EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

05. 10. 2020

CENTURY 21: V Praze je dvakrát více bytů k pronájmu než před rokem, ceny bytů k prodeji stále rostou

 

Síť realitních kanceláří CENTURY 21 eviduje v Praze dvojnásobný počet volných bytů k pronájmu oproti loňskému roku. Většina pronajímatelů musela zlevnit průměrně o 7 %, tedy zhruba o jeden až dva tisíce měsíčně. 


Nejvíce volných bytů je v Praze 1 a 2, kde se majitelé orientovali na krátkodobé pronájmy a v současné době se snaží byty obsadit dlouhodobými nájemníky. Větší nabídka tlačí dolů i ceny, průměrně poklesly v celé Praze meziročně o 7 %, v centru Prahy o 19 % a v některých případech i o 30 %. „Pokles cen se vyhnul jen bytům v opravdu top kvalitě, zrekonstruovaným nebo v novostavbách a s nějakým bonusem navíc, jako je třeba parkování, terasa nebo předzahrádka,“ doplňuje makléřka Barbora Merknerová
z realitní kanceláře CENTURY 21 Ruby.
Situace na trhu s nájemním bydlením se začala narovnávat s počátkem září, kdy tradičně stoupá zájem. „Září a říjen patří k měsícům, kdy jsou pronájmy nejvíce poptávané, ať už studenty, nebo rodinami
s mladšími dětmi mířícími do nových škol a také pracovníky, co se vrátili z letních brigád,“ doplňuje Merknerová s tím, že poptávka ale zdaleka nedosahuje takového objemu, jako tomu bylo v minulých letech, a další vývoj lze jen těžko odhadovat. Bude záležet na vývoji pandemie viru covid-19.
Češi mají zájem o nevybavené byty
„Zájem o pronájmy bytů se odvíjí především od nabídky, která je většinou fokusována na menší byty
2+1 nebo 1+kk, které zcela převažují v nabídce, a 95 % z nich je vybaveno základním nábytkem,“ říká provozní ředitel CENTURY 21 Czech Republic Tomáš Jelínek.
Při výběru bytu bývá prvním určujícím faktorem samozřejmě cena. Druhým faktorem je lokalita, zejména dostupnost do práce anebo do školy. Neméně důležitým kritériem je stav bytu. „Ideální je, když vypadá jako nový, je vymalovaný, opravený a uklizený. Tam má řada pronajímatelů rezervy. Stav bytu by měl odpovídat požadované ceně za pronájem,“ dodává realitní makléřka Barbora Merknerová a dodává: „Češi obecně mají raději nevybavené byty, stačí základní vybavení. Cizinci preferují byty vybavené, nechtějí si dokupovat nábytek na jeden nebo dva roky.“
O koupi bytů v Praze je stále velký zájem
Na rozdíl od bytů k pronájmu, kde CENTURY 21 zaznamenala výrazný pokles, u prodejů je tomu naopak. Nabídka bytů na prodej je omezená a zájem o koupi je velký. U zajímavých bytů k prodeji evidují realitní kanceláře desítky zájemců.
Nejžádanější jsou dlouhodobě byty 2+kk, u lokality dávají lidé přednost dobré dostupnosti do centra, bytům na metru a nově také na okraji Prahy, kde jsou byty cenově dostupnější. Barbora Merknerová z CENTURY 21 Ruby doplňuje: „Někteří zájemci ale neváhají investovat vyšší částku do pěkného bytu
v dobré lokalitě, vědí, že si nemovitost svoji cenu udrží a dlouhodobě ji majitel zhodnotí.“
Zájem o koupi nemovitosti lze očekávat i v nejbližších měsících, i když ceny prodejů dále rostou. „Klesají ale úrokové sazby u hypotečních úvěrů a to zájemce motivuje ke koupi. Je zde také oprávněná obava kupujících, že ceny bytů na prodej se budou dále zvyšovat,“ uzavírá Barbora Merknerová.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

jak získat číslo popisné

Kde a jak získat číslo popisné?

Dostavěné rodinné domy a jiné stavby, pro jejichž výstavbu je nutné stavební povolení nebo ohlášení, musíte označit číslem popisným (resp. evidenčním). Žádost o přidělení čísla se podává prostřednictvím stavebního úřadu příslušnému úřadu obecnímu. Co do žádosti uvést a jak dům následně označit?

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

19. 10. 2021

Státní nájemní byty? Stát plánuje stavět v partnerství se soukromým sektorem

Ministerstvo pro místní rozvoj připouští, že stimulace poptávkové strany, tedy dotace pro obyvatele, současnou krizi bydlení nevyřeší. Připravuje proto modelový projekt výstavby nájemního bydlení ve spolupráci se soukromým sektorem. Projekt má být vhodný adept pro spolupráci s Národním rozvojovým fondem.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

14. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.