležitější než zisky z pronájmu budov

„Tento komplex budov v Praze 9 jsme teď čerstvě koupili od Komerční banky se záměrem ho na dobu minimálně pěti let pronajímat, a poté přebudovat na bytový areál. Ale důležitější než zisky z pronájmu je nyní pomoci lidem na útěku před barbarskou válkou na Ukrajině. Proto jsem moc rád, že zde vznikne nové největší asistenční centrum v celé České republice,“ říká zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský. „Jako naši pomoc v současné krizové situaci celý areál poskytujeme zcela zdarma a mnohamilionovými částkami budeme navíc financovat provoz tohoto komplexu,“ potvrzuje Kunovský.

Z Ukrajiny k nám nyní proudí obrovská uprchlická vlna. Central Group bohužel nemá v současné době k dispozici dokončené volné byty, které by pro dočasné ubytování uprchlíků mohl nabídnout. Všech zhruba 600 bytů v sedmi lokalitách po celé Praze, které má nyní v nabídce, je teprve ve stádiu výstavby. Dokončené byty jsou vyprodány a nové se kvůli extrémně složitému povolování do nabídky dostávají jen velmi pomalu. Svůj administrativní komplex v Praze 9 je však Central Group pro potřeby největšího asistenčního centra v ČR pro uprchlíky schopen poskytnout ihned, a navíc bude financovat jeho provoz.

REKLAMA

Budoucím využitím budov může být vzdělávací centrum pro Prahu 9

Válka na Ukrajině snad brzy skončí, a tím by mohl do budoucna ustat i proud uprchlíků mířících do Česka. Mnoho z běženců, kteří už přišli, a ještě k nám přijdou, se však nebude mít kam do zničené země vrátit nebo budou chtít z obavy o svou bezpečnost zůstat u nás. V současnosti je nejdůležitější akutní pomoc lidem v nouzi, kterou zajištují krajská asistenční centra. Do budoucna však bude klíčové vzdělávání uprchlíků a jejich integrace do společnosti. Bez toho mohou časem nastat velké problémy a současné většinové sympatie veřejnosti vůči uprchlíkům se postupně mohou otočit.

„Jsem moc rád, že v současnosti budou budovy využity k akutní pomoci uprchlíkům jako největší asistenční centrum v ČR. Až jeho akutní potřeba pomine, jsme v jednání s Městskou částí Praha 9 o poskytnutí těchto budov pro potřeby vzdělávacího a integračního centra. Vzdělávání a integraci uprchlíků vnímáme do budoucna jako to zcela klíčové. S panem starostou Portlíkem jsem v kontaktu a jednáme o nejpřínosnějším budoucím využití naši budov v Praze 9,“ dodává Kunovský.

Central Group pomáhá zejména v těch městských částech, kde působí

REKLAMA

Central Group na trhu působí již 28 let a za tu dobu společnost v Praze postavila nové bydlení pro více než 40 tisíc lidí. Veškeré vydělané prostředky firma investuje do dalšího rozvoje a nečerpá žádné úvěry. Každoročně platí českému státu stamilionové částky na daních a mnoha desítkami milionů korun každý rok také přispívá na obecně prospěšné účely a realizaci veřejných staveb.

„Snažíme se maximálně pomáhat hlavně tam, kde působíme. Tedy zejména v těch městských částech v Praze, kde realizujeme nové byty. Na naše náklady stavíme velké mateřské školky, vytváříme parky, poskytujeme zdarma pozemky pro základní školy, zpracováváme pro ně projekty, vyřizujeme stavební povolení a finančně přispíváme na jejich výstavbu. A je toho mnohem více, čím se snažíme pomoci,“ potvrzuje Kunovský. V městských částech, kde Central Group působí, také firma financuje celou řadu kulturních a společenských akcí. A snaží se různými způsoby podpořit místní komunitu a pomoci městské části v tom, co právě potřebuje. Central Group staví hlavně na brownfieldech a mnoho desítek milionů korun ročně proto také vynakládá na dekontaminaci zatížených pozemků pro zlepšení životního prostředí.

20 milionů Nadačnímu fondu pro zdraví dětí

Central Group již 15 let pomáhá Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze 4 – Podolí. Společnost založila a je hlavním sponzorem Nadačního fondu pro zdraví dětí a jeho prostřednictvím již přispěla na různé lékařské programy tohoto specializovaného zdravotnického zařízení již 20 milionů korun.

„Tak jako každý rok, i letos poskytujeme Nadačnímu fondu pro zdraví dětí naši finanční podporu. A jsem moc rád, že vedení Ústavu pro péči o matku a dítě připravuje speciální program pro pomoc matek a novorozenců z Ukrajiny, na který bude náš letošní příspěvek hlavně směřován,“ doplňuje Kunovský.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

V Praze se připravuje 143 tisíc nových bytů, ročně se jich povolí jen asi pět tisíc

Investoři v Praze připravují výstavbu více než 143 tisíc bytů. Problémem je, že se jich dlouhodobě povoluje jen kolem 5 tisíc ročně, přitom každoroční potřeba hlavního města je minimálně dvojnásobná. Dlouhodobá paralýza povolování se negativně promítá i do dostupnosti bydlení. Vyplývá to za aktuální pololetní analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 12. 2023

Prodeje novostaveb v Praze rostou. Prim hrají malometrážní byty

Pražský bytový trh zažívá za poslední půlrok postupné oživování objemu prodejů. To je způsobeno zrušením přísných limitů ČNB pro poskytování hypotečních úvěrů, nabídkou garantovaných hypoték ze strany developerů a rozšířením nabídky projektů, které byly v předchozím roce a půl staženy z prodeje a čekaly na vhodnou příležitost na opětovné nabídnutí na trh.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 11. 2023

Průměrná cena nových bytů v Praze klesla nejvíce za několik let, nabídka roste

Průměrná nabídková cena nových volných bytů v Praze během letošního května a června klesla oproti předchozím dvěma měsícům o celé jedno procento na 153 800 Kč za metr čtvereční. V nabídce developerů se objevilo celkem 16 nových rezidenčních projektů s celkovým objemem 741 bytů. Vyplývá to z nejnovějších dat Deloitte Develop Indexu, který každé dva […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 08. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *