EUR 24.745

USD 23.668

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.0 %

EUR 24.745

USD 23.668

03. 03. 2022

0 komentářů

Češi se přestali bát vody. Stěhují se k řekám či přehradám. Ceny zde rostou až o 30 %

 

Co se před 20 lety po tisícileté záplavě zdálo jako sci-fi, je dnes běžnou realitou. Češi se přestali bát vody a ve velkém skupují byty a rekreační resorty u říčních toků, přehrad a jezer. Jen v Praze za posledních pět let vyrostlo 1100 bytů podél Vltavy a výstavba se nezastavuje jen v hlavním městě. Zájem je i o rekreační resorty, které svým luxusem a cenami připomínají nemovitosti ve světových metropolích. 

„Jen v Praze se jedná o čtvrti Holešovic a Hodkoviček, ve kterých je aktuálně rozestavěno nebo těsně před dokončením až 2000 bytů. Vzhledem k tomu, jaký byl zájem o ‚vltavské‘ projekty v posledních pěti letech, je nabíledni, že z Hodkoviček (Praha 4) stane nová Letná/Karlín,“ říká Jan Vitvera, obchodní ředitel ze společnosti Home Portal.

Trend v Praze zahájil projekt Marina Island z let 2016-2018, ve kterém se prodalo 138 bytů. V rychlém sledu pak následovaly projekty Ekorezidence Hodkovičky s až 160 byty a první etapa projektu Zahálka. Češi začali věřit protipovodňovým opatřením a to, co bylo zejména v zatopené republice začátkem roku 2000 nemyslitelné, se stalo běžným kupním artiklem. Prémiové ceny, kvalitně zařízené byty v základním standardu a blízkost vody se naopak staly žádaným zbožím.

Chaty a další rekreační nemovitosti

„Změna životního stylu, procházky podél řeky, místo, kde si lze bezpečně zaběhat bez automobilů v jakékoliv hodině a podpora budování říčních cyklostezek způsobily, že o pražské byty kolem řek byl velký zájem. Nyní se trend přesouvá k rekreačním oblastem. Chaty, chalupy a další rekreační nemovitosti jsou nyní opravdu horkým zbožím. Lokality jako Beroun a Slapy jsou prodány takřka obratem,“ dodává Filip Semrád, Senior Real Estate Konzultant společnosti Home Portal.

REKLAMA

V současnosti je nejžádanější lokalitou lipenská přehrada, u které se nyní prodávají již tři projekty, a to jak od tuzemských, tak zahraničních investorů. Přičemž nabídka je natolik rozmanitá, že si vybere i ten nejnáročnější klient. Mezi další žádané lokality poblíž vodních toků a přehrad patří aktuálně i Černá v Pošumaví, kde se staví projekt Malé Lipno. Zvýšení zájem o nemovitosti a pozemky v těchto lokalitách vedl k tomu, že ceny zde meziročně v průměru vzrostly o 20 až 30 %.

 

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.71 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%
Historie vývoje


Související články

Situace v Brně – roste počet dostupných bytů, ceny ale neklesají a jsou na maximu

V nabídkách brněnských developerů se na začátku léta nachází 1220 volných bytů. To je skoro třikrát více než před rokem. Ceny brněnských novostaveb přesto neklesají a drží se na historických maximech. Situaci s vývojem cen nepomáhá ani odklad nového územního plánu, který měl možnosti výstavby dostupného bydlení rozšířit. Růst cen se promítá také do cen nájemních bytů […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: IMPERA Styl

04. 07. 2022

Levné peníze a drahé byty

Uplynulé roky se nesly ve znamení levných peněz. Inflace cen domů a bytů nejen v Česku trhala rekordy. Opět jednou se ukázala závislost cen domů a bytů na úrokové míře a měnové politice.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

30. 06. 2022

Komentář: Co se jinde o současném realitním trhu nedočtete. Je čas panikařit?

Chtěl by koupit byt v Praze, a proto začal pražský realitní trh sledovat. Říkejme mu Jakub a řekněme, že je bádavý příslušník střední třídy. Vystupuje na straně kupujících a má v tomto ohledu vlastně i střet zájmů. I tak jeho postřehy mohou být výpovědí o aktuálním dění na realitním a hypotečním trhu.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

29. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.