EUR 24.750

USD 22.855

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.750

USD 22.855

26. 04. 2024

0 komentářů

Central Group zadal výstavbu dalších 370 bytů na Žižkově za téměř 1,5 miliardy Kč stavební firmě Skanska

 

Dnes ráno podepsal developer Central Group se stavební firmou Skanska smlouvu na výstavbu dalšího městského bloku v Parkové čtvrti na Novém Žižkově v Praze 3. V rámci této etapy vznikne přes 370 nových luxusních bytů a výše stavební zakázky dosahuje téměř 1,5 miliardy korun. To je velmi pozitivní signál na trhu pro celé pozemní stavebnictví, které je už od minulého roku v hlubokém propadu. Central Group, na rozdíl od většiny ostatních developerů, nyní zahajuje ve velkém nové stavby, protože realizaci financuje z vlastních zdrojů a nepotřebuje žádný drahý bankovní úvěr.

Loading 

Vedle této aktuální zakázky zadal Central Group v uplynulých měsících další tři velké stavby s více než 730 byty za zhruba 2,3 miliardy korun. Výstavbu dalšího městského bloku v projektu Tesla Hloubětín získala stavební firma Metrostav a výstavbu dvou velkých bytových domů v projektu Harfa Living si rozdělily stavební společnosti Průmstav a PP 53. Celkem tak Central Group, jako největší tuzemský rezidenční developer, zadal v uplynulých měsících výstavbu zhruba 1.100 nových bytů za zhruba 3,8 miliardy Kč. V této sumě nejsou zahrnuty náklady na demoliční a dekontaminační práce, na související stavby technické a dopravní infrastruktury, na veřejný prostor a veřejnou zeleň ani náklady na připravenost stavebních jam.

LETOS DO VÝSTAVBY JEŠTĚ DALŠÍCH 2.100 BYTŮ VE 13 PROJEKTECH

Přestože stavebnictví je v hlubokém propadu a bytový trh se teprve začíná oživovat z dvouletého útlumu, je Central Group ohledně dalšího vývoje optimistický. Firemní prodeje bytů už od druhé poloviny loňského roku rostou. A to díky levnějším a dostupnějším hypotékám a také tím, že se na trh postupně vrací dva roky odložená poptávka. Pozitivní roli pro podporu poptávky sehrálo také lednové snížení DPH na nové byty z 15 na 12 %, což na průměrném pražském bytě ušetří kupujícím zhruba čtvrt milionu korun.

Proto Central Group plánuje kromě již uzavřených zakázek na novou výstavbu letos ještě zadat realizaci dalších více než 2.100 nových bytů ve 13 různých projektech v Praze. Tyto byty pak zařadí do prodejní nabídky v průběhu letošního a příštího roku. Letos Central Group plánuje prodat zhruba 1.000 bytů, příští rok pak 1.500 a od roku 2026 má pak v plánu každoročně prodávat minimálně 2.000 nových bytů. Celkově firma připravuje více než 35 tisíc nových bytů po celé Praze a další pozemky pro novou výstavbu průběžně nakupuje.

NIŽŠÍ CENY STAVEBNÍCH DODÁVEK, ABY SE INVESTORŮM VYPLATILO STAVĚT

„Situace na stavebním a developerském trhu není jednoduchá. Ale zatímco jiní developeři, kteří musejí čerpat drahé komerční úvěry, své projekty stále odkládají, my jsme se rozhodli naopak nyní do výstavby masívně investovat. Naší zásadní výhodou je to, že pracujeme bez úvěrů. Od stavebních firem nyní ale očekáváme nižší ceny, než účtovaly dříve. Bez toho by se ani nám nevyplácelo zahajovat nové stavby. Na nově nastartovanou spolupráci s firmou Skanska se moc těším a nepochybuji, že to bude spolupráce úspěšná,“ říká zakladatel a předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský.

REKLAMA

„Těšíme se na spolupráci a jsme přesvědčeni, že díky rozsáhlým zkušenostem našich projektových týmů z interních i externích projektů povede výsledek ke spokojenosti obou stran,“ dodává prezident Skanska Central Europe Michal Jurka.

AKTUÁLNÍ SITUACE NA TRHU A PROGNÓZA DALŠÍHO VÝVOJE

Central Group spolu s mezinárodní poradenskou společností KPMG pololetně zpracovává studii „Analýza a prognóza stavebnictví a bytového trhu“. Aktuální vydání pro období JARO-LÉTO 2024 je ke stažení zde.

Často podceňovaný bytový trh tvoří dlouhodobě zhruba třetinu stavební produkce. V polovině roku 2022 došlo téměř k zastavení prodejů bytů, a to zejména kvůli třikrát dražším hypotékám. Většina developerů odložila své projekty, protože s ohledem na propad poptávky, drahé financování a drahé stavební dodávky se jim nevyplácelo zahajovat nové stavby. To se zpožděním 6-12 měsíců postupně začalo dopadat na pozemní stavebnictví, které je od té doby v hlubokém propadu a jeho volný pád letos dále pokračuje.

Letos na bytovém trhu díky dostupnějším hypotékám a díky mnoha nákladným marketingovým bonusům developerů (například dotované hypotéky, odklady platby až 2 roky po nastěhování, bonus ve formě zařízení bytu nebo parkovacího stání zdarma) dochází k postupnému oživování. Hluboký propad pozemního stavebnictví bude podle ekonomických prognóz letos přetrvávat, ale už příští rok by se i tento segment mohl dočkat postupného oživení. Důležité je přečkat ještě letošní propad, kdy je celé stavebnictví jednoznačně taženo veřejnými zakázkami inženýrských (zejména dopravních) staveb.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Dostupné bydlení – za 60 tisíc Kč za metr čtverečný mohou stavět družstva, města i obce

Nový byt v ceně od 51 000 Kč do 59 000 Kč za čtverečný metr, tedy třípokojový byt 70 m2 již od 3,6 milionu korun? Nejde o početní chybu, podvod ani návrat do roku 2015, kdy se za tuto cenu prodávaly byty i v Praze. V tomto cenovém rozpětí vycházejí přepočtem objemových cenových ukazatelů, který pro potřeby měst a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *