EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

26. 10. 2015

0 komentářů

Češi by z úspor vyžili necelé čtyři měsíce

 


 

Index úspor domácností ING Bank za třetí čtvrtletí roku 2015 ukázal, že by Češi v případě výpadku příjmu dokázali hospodařit s úsporami tři měsíce a dvacet jedna dnů. Oproti předchozímu kvartálu se jedná o šestidenní pokles, avšak v meziročním srovnání jde o osmnáctidenní nárůst. Ten vykazuje i ING Bank Potenciál spoření – zatímco před rokem mohli Češi odkládat 25 % příjmu, nyní by to bylo až 31 %, pokud by chtěli. V průměru mají naspořeno 116 000 Kč.

 

„Mírný pokles úspor českých domácností ve třetím kvartálu je možné sledovat prakticky v průběhu celého sledování indexu. Pravděpodobně za ním stojí náklady spojené s dovolenými a s prázdninami, během kterých Češi často sahají do finanční rezervy,“ říká Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR, a dodává: „I přes mírný pokles oproti předchozímu kvartálu však trend vzrůstajících úspor českých domácností trvá. Průměrná finanční rezerva se drží nad sto tisíci, což je slušný základ, a vývoj české ekonomiky i další faktory obecně naznačují, že finanční rezervy Čechů mají potenciál stoupat i nadále.“  

 

Graf č. 1: ING Bank Index úspor domácností
clipboard0868

REKLAMA

Index úspor tradičně táhnou nahoru vysokoškoláci, jimž by finanční rezerva v případě výpadku příjmu stačila na téměř sedm měsíců. Zhruba tři a půl měsíce by dokázali chod domácnosti z úspor financovat lidé s maturitou, zatímco v případě domácností se zastoupením lidí se základním vzděláním by šlo jen o necelé dva měsíce. Z regionálního pohledu jsou na tom nejlépe Pražané, kteří mají finanční rezervu na více než čtyři měsíce, zatímco zbývající regiony Čech a Moravy jen asi na tři a půl. 

Pohled na konkrétní čísla ukazuje, že lidé se základním vzděláním mají v průměru našetřeno kolem 64 000 korun, zatímco vysokoškoláci bezmála čtvrt milionu korun. 

Průměrný měsíční příjem domácností se základním vzděláním se nejčastěji, téměř u třetiny z nich, pohybuje v rozmezí 10 až 20 tisíc korun, lidé s maturitou si nejčastěji (25 %) domů přinesou mezi 30 a 40 tisíci korunami měsíčně a nejvyšší podíl domácností vysokoškoláků, téměř pětina, má příjmy mezi 40 a 50 tisíci korunami.  

Obdobné trendy lze vysledovat i u ING Bank Potenciálu spoření. Češi se základním vzděláním by mohli, pokud by chtěli, odkládat 22 % příjmů, zatímco domácnosti se zastoupením vysokoškoláků mohou spořit až 46 % příjmů. Regionální pohled výrazné odchylky nevykazuje.

REKLAMA

Graf č. 2: ING Bank Potenciál spoření

clipboard0870

Podpůrnou aktivitou projektu ING Bank Svět spoření jsou interaktivní webové stránky http://www.vseosporeni.cz, kde návštěvník získá všechny dostupné informace a data z tohoto průzkumu. Na webu zájemci naleznou také metodiku výpočtu indexů, aktuální informace ze světa spoření a tipy na spoření, mohou si otestovat vědomosti v kvízu nebo využít kalkulačku pro výpočet svého potenciálu spoření atd.  

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

pára nad hrncem

Finanční předsevzetí se rozplývají jako pára nad hrncem

Novoroční předsevzetí jsou pomíjivá. Výjimkou nejsou ani finanční sliby. Přes počáteční odhodlání více spořit či méně utrácet lidé pozvolna od svých slibů upouštějí. Stačí pouhé tři měsíce, aby téměř polovina lidí svá finanční předsevzetí porušila. Proč naše sliby nedodržujeme?

Text: Jana Zámečníková

07. 04. 2017


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *