EUR 25.235

USD 23.616

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.616

28. 04. 2020

0 komentářů

CENTURY 21: Nemovitost bude stále dobrou investicí. Je ale třeba vybírat

 

Praha 27. dubna 2020 – Ceny nemovitostí rostly v roce 2019 rychlým tempem, ještě rychleji rostly ceny bytů i pronájmů ve velkých městech, do kterých se stěhuje čím dál více lidí za prací a městským životem. Současné omezení způsobené pandemií koronaviru se realitního trhu dotýká, ale ne všude.

Loading



 


„V souvislosti s růstem cen se hovořilo o takzvané realitní bublině, která nyní pravděpodobně splaskne, protože dojde k ekonomickému zpomalení,“ říká Jiří Kozumplík z realitní kanceláře CENTURY 21 Realitas Central. „V současné době se realitní trh hodně zpomalil. Jeho rozeběhnutí lze očekávat až po zrušení krizových opatření, kde čekáme asi dvou- až tříměsíční náběh, protože nemovitosti se budou prodávat i dále,“ doplňuje Tomáš Jelínek, provozní ředitel CENTURY 21 Czech Republic.
Lze předpokládat, že toto náhlé zpomalení trhu bude dopadat i na ceny nemovitostí, které se ale budou více řídit poptávkou. „Ve velkých městech stále není dostatek bytů, o které ale může mírně poklesnout zájem právě v kontextu koronaviru covid-19. Očekáváme ovšem spíše stagnaci cen. V méně atraktivních lokalitách mimo velká sídla pak může dojít i k mírnému poklesu,“ odhaduje Tomáš Jelínek.
Developerské projekty nezlevní
Novostavby a developerské projekty hodnotu neztratí, jelikož v České republice je oproti jiným zemím zdlouhavé získat stavební povolení, tudíž je nových staveb málo a poptávka po nich značně převyšuje nabídku. „Díky tomuto jevu se předpokládá, že ceny těchto nemovitostí nebudou ani při splasknutí realitní bubliny v příštích letech klesat,“ říká Jiří Kozumplík.
Developerské stavby jsou dlouhodobé projekty, které by měly počítat i s podobnými výkyvy. Cenu developerského projektu dnes nejvíce ovlivňují ceny pozemků, zdrojů a lidské práce. „Největší zisky má především stát ve formě daní. Z důvodu nárůstu ceny práce v posledních letech a cen materiálů jsou ceny jasně definované, zisky developerů jsou v jednotkách procent. Proto bych očekával spíše vstřícný krok ze strany státu, který by měl přehodnotit schéma zdanění výstavby a bydlení celkově,“ doplňuje Tomáš Jelínek.
Ceny bytů ovlivňuje jejich nedostatek a nová výstavba, která by doplnila chybějící kapacity zejména ve velkých městech. Současná legislativa neumožňuje rychlé spuštění nových staveb. Běžně se od zahájení projektu k zahájení výstavby čeká kolem pěti až osmi let. Za tu dobu developeři musí vyřešit velké množství byrokratických a právních úkonů. Proto se v nejbližší době nedá čekat dramatická změna, i kdyby došlo k rychlému schválení nového stavebního zákona.
 
 
Nemovitost je jistou investicí s dlouhou dobou návratnosti
Nemovitost je vždy dobrá investice, jde pouze o pohled času, tedy kdy a za jak dlouho se tato investice vrátí. V tuto chvíli nelze očekávat raketový vzestup cen, jejž známe z minulých pěti až šesti let. Provozní ředitel CENTURY 21 Czech Republic Tomáš Jelínek neočekává ani ohrožení majitelů, kteří si pořídili nemovitosti na hypotéku: „Každá krize odhalí skupinu lidí, kteří v euforii konjunktury přecenili své síly a nejsou schopni své závazky splácet. Doufejme, že takových lidí je nyní minimum. Česká národní banka totiž v poslední době natolik sešněrovala podmínky hypoték, že tím právě budoucí problémy řady lidí intuitivně zregulovala. Především se domnívám, že pro každou banku je efektivnější klient, který splácí, třeba méně a delší dobu, a tak budou banky nabízet další řešení, která lidem umožní zůstat ve svých nemovitostech.“
Ani Jiří Kozumplík z kanceláře CENTURY 21 Realitas Central neočekává masivní skupování bytů velkými investory: „Investoři, kteří obchodují s nemovitostmi, musí mít péči a vytrvání, jelikož investice do nemovitosti má delší dobu návratnosti. Obecně většina kupujících jsou koneční uživatelé bytů.“
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024

Během prvního čtvrtletí se v Brně prodalo nejvíce bytů za dva roky

Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2024

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *