EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

03. 03. 2022

0 komentářů

Češi se přestali bát vody. Stěhují se k řekám či přehradám. Ceny zde rostou až o 30 %

 

Co se před 20 lety po tisícileté záplavě zdálo jako sci-fi, je dnes běžnou realitou. Češi se přestali bát vody a ve velkém skupují byty a rekreační resorty u říčních toků, přehrad a jezer. Jen v Praze za posledních pět let vyrostlo 1100 bytů podél Vltavy a výstavba se nezastavuje jen v hlavním městě. Zájem je i o rekreační resorty, které svým luxusem a cenami připomínají nemovitosti ve světových metropolích.

Loading 

„Jen v Praze se jedná o čtvrti Holešovic a Hodkoviček, ve kterých je aktuálně rozestavěno nebo těsně před dokončením až 2000 bytů. Vzhledem k tomu, jaký byl zájem o ‚vltavské‘ projekty v posledních pěti letech, je nabíledni, že z Hodkoviček (Praha 4) stane nová Letná/Karlín,“ říká Jan Vitvera, obchodní ředitel ze společnosti Home Portal.

Trend v Praze zahájil projekt Marina Island z let 2016-2018, ve kterém se prodalo 138 bytů. V rychlém sledu pak následovaly projekty Ekorezidence Hodkovičky s až 160 byty a první etapa projektu Zahálka. Češi začali věřit protipovodňovým opatřením a to, co bylo zejména v zatopené republice začátkem roku 2000 nemyslitelné, se stalo běžným kupním artiklem. Prémiové ceny, kvalitně zařízené byty v základním standardu a blízkost vody se naopak staly žádaným zbožím.

Chaty a další rekreační nemovitosti

„Změna životního stylu, procházky podél řeky, místo, kde si lze bezpečně zaběhat bez automobilů v jakékoliv hodině a podpora budování říčních cyklostezek způsobily, že o pražské byty kolem řek byl velký zájem. Nyní se trend přesouvá k rekreačním oblastem. Chaty, chalupy a další rekreační nemovitosti jsou nyní opravdu horkým zbožím. Lokality jako Beroun a Slapy jsou prodány takřka obratem,“ dodává Filip Semrád, Senior Real Estate Konzultant společnosti Home Portal.

REKLAMA

V současnosti je nejžádanější lokalitou lipenská přehrada, u které se nyní prodávají již tři projekty, a to jak od tuzemských, tak zahraničních investorů. Přičemž nabídka je natolik rozmanitá, že si vybere i ten nejnáročnější klient. Mezi další žádané lokality poblíž vodních toků a přehrad patří aktuálně i Černá v Pošumaví, kde se staví projekt Malé Lipno. Zvýšení zájem o nemovitosti a pozemky v těchto lokalitách vedl k tomu, že ceny zde meziročně v průměru vzrostly o 20 až 30 %.

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024

Brněnské byty jsou nejdražší v historii

Průměrná nabídková cena brněnských novostaveb přesáhla ve druhém čtvrtletí roku 2024 úroveň 129 400 Kč za metr čtvereční. Pokořila tím dosavadní rekord z roku 2022. Prudce vzrostla i poptávka. Jak ukazují data společnosti Trikaya, oproti prvním třem měsícům letošního roku se ve druhém kvartálu prodalo o polovinu více nových bytů. V meziročním srovnání se jedná dokonce o rekordní […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024

Banky v červnu poskytly nejvíce hypoték v letošním roce

Objem poskytnutých hypotečních úvěru dosáhl v červnu 24,2 miliardy Kč, z toho skutečně nové úvěry činily 20,2 miliardy Kč. Červnový objem nově poskytnutých hypoték je tak nejvyšší v letošním roce a společně s květnem se poprvé po více než dvou letech nachází nad hranicí 20 miliard Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *