Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

Češi za sebou lépe zamykají domy, ale jsou nevšímaví. To nahrává zlodějům

12.01.2015 10:01 Tisková zpráva:

„Jedním z klíčových faktorů, který nahrává zlodějům, je vedle slabého zabezpečení bytu či domu však nevšímavost vůči okolí a slabá sociální kontrola. To platí zejména ve městech,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti NEXT. Počty vloupání jsou stále vysoké a v loňském roce policie zaznamenala dosud sečtené škody za více než 1,5 miliardy Kč po krádežích vloupáním. „Pro větší bezpečnost by lidé měli více sledovat dění kolem sebe, být v kontaktu se svými sousedy a být schopni jim v jejich nepřítomnosti pohlídat dům či byt. Ale zejména nespoléhat na cizí pomoc a vzít zabezpečení svého majetku a zdraví do svých rukou. “ doporučuje Ivan Pavlíček.

Až 67 % lidí z průzkumu ke studii Stát a občan v prevenci kriminality, kterou zpracoval Institut pro kriminologii a sociální prevenci, uvádí, že je jejich majetek zabezpečen průměrně. Za dobře zabezpečený jej považuje 22 % respondentů a 11 % si naopak myslí, že jejich byt či dům je zabezpečen podprůměrně. Velké ohrožení vykradením domu či bytu cítí čtvrtina dotázaných.

„Je pravdou, že lidé zabezpečení svých domácností stále ještě podceňují. Každopádně hodně lidí se zajímá o moderní způsoby zabezpečení, které jako jediné efektivně odolají novým metodám vloupání zloději,“ říká Ivan Pavlíček, NEXT. K zásadně lepšímu pocitu pomůže pouze správné zabezpečení bytu. „Jestliže máte na běžných dveřích zámkové vložky starší více než deset let, je vysoce pravděpodobné, že dveře zloději neodolají. Nepomůže vám ani dílčí výměna vložky za kvalitnější. Prostě obecně stále platí, že zloději odolají pouze certifikované bezpečnostní dveře minimálně ve III. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním minimálně ve stejné bezpečnostní třídě jako dveře samotné.“ doplňuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti NEXT. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *