EUR 23.665

USD 21.955

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.665

USD 21.955

23. 05. 2023

0 komentářů

Ceny nájemního bydlení stále rostou dvouciferným tempem

 

Ceny nájmů v Česku se za poslední rok zdražovaly v každém čtvrtletí. V prvním kvartálu meziročně vzrostly v průměru o 12,3 %. Ve druhém čtvrtletí rostoucí tendence pokračuje, meziroční nárůst je zatím 16,7 %. Růst nájmů odpovídá trendu inflace a podle analytiků jejich ceny porostou ještě více. Data získala společnost Patron GO od 1400 Čechů ve věku do 55 let.

Loading 

V prvním čtvrtletí Češi za nájem podle dat Patron GO platili průměrně 8746 korun za měsíc, zatímco loni to bylo zhruba o tisícovku méně, 7786 korun. I ve druhém kvartálu zatím ceny nájmů stále rostou. Podle prozatímních dat, která jsou k dispozici v polovině druhého kvartálu letošního roku, lidé průměrně zaplatili 9394 korun měsíčně, zatímco vloni to bylo 8051 korun. Meziročně jde o 16,7 % nárůst.

„Ceny nájmů porostou ještě více. Lze to vyčíst z prozatímního vývoje ve druhém čtvrtletí, ale také kvůli plánovanému zvýšení daně z nemovitosti. To se promítne právě do nájmů. Majitelům se zvýší náklady a ti si je nechají zaplatit od nájemníků jedna k jedné. Očekávám, že stovky až tisíce korun navíc, které chce stát na každém bytě vybrat, pronajímatelé zohlední a nájmy podraží,“ říká Jiří Paták ze společnosti Patron GO.

Za poslední rok nájemní bydlení zdražilo ve všech regionech dvouciferně. Zdražovalo se každého čtvrt roku zhruba o 200 – 300 korun. Podle dat realitní společnosti Century 21 se průměrná cena bytů v jejím portfoliu nyní pohybuje těsně pod 300 korunami za m². Nejdražší je Praha, kde je průměr za poslední tři měsíce 394 korun za m², zatímco v prvním kvartálu loňského roku to bylo 349 korun za m². Nejnižší průměrné nájemné eviduje Century 21 v Moravskoslezském (180 korun za m²) a Ústeckém Kraji (170 korun za m²).

„Regulace hypoték v Česku jsou snad nejtvrdší v celé Evropě, což snižuje počet lidí, kteří si mohou pořídit vlastní bydlení. Díky odlivu klientů až o 80 % pozastavili developeři výstavbu řady projektů a zároveň extrémně vzrostly náklady na výstavbu. Tyto faktory spolu s vysokou inflací zájem o nájemní bydlení ještě zvýší, ale bytů bude v horizontu jednotek let nedostatek. Výsledkem bude dynamický růst cen nájemného,“ říká Tomáš Jelínek, výkonný ředitel Century 21 v Česku.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.3 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%
Historie vývoje


Související články

Stavební spoření čekají změny, zezelená

Stavební spoření formované v 90. letech se mělo opírat o model financování nepřehlédnutelným způsobem dotovaný státem. Masa klientů měla i díky motivaci v podobě vcelku slušné státní podpory spoření realizovat své úložky. Z nashromážděného množství peněz mělo být možné úvěrovat účastníky schématu a financovat jejich bytovou potřebu.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

09. 06. 2023

Nápad k „nezaplacení“. Bývalé ministryně propagují vícegenerační hypotéky

Politické vize a představy bývají košaté. Student, který má bonitní rodiče, může bydlet na studiích „ve svém“, tedy v bytě rodičů financovaném hypotečním úvěrem. Takový úvěr by mohl mít i 50letou splatnost. A stát by dal na takto financované byty garanci, a nakonec mohl i tyto byty převzít. Měl by „základ pro nájemní bydlení“. Takto […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

08. 06. 2023

Vertikální mobilitě dominuje energetická úspora a digitalizace

Vnímáme je jako samozřejmost, usnadňují a zpříjemňují nám život. To, že přestanou fungovat, pocítíme už na schodišti ve třetím patře nebo v polovině výlezu z metra na Náměstí Republiky v Praze. Řeč je o výtazích, eskalátorech, ale i pohyblivých chodnících. Jak se tato zařízení proměnila v poslední době, jaké moderní trendy se zde využívají a zda můžete i […]

Text: Milan Vodička

Foto: Otis

08. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *