Středa 18. října. Svátek má Lukáš.

Ceny bytů v Praze dál klesají. Index dostupnosti bydlení atakuje 50% hranici

11.02.2013 07:02 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

Index dostupnosti bydlení (IDB)

I přes mírný nárůst hodnot indexu dostupnosti bydlení (z 30 na 30,2 %), který vyjadřuje míru zatížení domácností hypoteční splátkou, ke kterému došlo v uplynulých dvou měsících, je dostupnost bydlení stále na dosah historicky nejnižších hodnot. Příčiny „nezlepšování“ dostupnosti bydlení jsou dva. Jednak pozvolna rostoucí průměrné ceny bytů a vedle toho také pozastavení poklesu sazeb hypoték. Loni touto dobou se index pohyboval na hodnotách okolo 32 %, před 4 roky však dokonce na úrovni přesahující 50 %, jak ilustruje následující graf.

Ovšem jedna věc jsou celorepublikové statistiky a druhá věc je samostatný vývoj v regionech, kde v poslední době ční především Praha, která jde proti trendu a zatímco ve většině regionů index dostupnosti bydlení roste, Praha v posledních měsících těží z poklesu cen nemovitostí a indexy zde i nadále klesají. Od loňského ledna hodnota indexu IDB70, který vyjadřuje, jak velkou část průměrného příjmu spolkne 70% hypotéka*, klesla z 61,9 % na 50,4 %!

Kromě Prahy meziměsíční zlepšení dostupnosti bydlení zaznamenal v lednu také Zlínský, Středočeský, Karlovarský a Jihomoravský kraj. Naopak k výraznému zhoršení došlo v Královehradeckém kraji, který vykazuje relativně rychlý nárůst cen bytů. Od loňského léta zde cena průměrného bytu vzrostla z 1,45 milionů na 1,61 milionu. V absolutních číslech v dostupnosti bydlení i nadále vede Ústecký kraj, kde míra zatížení hypoteční splátkou aktuálně dosahuje 13,7 %.

Index návratnosti bydlení (INB)

Hodnota indexu návratnosti bydlení, který vyjadřuje kolik ročních čistých příjmů domácnosti je potřeba na pořízení průměrného bytu, oproti prosinci vzrostla ze 4,43 let na 4,46 roku. Mezi regiony s nejlepší návratností bydlení dlouhodobě patří Ústecký kraj, Moravskoslezský kraj a Vysočina. Na opačném konci je potom Jihomoravský kraj, Středočeský kraj a samozřejmě Praha.

Nicméně i v případě návratnosti došlo v uplynulých měsících v Praze k výraznému zlepšení. Zatímco v lednu 2012 musela průměrná pražská domácnost vynaložit na pořízení průměrného bytu 8,75násobek svého ročního příjmu, nyní je to už je to méně než 7,5násobek. Při relativně stabilní hladině příjmů totiž průměrná cena bytů zde v tomto mezidobí klesla o více než 0,5 milionu korun. (2012: 3,73 mil/ 2013: 3,21 mil. Kč).

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *