EUR 24.340

USD 22.967

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.340

USD 22.967

08. 06. 2022

0 komentářů

Central Group: V prvním čtvrtletí mohli kupující vybírat z 3200 nových bytů, jen 233 z nich bylo dokončených

 

Pražský trh s nemovitostmi nabídl zájemcům na konci prvního čtvrtletí letošního roku pouze 3200 nových bytů. Dokončených a připravených k nastěhování jich bylo podle statistik Central Group jen 233. Ještě před 10 lety si přitom mohli kupující vybírat z více než desetinásobného počtu dokončených volných bytů. Zhruba pětinu z aktuální celkové nabídky volných bytů (přes 600) nabízí v osmi pražských lokalitách největší český rezidenční stavitel Central Group.

Loading 

 „Nových pražských bytů připravených k okamžitému nastěhování je pouze 233, což je naprosté minimum. V roce 2012 jich přitom byl více než desetinásobek – 2.800 – a před pěti lety už zhruba jen trojnásobek. Příčiny tohoto vývoje jsou známé – vysoká poptávka a malý počet nově povolených projektů, protože povolovací proces se stále nedaří zrychlit,“ říká výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková. „V této perspektivě je uvedení 14 právě dokončených bytů v Rezidenci Libeňský park na trh pro zájemce významnou novinkou. Většina z celkem 95 bytů se díky své unikátní poloze u stanice metra Palmovka prodala dlouho před dokončením,“ doplňuje.

Všechny byty jsou vybaveny luxusními koupelnami a vinylovými podlahami. Originálně architektonicky řešené domy mají dřevěná eurookna a skleněná zábradlí na balkonech. Nadstandardně je vyřešena i fasáda domů s cihelnými pásky a cembritem. Vybrané byty jsou vybaveny klimatizací nebo rekuperací tepla s chlazením pro zdravé a klidné bydlení a zároveň úsporu energie. Většina bytů má své podzemní parkovací stání a sklep a také venkovní prostor – balkon, terasu nebo předzahrádku.

1400 rozestavěných bytů po celé Praze

Společnost Central Group aktuálně pokračuje ve výstavbě v 7 pražských lokalitách. Nejvíce bytů – téměř 450 – roste v Praze 10 na Chodovci, další byty se staví v Praze 9 v Letňanech či v Praze 5 na Zličíně. Téměř čtyři stovky bytů má ve výstavbě Central Group také v Parkové čtvrti na Praze 3.

 „Právě v Parkové čtvrti, kde výstavba probíhá od února, jsme před několika dny zahájili prodej dalších 40 luxusních bytů s klimatizací. Jsou mezi nimi velmi poptávané byty menších dispozic, ale i unikátní větší byty ve dvanáctipodlažním bytovém domě – jedné z dominant celého městského bloku u Basilejského náměstí,“ vysvětluje Tomášková. „Téměř 400 bytů, které jsme v rámci Parkové čtvrti už uvedli na trh, se prodává rychle. Klienti také využívají toho, že v letní akci dáváme jako dárek vybavení bytu až za půl milionu, a to při koupi bytu ve všech lokalitách v nabídce,“ doplňuje.

Druhý život brownfieldů: nové zelené čtvrti

Parková čtvrť dokládá současné zaměření společnosti Central Group na výstavbu celých nových čtvrtí vznikajících náročnou přeměnou zanedbaných brownfieldů. Jedinečná je i svým architektonickým řešením, za kterým stojí 9 předních ateliérů. Celková architektonicko-urbanistická koncepce území od renomovaného ateliéru Jakuba Ciglera počítá také se vznikem 1,5hektarového parku, pěší zóny s vodními prvky a řadou nových drobných obchodů, služeb, restaurací a kaváren. Výhodou projektu, jehož první etapa bude dokončena v roce 2024, je také poloha jen pět minut pěšky od metra Želivského.

REKLAMA

Dalším projektem Central Group, který vzniká dekontaminací a revitalizací zanedbané průmyslové plochy, je Tesla Hloubětín v Praze 9 nebo nová čtvrť evropského formátu Westpoint v Praze 6. V hlavním městě se nyní připravuje přes 130.000 nových bytů. Central Group se podílí na přípravě zhruba čtvrtiny z nich.

Pětina nových pražských bytů je od Central Group

Za posledních 10 let bylo v Praze v bytových domech postaveno podle dat Českého statistického úřadu celkem 40.247 bytů. Central Group se na bytové výstavbě v metropoli v posledním desetiletí podílel jednou pětinou (7.519).

 „Nejvíce nových bytů se postavilo v Praze 9 (téměř 26 %). Následuje Praha 10 s necelým pětinovým podílem a poté Prahy 5 a 4, ve kterých se dokončilo shodně necelých 15 % bytů. Celkem na tyto čtyři obvody připadají téměř tři čtvrtiny všech dokončených bytů v posledních 10 letech. A jde i o části Prahy, které čeká největší rozvoj do budoucna. Jedná se totiž o oblasti s největším počtem rozvojových ploch, především brownfieldů,“ vysvětluje Tomášková.

Hlavním důvodem prohlubujícího se deficitu nových bytů v Praze je jejich pomalé povolování. Nabídka se už rok stabilně pohybuje kolem hladiny tří tisíc bytů. Zhruba stejný počet bytů úřady ročně povolí vystavět. To vede ke kritickému nedostatku bytů ke koupi i k pronájmu, což navíc žene ceny bydlení extrémně nahoru.

Situace se stala ještě komplikovanější v souvislosti s příchodem vlny ukrajinských uprchlíků do Česka. Metropole je lidmi utíkajícími před válkou upřednostňovaným cílem, pobyt v ní nahlásilo už 84 tisíc. Podle odhadů v zemi, resp. metropoli zůstane dlouhodobě žít čtvrtina z nich, v případě války trvající přes rok až 40 procent. Pro Prahu by to znamenalo mimořádný přírůstek dalších tisíců obyvatel za jeden rok nad rámec každoročního přírůstku.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pronajímáte byt? Nájemce si může zřídit trvalý pobyt i bez vašeho souhlasu a vědomí

Nájemce, který je občanem České republiky, nepotřebuje ke zřízení trvalého pobytu v pronajaté nemovitosti souhlas majitele. Pronajímatel se o tom dokonce ani nemusí dozvědět. Úřad navíc trvalý pobyt zapíše, i kdyby to bylo v nájemní smlouvě výslovně zakázáno. Toto pravidlo přitom může přinést řadu rizik pro vlastníky nemovitostí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 09. 2023

Nastane konec dlouhých fixací hypoték?

Devět z deseti lidí s hypotékou preferuje dlouhodobější fixace úrokových sazeb, tedy na pět let a déle. Ty by ale mohly skončit kvůli nevyjasněné situaci u možností předčasného splácení hypoték. S nestabilitou úroků na trhu se totiž riziko pro banky stává neúměrným. Dlouhodobější fixace přitom přinášejí stabilitu do rodinného rozpočtu a chrání klienty před nečekaným zvyšováním měsíčních splátek.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *