EUR 25.265

USD 23.663

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.663

06. 01. 2017

0 komentářů

Černý rok českého stavebnictví skončil, letošek však nebude o moc lepší

 

České stavebnictví loni plnilo roli černé ovce makroekonomické rodiny. Zatímco všechna ostatní odvětví utěšeně rostla, stavebnictví se vydalo opačným směrem. Pravidelná data Českého statistického úřadu (ČSÚ) každý měsíc potvrzovala prohlubující se agónii sektoru, který se výrazně podílí na celé národní ekonomice. Pozitivních čísel se stavaři nedočkali ani na konci roku.

Loading



 


Viník tohoto nepříznivého stavu, kvůli němuž ve stavebnictví loni přišly o práci tisíce lidí, je jasný: nesmyslně složitá legislativa brzdící jakoukoliv plánovanou výstavbu. Na jeden z nejdelších procesů povolování nových staveb nedoplácí jen soukromníci, ale také stát jako největší investor. Neprotahují se jen stavby domů a bytů, ale neúměrně se táhne také příprava a stavba klíčových infrastrukturních staveb v čele s dálnicemi a nejdůležitějšími železničními tahy.
Když se k tomu připočte neochota některých stavebních úřadů vydávat nová povolení a svévolné porušování všech správních lhůt, tak je příčina problémů českého stavebnictví jasná.
Z pohledu developerů a zájemců o nové bydlení pak současný tristní stav vede například k tomu, že se v Praze loni podle ČSÚ začalo stavět méně než tisíc bytů, zatímco se jich podle aktuálních statistik EKOSPOLU prodalo 6737 nových bytů. Developeři nyní vyprodávají projekty připravené v daleké minulosti a není daleko doba, kdy se i tahle zásoba vyčerpá a lidé toužící po bydlení v hlavním městě budou mít smůlu. Nový byt nekoupí, protože nebude u koho.
Už nyní mají klienti developerů situaci výrazně ztíženou, protože ceníky pražských developerů v posledním roce výrazně prořídly. Za posledních 12 měsíců se jejich nabídka ztenčila o ohromných 2454 bytů. Na konci roku zůstávalo v cenících developerů jen 3346 dostupných bytů, což je nejméně za celou dobu monitoringu pražského developerského trhu, jehož výsledky EKOSPOL zveřejňuje už deset let.
Obávám se však, že se loňský černý rok českého stavebnictví bude opakovat i letos. Nic totiž nenasvědčuje tomu, že by měla přijít výraznější změna. Kosmetická změna stavebního zákona výraznější zlepšení nepřinese. Navíc je otázka, zda se ji podaří schválit ještě před letošními volbami.
Změna současného legislativního Kocourkova, který panuje v českém stavebním právu, je hlavním restem končící vlády. Doplácíme na ni úplně všichni. Ať už v podobě zanedbané a nedokončené dopravní infrastruktury či nedostatku nových bytů. Výrazně zjednodušit a urychlit stavební proces v Česku by proto mělo být jednou z hlavních priorit nové vlády, která vzejde z letošních voleb. Od té současné se toho už nedočkáme.
 
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024

Během prvního čtvrtletí se v Brně prodalo nejvíce bytů za dva roky

Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *