Sobota 23. března. Svátek má Ivona.

Ceny nových bytů jsou na svém dně a zájem kupujících roste. CENTRAL GROUP očekává nejvyšší prodeje od předkrizového roku 2007

18.10.2012 04:10 Tisková zpráva: CENTRAL GROUP

„Naše ceny jsou nyní tak nízko, že už skutečně není kde brát. Než stavět zcela bez zisku nebo se ztrátou, tak to raději nestavět vůbec a projekty odložit. Za naši společnost mohu garantovat, že nižší ceny než letos na podzim už u nás nebudou,“ potvrzuje Dušan Kunovský, šéf největšího tuzemského rezidenčního developera CENTRAL GROUP. „V této ekonomicky nelehké době se snažíme jít lidem cenově maximálně vstříc. U našich pěti nových lokalit bytů a domů mohou kupující nyní využít zvýhodněné zaváděcí ceny. A pro dokončené byty a domy ve všech našich lokalitách zase platí nyní až do Vánoc cenová akce se slevou 10%. Od prosince však s těmito akcemi definitivně končíme, protože by nám to už ekonomicky nevycházelo,“ dodává Kunovský.

Lidé na současné příznivé ceny nového bydlení slyší. Podle zveřejněných statistik prodeje nových bytů za letošní tři čtvrtletí vzrostly. Kromě nízkých cen, které nyní většinou vycházejí ze slev a akčních nabídek developerů, jsou hlavním motorem současné vysoké poptávky také velmi levné hypotéky. Průměrný úrok u hypoték je nyní kolem 3,5% ročně, tedy nejnižší v historii. V současné ekonomicky nejisté době také roste počet těch kupujících, kteří si nepořizují nový byt pro své vlastní bydlení, ale jako bezpečné uložení svých volných finančních prostředků a byt plánují pronajímat. Tyto důvody růstu letošní poptávky jsou velmi odlišné od předcházejícího období, kdy poptávku podporovalo zejména očekávané zvýšení DPH z 10 na 14%.

Výrazný růst poptávky po nových bytech potvrzuje i CENTRAL GROUP. „Letos očekáváme nejvyšší prodeje od předkrizového roku 2007 a předpokládám, že prodáme zhruba 1250–1300 nemovitostí. Samozřejmě, trh se změnil a zisková marže je dnes někde úplně jinde než tenkrát, ale přesto je to velmi dobrý signál. Velkou roli v našich prodejích hraje nyní mimořádný úspěch naší zcela nové lokality Javorová čtvrť v Praze 10 – Horních Měcholupech. Za měsíc v nabídce jsme zde prodali už 141 bytů, tedy téměř polovinu celé nabídky! Tím se tento projekt stal nejúspěšnější rezidenční lokalitou v historii. A zájem je nadále obrovský. Mnoho dalších bytů je v jednání. Myslím, že ještě nějakých 100 bytů zde do konce roku prodáme,“ říká s optimismem Kunovský.

Šéf CENTRAL GROUP však zároveň dodává, aby ekonomika celého projektu vyšla, další etapy bytů v této lokalitě budou muset být už dražší, než jsou současné zaváděcí ceny platné jen do Vánoc. Ty se nyní v Javorové čtvrti pohybují od 24.600 Kč/m2 a v průměru vycházejí na 33.200 Kč/m2. A to včetně DPH a vysokého standardu provedení s prodlouženou zárukou na kvalitu. Tyto ceny jsou jednoznačně nejlepší v současné pražské nabídce. Podle zveřejněných statistik ČIA NEWS a RealityMix.cz vychází nyní průměrná nabídková cena bytu v Praze na 52.500 Kč/m2.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *